Figyelem! Most 25 ezer forinttal verhetnek át!

Így próbálják átverni az embereket az államinak álcázott cégek

Nem árt utánakérdezni!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az embereket nagyon könnyű megvezetni nagy általánosságban, ha például kapnak egy felszólító levelet befizetésre vagy adataik megadására, főleg akkor, ha a szerv nevében, akitől a levél jött, szerepel, hogy magyar, vagy nemzeti, vagy állami, vagy szerv.

A helyzet az, hogy ha valamiben nem biztos az ember, érdemes bátran utánanézni a világhálón, hiszen az erre - is - való, vagy fel lehet keresni egy államtitkárságot, és érdeklődni, hogy létezik-e az adott állami szerv.

Érdemes utánanézni

A legutóbbi ilyen eset például a Magyar Kereskedelmi Nyilvántartási Intézet befizetésre felszólító levele. A szerv állami intézménynek kiadva magát 24 ezer forintot kér a cégektől, közzétételi díj címén. A levélben még egy szerződéses pontra is hivatkoznak, határidővel és egyéb feltételekkel együtt. A valódi tartalma mégis egy adatbázisban történő szereplés díja, ami egyáltalán nem kötelező. Tehát maga az MKNI létezik, de annak semmi köze semmilyen állami szervhez vagy bármilyen hivatalhoz. A címerben is egy kakas szerepel.

Nem leplezett tévéreklám

Nagyjából egy hete történt, hogy a Magyar Éremkibocsátó Intézetet is 100 millió forintra büntette meg a Gazdasági Versenyhivatal, mert megállapította, hogy a cég átverte a fogyasztókat. Az intézet 2012. november 1. óta a hivatalosság látszatával reklámozza magát, valamint több olyan formai és tartalmi elemet is alkalmazott a reklámokban, ami a hivatalosság látszatát erősítette. Például a nemzeti pénzverdék hivatalos forgalmazója megnevezést alkalmazta, a televízióban sugárzott reklámjait pedig hivatalos közleményként próbálta eladni, így azok teljesen eltérőek voltak az átlagos reklámoktól.

A terméket a cég kedvezményes áron hirdette, amire állításuk szerint csak tíz napig volt lehetőség. A vizsgálatok után kiderült, hogy ez sem igaz, hiszen nem csak tíz napig lehetett olcsóbban megvásárolni a terméket.

6 ötlet a kormánynak, mibe fektessen százmilliót

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Magyar Államkincstár, a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Pénzverő Zrt. közleményekben határolódott el a éremkibocsátó tevékenységétől. A Gazdasági Versenyhivatal tehát megállapította, hogy a cég a fogyasztók megtévesztésére alkalmas kereskedelmi gyakorlatot folytatott azzal, hogy az állami elismertség látszatát keltette, továbbá megtévesztette a fogyasztókat a kedvezményes árral és a korlátozott elérhetőséggel kapcsolatban.

Több évig működött az adatnyilvántartó

Még 2013-ban, nagyjából egy évvel ezelőtt szintén lebukott egy cég, nevezetesen a Központi Adatnyilvántartó, ami 62 ezer forint plusz áfa éves adatszolgáltatási díjat kért a vállalkozásoktól. Ha ez még nem elég, a cég egy másik vállalat adatbázisát használva ingyen és jogtalanul továbbértékesítette azokat. A céget 2012-ben jelentették fel a szerzői és szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése miatt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Az adatnyilvántartó valójában egy magántulajdonban lévő vállalkozás volt, ami 2009-ben alakult. A társaságnak félmillió forintos tőkéje volt, viszont 2011-ben 210,6 millió forintos bevételt produkált, ami közel 10%-kal magasabb, mint az egy évvel korábbi bevétele. A vállalat átverésének több száz magyar cég esett áldozatul.

Ezt is szeretjük