A világvégét látja, aki a szemükbe néz?

A kristálykoponyák legendája

A kristálykoponyák valóban bírnak paranormális képességekkel, vagy csupán csalás az egész?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Az okkultista new age mozgalom óta a kristálykoponyák - kvarcból és más ásványokból faragott emberi koponyák - a világ leghíresebb és legfontosabb régészeti kincsei közé tartoznak, melyeket furcsa erővel és titokzatos tulajdonságokkal ruháznak fel.

Állítólag furcsa fény- és hangtani jellemzőkkel bírnak, erősíthetnek vagy leadhatnak pszichikus energiát, és elemi fontosságú információt rejtenek: a letűnt szupercivilizációk örökségét. A kétkedők szerint azonban mindegyikük csupán ügyes csalás eredménye.

A Végzet koponyája

A kristálykoponyák közül a Mitchell-Hedges-koponya a leghíresebb, melyet néha a Végzet koponyájának is hívnak.

A felfedezői, Frederick Mitchell-Hedges és lánya, Anna által ismertetett történet szerint a koponyát az utóbbi találta a belizei Lubaantun maja lelőhelyen folyó ásatáson 1924-ben. A nagy kvarckristályból különös gonddal kifaragott emberi koponyautánzathoz különálló állkapocs is kapcsolódik.

A körülötte szárba szökő mondavilág szerint alapos vizsgálatokkal bizonyították, hogy nem készülhetett új, modern munkaeszközökkel, hanem gyémántokkal vágták, és évszázadok alatt, homokcsiszolással sikerült finomítani polírozását.

Világvége és pszichikus élmény

Médiumok bizonygatják, hogy a Végzet koponyája misztikus tulajdonságokkal bír, Mitchell-Hedges legalább 3600 évesnek tartotta, míg leánya szerint idegen lények készítették. Marianne Zezelic paranormális kutató azt állítja, hogy a kristály a földmágnesesség energiáit gyűjti össze. Ezért, ha a kristályra nézel, a szemek harmóniába kerülnek, mely a kisagynak nevezett agyrész által összegyűjtött mágnessel ingerel, elősegítve egy intenzív pszichikus élmény átélését.

Minden idők 10 legrejtélyesebb tárgya

Nézegess képeket!

Elolvasom

A világvégét látni a szemeikben?

A további jól ismert példányok közé tartozik a British Museumban lévő koponya - ezt a Tiffany's-tól vásárolták 1897-ben -, valamint a párizsi Musée de I'Homme-ban őrzött darab. Számos további koponya létezik, melyek különböző mezoamerikai lelőhelyekről kerültek elő, de az összképbe beletartozik, hogy több száz, ha nem több ezer további másolatot állítottak elő a paranormális kacatok vásárlói számára.

A koponyák misztikus tulajdonságainak hívei szerint az indián legendák 13 másolatról beszélnek, melyek valamilyen módon az ősök tudását és bölcsességét őrzik, és amelyek meg fogják találni egymást, mihelyst eljött az idő a titkok feltárására. Sokan úgy tartják, ez magát a világvégét, de legalábbis az emberiség egy új korszakát jelentik. Egyesek ezért sem tartják véletlennek, hogy olyan esetet is feljegyeztek, mikor valaki az apokalipszis eseményeit vélte látni a koponyák szemébe nézve.

Átverés az egész?

1996-ban a BBC egy dokumentumfilmes csapata elektronmikroszkópos vizsgálatnak vetette alá a British Museumban kiállított, valamint a párizsi koponyát, és modern polírozókorong munkájának nyomait találták meg. Arra következtettek, hogy a koponyákat valószínűleg a 19. században készítették, talán németországi mesteremberek.

Anna Mitchell-Hedges beleegyezett, hogy a Végzet koponyáját is megvizsgálják, ám súlyos kételyek merültek fel annak eredetét illetően. Apja ismerten megrögzött mítoszfaragó volt, aki nem maga vezette a lubaantuni ásatásokat, hanem a Daily Mailnek tudósított róluk. Anna maga valószínűleg nem is volt jelen a felfedezésnek tulajdonított időpontban, míg az iratok azt bizonyítják, hogy 1936-ban a koponya egy Sidney Burney nevű galériatulajdonos birtokában volt, és Mitchell-Hedges tőle vette a Sotheby's aukcióján 1943-ban. Ráadásul a kristály, melyből kifaragták, feltehetően brazíliai eredetű, mivel Belize nem rendelkezik megfelelő forrásokkal, így a koponya nem lehet a maja kultúra jellegzetes motívuma, hanem sokkal inkább az északabbra élt aztékoké.

Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mindezek ismeretében elképzelhető, hogy némely kristálykoponyának úgy csaptak nagyobb hírverést, hogy régen élt civilizációk misztikus tárgyaiként tüntették fel őket. Ennek ellenére azonban aligha lehet kételkedni abban, hogy a kristálykoponyák sok példánya - köztük a Végzet koponyája vagy a British Museumban őrzött - furcsa, sőt, talán paranormális élményeket váltott ki bizonyos emberekből. Ha még több titokra vagy kíváncsi, kattints ide, és olvass a történelem egyik leghíresebbjéről!

Cikkünk megírásában a Brenda Rosen Elveszett kincsek atlasza című könyve segített, mely a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg. Képek: en.wikipedia.org, Crystal skull szócikk, Chalger, Kdkeller; sleazyeaze.wordpress.com; boston.com.

Ezt is szeretjük