Meglepő dolog derült ki az ember orráról: a tudósok szerint van olyan jó, mint a kutyáké
Bizonyos elmélet szerint egyesek akár egybillió illatot is képesek megkülönböztetni.
Valahányszor szóba kerülnek az ember veleszületett képességei, legtöbben általában a jó látásukra és a kifinomult ízlelésükre büszkék, ellenben szaglásukat csapnivalónak gondolják. Elvégre hol vannak a kétlábúak a kutyákhoz képest?
Hogy új megvilágításba helyezzék a dolgokat, a New York-i Rockefeller Egyetem munkatársai érdekes kísérlet során arra vállalkoztak, hogy megpróbálják megbecsülni az emberi szaglás megkülönböztetőképességét. Magyarán, hogy valaki egyszerre mennyiféle illat elkülönítésére képes.
Ilyen fejlett valójában az ember szaglása
A Science szaklapban megjelent tanulmányban a kutatók 128 szaganyagot használtak fel, melyekből 10, 20 vagy 30 komponensű elegyeket kevertek, majd önkéntesekkel - akik nem parfümkeverők voltak - megszagoltatták őket.
Az alanyok egyszerre három fiolát kaptak, melyek közül kettő ugyanazt az illatjegyet tartalmazta, míg a harmadik különbözött. Feladatuk pedig az eltérő minta kiszúrása volt. Az eredmények szerint a szagok megkülönböztetése akkor bizonyult könnyebbnek, ha összetevőik legalább fele különböző volt.
Az adatokból, valamint a fent említett 128 komponensből kikeverhető egyvelegek lehetséges számából a tudósok kikalkulálták, hogy egy ember átlagosan egybillió illatot képes megkülönböztetni. Persze kivételek mindig akadnak, így valaki "csupán" nyolcvanmillió szagot ismer fel.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Más kutatók szkeptikusak az eredményeket illetően, mivel szerintük a világon összesen nem létezik ennyi illat. Így pedig az evolúció során kialakult képesség értelmét vesztené. Ugyanakkor abban megegyeznek a vélemények, hogy az emberi szagérzékelése korántsem faék egyszerűségű.
Bizonyos illatokra az ember érzékenyebb a kutyáknál
John McGann, a Rutgers pszichológia tanszékének idegtudósa ugyancsak kiállt az emberi szaglás fejlettsége mellett, melyről korábban részletes tanulmányt közölt a Science korábbi számában. Merthogy úgy véli, az emberek bizonyos illatokra érzékenyebbek a kutyáknál.
A tudós szerint az emberi szaglóhagyma, amely az orrnyálkahártya illatmolekulákat fogadó szaglósejtjeitől fogad információt, majd azokat továbbítja az agy más fontos régióiba, tökéletesen összehasonlítható más emlősök szagérzékelésével:
- Az illatok rendkívül széles skáláját tudjuk érzékelni és megkülönböztetni, így bizonyos illatokra érzékenyebbek vagyunk, mint a kutyák és a rágcsálók. Sőt mi több, szaglóérzékünk befolyásolja aktuális viselkedési és érzelmi állapotunkat - vélekedik McGann a tudományos szaklapban.
- A kutyák minden bizonnyal jobbak az embernél, ha a lámpaoszlop tövében elhelyezett vizeletjeleket kell megkülönböztetni, míg egy kutya aligha tudná megkülönböztetni a nemes borok bukéját. De ezeket az összehasonlításokat egy tanulmány sem támasztja alá - tette hozzá. Röviden, arra nincs egyértelmű bizonyíték, hogy a kutyák nagyobb szaglóhagymái pusztán a méretüknél fogva jobb szaglást biztosítanak.
Az emberi test csodái
Az az igazi küzdőszellem, ha minden egyes esés nem elbátortalanít, hanem egyre eltökéltebbé tesz a cél eléréséhez. Az emberi teljesítőképesség határa a csillagos ég - ahogy a Red Bull Illume Image Quest fotópályázatának legjobb képein is látszik.
Képek forrása: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- demencia
- parkinson-kór