Az ombudsman nem vitázik Szijjártóval egy bizonyos színvonal alatt

Nem személyes indíték alapján fogalmazta meg a szociális kérdőívvel kapcsolatos kifogásait Jóri András.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem reagál a miniszterelnöki szóvivő rá vonatkozó kijelentéseire Jóri András, mivel "egy bizonyos színvonal alatt" nem bocsátkozik vitába - így nyilatkozott az adatvédelmi biztos a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában szerda este. Az ombudsman megerősítette: szakmai véleményből, nem pedig személyes indíték alapján fogalmazta meg a szociális kérdőívvel és a hozzá kötődő adatkezeléssel kapcsolatos kifogásait. Megemlítette: szerinte az idei népszámlálást is befolyásolhatják a konzultációval kapcsán ébredt lakossági bizonytalanságok, méghozzá negatívan.

Természetesen nem személyes indíték vezette a szociális konzultáció kérdőíve kapcsán megfogalmazott bírálatában, hanem az egy szakmai vélemény volt – így reagált Jóri András adatvédelmi biztos a miniszterelnöki szóvivő szavaira, miszerint személyes indíték állhat az ombudsman kritikus véleménye mögött. A kérdésre, hogy szerinte mi alapján juthatott következtetésére a miniszterelnöki szóvivő, illetve szerinte mi áll a történések hátterében, Jóri András úgy reagált: van egy olyan színvonal, ami alatt nem bocsátkozna vitába, így Szijjártó Péter szavaira inkább nem reagálna.

A szociális konzultációban nem érvényesülnek a jogszabályi garanciák

A szociális konzultáció kérdőíveivel és adatkezelésével kapcsolatban akkor is gond lenne, ha a kérdések nem lennének politikai jellegűek és nem minősülnének különleges adatnak. A konzultációra – ami lényegében közvélemény-kutatás – ugyanis vonatkozik egy 1995-ös törvény, amit nem tartottak be a lebonyolítók – állított az ombudsman.

A közvélemény-kutatásra vonatkozóan ez a jogszabály fontos garanciákat tartalmaz; például arról, hogyan kell elválasztani a nevet és a lakcímet a véleményre vonatkozó adatoktól. A szociális konzultációban ezek a garanciák mind nem érvényesülnek, az ide vágó szabályokat megkerüli ez a konstrukció – tette hozzá Jóri András.
Példaként említette, hogy a kérdőív “megszemélyesített” - ez a '95-ös törvény szerint jogszerűtlen. Ugyancsak probléma – mondta az ombudsman -, hogy a konzultáció szervezői egy hozzájáruló nyilatkozatot próbáltak fogalmazni a kérdőívekre vonatkozóan, ez azonban a magyar jog szerint érvénytelen. Mégpedig amiatt – fejtette ki véleményét a jogőr -, mert az nem teljesíti az adatvédelmi jog által előírt tájékoztatási követelményeket. Nem szerepel rajta a lebonyolító hivatal neve adatkezelőként, nem szerepel rajta sem az adatkezelés időtartama, a cél meghatározása pedig túl tág.

Több kérdés is érkezett az ombudsmani hivatalba

"Olyan panasz is érkezett a hivatalba, melyben az érintett afelől érdeklődik, hogy mivel ezt a kérdőívet kormányzati szervtől kapta és a miniszterelnöknek kellene visszaküldenie, ez most tényleg önkéntes-e" - hangoztatta az ombudsman. Hozzátette: mindez nagyon sok bizonytalanságot keltett az emberekben, többen úgy érezték, bajuk származhat abból, ha nem küldik vissza a kérdőíveket, sok ilyen kérdés érkezett az ombudsmani hivatalba – erősítette meg Jóri András.

Az adatvédelmi biztos kifejtette: szerinte külön gond a történésekkel kapcsolatban, hogy idén lesz népszámlálás Magyarországon, amivel kapcsolatban a korábbi biztosokhoz is mindig sok panasz érkezett.

"Elég régen együtt dolgozom a KSH-val azon, hogy az idei népszámlálás rendben menjen le és az emberek bizalmát próbáljuk növelni. Ilyen körülmények között ezek az akciók, amelyek jogilag nem kellően végiggondoltak, ezt a társadalmi bizalmat minden adatfelvétel kapcsán megrendíthetik, ez pedig nagy kár lenne" - hangzott az interjúban.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A felvetésre, hogy kifogásaira harminc napon belül kell választ kapnia, ám lehetséges, hogy addigra fel is dolgozzák a szociális konzultáció kérdőívének válaszait, Jóri úgy reagált: ha az adatkezelő nem tartja be mindazt, amit ő ombudsmanként a felszólításában megfogalmazott, akkor ugyanezt kiadja hatósági határozatként, aminek kötelező ereje van. Az adatkezelőnek ezt végre kell hajtania, vagy pedig bírósághoz fordulhat - hangoztatta Jóri András a Közbeszéd stúdiójában.

Első fotó: MTI, Soós Lajos

Ezt is szeretjük