Állást keresel? Így húzhatnak ki a csalók százezreket a zsebedből
A rendőrség gyakorlati tanácsokkal is ellát, hogy biztonságban utazhass az új munkádért.
A jobb fizetés reményében, vagy csak azért, hogy világot lássanak, egyre többen döntenek úgy, hogy külföldön vállalnak munkát. Az unión belül erre az utóbbi években rengeteg lehetőség nyílt, de ma már az sem számít elképzelhetetlennek, hogy valaki a világ másik végére utazzon egy kecsegtető ajánlatért.
A külföldi munkavállalásnak azonban mindig vannak rejtett veszélyei is - a rendőrség a police.hu-n hívja fel a figyelmedet azokra a jelekre, amelyek arra utalhatnak, hogy csalóval van dolgod, és néhány tanáccsal is ellátnak, mielőtt csomagolni kezdesz.
Érdeklődj a regionális munkaügyi központnál!
Ha magánközvetítő révén szeretnél állásajánlathoz jutni, mindig győződj meg arról, hogy a közvetítő regisztráltatta-e magát a telephelye szerint illetékes regionális munkaügyi központnál.
Nyilvántartásba nem vett magánközvetítő szolgáltatásait soha ne vedd igénybe! Kormányrendelet írja elő, hogy a magánközvetítőnek nyilvántartásba kell vétetnie magát a telephelye szerint illetékes regionális munkaügyi központnál.
A regionális munkaügyi központ pedig csak akkor veszi a magánközvetítőt nyilvántartásba, ha az a rendeletben meghatározott feltételeknek - szakértelem, elérhetőség, óvadék letétbe helyezése - megfelel. Arról, hogy a magánközvetítő nyilvántartásba vétette-e magát, az ÁFSZ internetes oldalán tájékozódhatsz az Álláskeresőknek/Állásajánlatok/Magán-munkaközvetítők menüpont alatt, vagy felvilágosítást kérhetsz az illetékes regionális munkaügyi központtól - akár telefonon is.
Itt informálódj!
Ha állásajánlatot kapsz, még a szerződés megkötése előtt próbáld a leendő munkahelyedet leinformálni. Ehhez a régió valamelyik EURES-tanácsadójának a segítségét kérheted.
Magyarországon jelenleg közel 30 tanácsadó dolgozik az Állami Foglalkoztatási Szolgálatnál, ami azt jelenti, hogy minden megyében van legalább egy ilyen munkatársuk; az unióban pedig számuk megközelíti a nyolcszáz főt. A magyar tanácsadó megkérdezheti külföldi kollégáját, hogy az adott munkaadóra szokott-e panasz érkezni, fizetett-e munkaügyi bírságot valamilyen címen az utóbbi időben. Ily módon még időben kiszűrhetők a nem korrekt foglalkoztatók.
Egy jó motivációs levél sokat segít
Akár itthon, akár külföldön keresel állást, a sablonos önéletrajzok tucatjaiból azonnal kitűnhetsz egy jól megírt motivációs levéllel.
Ne add ki a személyes irataidat!
Útleveledet, lakcímkártyádat, személyi igazolványodat - ha egy mód van rá - soha ne add át a munkaadónak vagy a közvetítőnek, mert így azonnal kiszolgáltatottá válsz.
Ha ehhez a munkaadó vagy a közvetítő mégis ragaszkodna - mondjuk azzal az indokkal, hogy szeretné tudni az otthoni elérhetőségedet -, készíts az okmányokról fénymásolatot, és azt add át.
Ettől az eljárástól csak abban az esetben térj el, ha a fogadó ország jogszabálya - például Angliában - előírja a felsorolt dokumentumok valamelyikének a szükségességét regisztrációs vagy egyéb célból, és a regisztrációt a munkaadód intézi. Ebben az esetben is célszerű legalább az egyik okmányt magadnál tartani.
Azt, hogy melyik országban van ilyen jogszabály, az ÁFSZ-nél dolgozó EURES-tanácsadóktól tudhatod meg.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha úgy érzed, becsaptak
Ha úgy érzed, hogy becsaptak, például mert a munkaadód a te károdra eltér a munkaszerződésben foglaltaktól, vagy egyéb, a munkaviszonyával kapcsolatos problémád támad, fordulj segítségért a helyi, külföldi munkaügyi központhoz. A rendőrség tapasztalata szerint itthonról gyakorlatilag nincs esélyed arra, hogy megoldd a problémádat.
OLVASD EL EZT IS!
- fizetés
- pénzügy
Így változtak a bérek a tavalyihoz képest
- elbocsátás
3 dolog a Facebook-oldaladon, amiért kirúghatnak: ne posztolj róluk!
- telefon
- segítség