A kormány módosíthatja a devizahiteles szerződéseket
Az Alkotmánybíróság kimondta a döntést
Mi lesz a forinthitelekkel?
- Nőies, sokoldalú zárt cipők őszre: nadrággal és szoknyával is jól mutatnak – Árakkal, lelőhelyekkel »
- 50 felett is ragyogó, dús marad a frizura ezekkel a bevált praktikákkal: a festett és az ősz haj új életre kel »
- Csak pár apró mozdulat, és nem villan ki a melltartó a ruha alól: szuper trükkök, ha meggyűlik a bajod a kivágott fazonokkal »

- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Hajdú Pétert kirakták a Szigeten az RTL VIP-ból: Sebestyén Balázs kotyogta ki
- Ha erről a telefonszámról hívnak, tilos felvenni! Így dolgoznak a csalók az OTP nevében
- 5 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki - Hány igen válaszod lett?
- Hátborzongató, VV Anett mit hallucinált igazából: először mondta el, mi történt a teaszeánszon
Az Alkotmánybíróság hétfőn, március 17-én jelentette be a devizahiteles szerződésekkel kapcsolatos döntését.
Az Alkotmánybíróság döntése alapján törvénnyel módosíthatók a korábban megkötött szerződések, de ebben az esetben figyelembe kell venni minden fél méltányos érdekeit, és a megváltozott körülmények között is érdekegyensúlyra kell törekedni.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Ez azt jelenti, hogy ezentúl a Parlament eldöntheti, hogy annyira tömeges-e a probléma, hogy törvénnyel módosítsák a bankok és a devizahitelesek közötti szerződéseket, tehát az országgyűlés és a kormány mostantól módosíthatja utólag is a szerződések tartalmát.
A döntés alapján akkor lehet megváltoztatni a szerződést, amennyiben az valamelyik fél érdekeit jelentősen sérti, a probléma széles kört érint továbbá, ha a változás váratlanul következett be, és nem lehetett előre látni. Ezenkívül feltétel még, hogy a törvényi megoldás ne terheljen mindent a bankokra, hanem kiegyensúlyozott megoldást kell találni. Az Európai Unió bírósága szerint is belenyúlhatnak a szerződésekbe a bíróságok, de a szerződések megsemmisítésére nincs lehetőség, hiszen azzal akár az adós is rosszul járhat.
Mi lesz a forinthitelesekkel?
Lényeges a továbbiakban is, hogy minden jelzáloghitelt felvevőre ugyanolyan szabályozást kell alkotni, függetlenül attól, hogy milyen devizában adósodtak el, ezzel elkerülve azt, hogy a forinthitelesek hátrányosabb helyzetbe kerüljenek.
Előzmények
Még tavaly novemberben az igazságügy-miniszter, Navracsics Tibor fordult az Alkotmánybírósághoz azzal, hogy az alkotmányban megfogalmazott elvek szerint megállapítható-e a devizahiteles szerződések, valamint az azokat hatályban tartó bírói ítéletek alaptörvény-ellenessége.
A miniszter szerint az alaptörvény-ellenesség azért indokolt, mert a szerződések az árfolyamkockázatot csakis az adósra hárították, ezzel biztosítva a bankoknak az egyoldalú kamatemelés lehetőségét. Ezenkívül a bankok sokszor más árfolyamon számolták át a devizákat a folyósításkor és a törlesztéskor.
Kép forrása: MTI / Szigetváry Zsolt.
OLVASD EL EZT IS!

- bank
- hitel
Még tovább duzzad a devizahiteles lufi

- fidesz
- belföld
Újabb törvényjavaslat a devizahitelesek megsegítésére

- mszp
- kormány