Több orvosi eszközt is alkotott, pedig csak hat osztályt végzett el - Bessie Blount inspiráló élete

Az afroamerikai Bessie Blount Griffin találmányával sok végtag nélküli katonán segített, grafológiai tudását még a rendőrség is felhasználta.

Bessie Blount Griffin női feltaláló
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elhivatott fizioterapeuta feltalálóként is maradandót alkotott, de több mint húsz évig igazságügyi írásszakértőként is dolgozott. 

Az afroamerikai családból származó Blount nem mindennapi karriert futott be, annak ellenére, hogy csak hatodik osztályos koráig járhatott iskolába. 

Bessie Blount ma is több ezer nő példaképe

A 20. század elején fekete nőnek lenni nem volt egyszerű, különösen, ha az illetőt a tudományterületek érdekelték. Ezt tapasztalta meg Bessie Blount is, aki 1914-ben született a Virginia állambeli Hickoryban. Akkoriban még szegregált iskolák működtek, ahol a feketéknek könyv sem jutott, így a Bibliát idézve tanultak meg olvasni. Csak hatodik osztályig volt lehetőségük a tanulásra, de Bessie-t hajtotta a tudásvágy. 

Otthoni magántanulmányai után elvégezte a nővérképzést New Jersey-ben, majd fizioterapeutának tanult az East Orange-i főiskolán. A II. világháború után hazatérő veteránokon a saját tapasztalatából merítve próbált segíteni. Balkezesként ugyanis még gyerekkorában a jobb kézzel írásra szoktatták, cserébe Bessie megtanult kéz nélkül, szájjal és lábbal írni. Ez a tudása jött nagyon jól a végtagjukat vesztett katonák esetén, akiket az új módszerekre tanított. 

Találmányaival is sokat segített a sérülteken

Bessie munkája során több innovatív eszközt is létrehozott, amiket a saját konyhájában kísérletezett ki jó pár év alatt. Ilyen találmánya volt például az evést megkönnyítő elektronikus eszköz, amire csak rá kellett harapniuk a betegeknek, majd egy kanál alakú tubus ételt juttatott a szájukba. Találmányából azonban nem kért a Veterán Szövetség, így Blount végül a francia kormánynak adta oda ingyen. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Emellett feltalálta a szintén az evést megkönnyítő, nyakmerevítős támaszt, ami a betegek arcához közel tartotta a tányért és a poharat. Ezt a szabadalmát végül le is tudta védetni Amerikában, nem úgy, mint a műtétek során ma is használt, eldobható tálat, aminek gyártási jogát végül egy belga cég vette meg. 

Írásszakértőként új karrierbe kezdett

Egy különös fordulattal Bessie az 1960-as években írásszakértőként kezdett dolgozni. Különböző rendőrkapitányságok kérték fel íráselemzésre, és még a Scotland Yard iratait is vizsgálta első afroamerikai nőként. Megnyitotta saját írásszakértő-ügynökségét, és egészen 83 éves koráig dolgozott a területen. Gyakran múzeumok és kutatók kérték fel ugyanis konzultációra egy-egy dokumentum valódiságának vizsgálatakor. 

Bessie Blount Griffin 2009-ben, 95 éves korában hunyt el egy igazán inspiráló és ma is példát mutató élet után. 

Olvass tovább! Az Éjszakai Boszorkányok, akiktől rettegtek a nácik - A női bombázóezred történetét kevesen ismerik

A szovjet bombázóosztag tagjait nem véletlenül nevezték Éjszakai Boszorkányoknak a nácik. Rettegtek tőlük, és különböző teóriákat gyártottak arra, miért is harcolhatnak ilyen jól.

Az Éjszakai Boszorkányok, akiktől rettegtek a nácik - A női bombázóezred történetét kevesen ismerik

A szovjet bombázóosztag tagjait nem véletlenül nevezték Éjszakai Boszorkányoknak a nácik. Rettegtek tőlük, és különböző teóriákat gyártottak arra, miért is harcolhatnak ilyen jól.

Elolvasom

(Képek forrása: Facebook, Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük