A pénzes betegeket előbb műtik meg

Az egészségügyi államtitkárság támogatja az ötletet

Új rendszert alakítanak ki a PTE Klinikai Központjánál.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában szeptembertől az, aki fizet az ellátásért, lekerül a várólistáról, és hamarabb látják el, mint azt, akinek erre nincs pénze. A kórház már elkészítette az előzetes árlistáját is, eszerint az allergiavizsgálat 40 ezer forint, a prosztataszűrés 15 ezer forint, a szív-CT 130 ezer forint, a vesevezeték-beültetés pedig 200 ezer forint lesz majd.

Aki ezt a pénzt kifizeti, azt soron kívül megműtik, megvizsgálják, elvégzik rajta a szükséges beavatkozást. Akinek nincs ennyi pénze, annak marad a várólista, illetve - a sürgősségi betegeket leszámítva - a hónapokig tartó, szorongó várakozás.

A fizetős betegeket az orvosok szabadidejükben látják el, ami Kollár Lajos főigazgató szerint segíthet megakadályozni az orvosok és ápolók elvándorlását, mivel a fizetős szolgáltatásokkal pluszjövedelemhez juthatnak.

Nincsenek annyira leterhelve

A főigazgató felvetésünkre, hogy a nem fizetős betegellátás színvonalát nem rontja-e majd az, hogy az egyébként is túlterhelt orvosok szabadidejükben még pluszmunkát is vállalnak, közölte: az orvosok nincsenek is annyira leterhelve.

A főigazgató hozzátette: munkaszervezés kérdése, hogy olyan orvosokat vonjanak be, akiknek a kapacitása engedi a pluszmunkát. - Oda fogunk figyelni erre - szögezte le az igazgató, hangsúlyozva, hogy a munkaidőplafont sem léphetik át a fizetős beavatkozást végző orvosok.

Probléma, hogy a magyar intézmények már eddig is "rugalmasan" kezelték az európai munkaidő-direktívákat. Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke korábban a Magyar Nemzetnek úgy fogalmazott: noha a jogszabályok szerint 24 órai szolgálatot követően nyolc óra pihenőidőt köteles biztosítani a munkáltató, az is előfordul, hogy egy orvos péntek reggeltől hétfő reggelig ügyel.

- Ez nemcsak az ő egészségére nézve romboló, de a fáradtság miatt a beteggel is tragédia történhet - hívta fel a figyelmet az elnök.

Nem ront, sőt, javít a tb-s ellátáson

Nem aggódik a fizetős szolgáltatás miatt az egészségügyi államtitkárság sem. Kérdésünkre közölték, az Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott ellátások körének és mennyiségének korlátozott volta miatt természetes, hogy az egyik felmerülő lehetőség a rendelkezésre álló infrastruktúra, munkaerő és szaktudás nem közfinanszírozott ellátás céljára történő felhasználása, mellyel egyre több intézmény próbálkozik.

Hozzátették: ahhoz, hogy fizetős szolgáltatást indíthasson egy kórház, több szabálynak is meg kell felelnie, köztük az egyik, hogy az nem ronthatja vagy csökkentheti a közfinanszírozott ellátások számát, minőségét.

Ha pedig a Klinikai Központ a szabályokat betartja, akkor a fizetős szolgáltatás bevezetésével, a dolgozók jövedelmének kiegészítésével "eszközt teremthet az OEP finanszírozott ellátás feltételeinek javításához is".

Íme, a 6,8 milliárd forintból felújított Szent Imre Kórház belülről

Nézegess képeket!

Elolvasom

A betartandó szabályok

Az államtitkárság elmondta azt is, melyek azok a szabályok, amelyeket be kell tartaniuk a fizetős szolgáltatásban gondolkodó intézményeknek.

  1. A közfinanszírozott intézmény valóban csak szabad kapacitásait használja fel térítéses szolgáltatások nyújtására - azaz az adott időszaki teljesítmény-volumenkorlátot teljes egészében használja fel.
  2. A sürgősségi betegek ellátását ne hátráltathassa a szabad kapacitások felhasználása, értelemszerűen az éppen folyó beavatkozások, ellátás megszakítása többnyire nem szükséges.
  3. A térítéses ellátás érdekében a szolgáltató ne csökkentse vagy rontsa a közfinanszírozott ellátások számát, minőségét.
  4. A térítéses szolgáltatás nyújtásának feltételeit, módját, dokumentálását stb. részletes belső szabályzatok írják le.
  5. Az ellátott számára már az ellátás megkezdése előtt - illetve adott esetben már a listára kerüléskor, előjegyzéskor - legyen egyértelmű, milyen finanszírozású ellátásban fog részesülni, és ez várhatóan milyen térítési díjjal jár.
  6. Az ellátottak számára legyen előre és könnyen megismerhető a térítéses szolgáltatás lehetősége, feltételei, ára.
  7. Minden ellátásról legyen egyértelműen megállapítható és dokumentált, hogy milyen finanszírozás keretében történik, a finanszírozás módjának megállapítása ne önkényesen és ne utólag történjen.
  8. A gazdálkodási rendnek megfelelően különüljenek el a kétfajta finanszírozás bevételei és költségei.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

További szabály annak érdekében, hogy visszásságok ne alakulhassanak ki, hogy a fizető betegek várólistáit elkülönítetten kell kezelni, folyamatos, szigorú ellenőrzést kell végezni. - A tárca és az OEP közösen dolgozza ki a várólisták nyilvántartási rendszerét. Ez a munka folyamatban van - tette hozzá az államtitkárság.

Ezt is szeretjük