Láttam a fotód, elperelem a gyereket!
Minden, amit megosztasz, felhasználható ellened.
Az Egyesült Államokban válóperekkel foglalkozó ügyvédek régóta állítják, hogy egyre többször szerepelnek a közösségi oldalakról származó képek és információk bizonyítékként a válóperekben.
Nemrég egy floridai bíróság olyan ítéletet hozott, amiben szintén a Facebook volt perdöntő: az apa azon képek alapján indított gyermekelhelyezési eljárást az anya ellen, amiket a nő megosztott magáról. Meg is nyerte. A bíróság ugyanis bizonyítottnak látta az anya alkalmatlanságát a gyereknevelésre a temérdek bulizós kép alapján.
Könnyű bizonyítékok
Az ügyvédek jócskán kihasználják a közösségi oldalakat lényegét, azaz hogy mindent tudatni akarunk a nagyvilággal, ami történik velünk. Az aktív Facebook-felhasználók ellen pedig gyerekjáték bizonyítékot gyűjteni a közösségi oldalon.
Válóper alatt a felek ügyvédei - és maguk a válni akarók is - lelkesen kutakodnak az oldalon, hogy rábukkanjanak bármire, ami felhasználható a tárgyalás során a másik ellen.
Magyarországon is figyelembe veszi a bíróság
A hazai joggyakorlatban sem ismeretlen, hogy egy válóper alatt felhasználnak információkat a Facebookról, a Twitterről vagy az Instagramról. Ezeket a bizonyítékokat Magyarországon is figyelembe veszi a bíróság, különösen a tartásdíjért zajló csatározások során. Mert például ha az apuka az Alpokban vagy a Karib-tengeren szelfizik, és erről fel is rakja a képet a Facebookra, akkor nem tud arra hivatkozni, hogy a minimálbéréből nem telik rendes tartásdíjra.
A gyermektartásdíj körüli vitáknál ugyanis kötelező feltárni a jövedelmi és vagyoni viszonyokat - és nemcsak a látható bevétel számít, hanem a felek életmódja is. A gyermekelhelyezési pereknél szintén beleszámít a bírósági döntésbe a szülők életmódja és személyisége, így aki szeret magáról bulizós képeket megosztani, vagy az ismerősei tagelik keresztben álló szemekkel a képeken, az könnyen vert helyzetbe hozhatja magát a gyerekért folyó küzdelemben.
A képek felhasználása ráadásul törvényes
A Facebookon nyilvánosan megosztott tartalmakhoz ráadásul legálisan fér hozzá a másik fél, és abszolút törvényesen viheti a bontóperre a képeket, videókat. Az ex fiókjának feltörése azonban illegális, így a chatbeszélgetéseket csak akkor lehet felhasználni, ha például a hűtlenség mással nem bizonyítható - ilyenkor a bíróság figyelembe is veszi azokat.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- bírság
- belföld
Mától milliós bírság várhat arra, aki elhanyagolja a kertjét
- pénz
- támogatás