Bizsereg a gyomrod, ha boldog vagy? Itt a tudományos magyarázat
Ma van a boldogság világnapja. Te tudod, mi történik a testedben, amikor boldog vagy?
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 16 éves lett Deustch Anita és Kinizsi Ottó nagyobbik lánya: Emma gyönyörű tini
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
Még az érzéseknek is van saját ünnepe: az ENSZ közgyűlése március 20-át nyilvánította a boldogság nemzetközi világnapjává.
Olyan fogalom a boldogság, amelyet nehéz definiálni, hiszen mindenkinél mást és mást jelent. Ha szavakba önteni nem is lehet, tudományos magyarázat létezik rá.
Boldogsághormon
A boldogságérzet kialakulásáért az endorfin a felelős, nem véletlenül hívják más néven boldogsághormonnak is. Ezek a hormonok apró fehérjemolekulák, amelyek az agyban termelődnek, és kémiai információt szállítanak.
Az endorfin hozzájárul testi-lelki jóllétedhez, szó szerint, ugyanis nemcsak az érzelmi, de a fizikai fájdalmat is csillapítja. Úgy hat az emberre, mint a drog, és hatása akár 12 óráig is kitart.
Az, hogy mi váltja ki a teljes boldogságérzetet, személyenként változó lehet, de vannak olyan tevékenységek, amelyek egységesen mindenkinél endorfint termelnek. Ilyen például a testmozgás, a kielégítő szex, de még egy fűszeres étel is.
Sőt, még a stressz vagy fájdalom hatására is boldogsághormonok szabadulnak fel, hiszen aktiválódik a szervezet védekező rendszere, és így próbálja csökkenteni az őt ért negatív érzést.
A bizsergés
A finnországi Aalto Egyetem kutatói nemrégiben eddig még nem látott pontossággal térképezték fel, hogyan hatnak az érzelmek a testre. Egy speciális ábrán mutatták be, hogy milyen fizikai érzeteket keltenek a különböző lelki élmények: tüzes színekkel jelölték a fokozott reakciókat, hideg, kékes és sötét árnyalatokkal pedig a csökkent érzeteket.
A képen jól látható, hogy a boldogság váltja ki a leghevesebb fizikai reakciókat, ezért érezhetsz ilyenkor bizsergést a gyomrod tájékán, sőt, bármelyik testrészeden, akár az egész testedben. Hasonlóan erős a szerelem is, de a büszkeségre, dühre és szorongásra is ugyanilyen szenvedélyesen reagál a test.
Nemcsak a pozitív emóciók lehetnek erősek, de a tanulmány is bizonyítja, hogy a boldogság az érzelmek királya, így nem véletlen, hogy mindenki ennek elérésére törekszik, és még egy saját világnapot is megérdemel.
OLVASD EL EZT IS!

- hazugság
- tudomány
A te orrod is elárulja, ha hazudsz: kiderülhet, ha nem mondasz igazat

- tudomány
- agy