Ahol a nemi erőszakot nem büntetik, az abortuszt igen

Nők tízezrei élnek rettegésben

Az abortusz állandó vita tárgya. Van, ahol nemi erőszak esetén is tilos.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hippokratészi eskü szövege a következőképpen szól: „senkinek sem adok halálos mérget, akkor sem, ha kérik, és erre vonatkozólag tanácsot sem adok. Hasonlóképpen nem segítek hozzá egyetlen asszonyt sem magzata elhajtásához.” A görög filozófusok közül azonban Platón és Arisztotelész is másképp gondolkodott az abortuszról, és a legkorábbi római törvénykódex, a Tizenkét táblás törvények is megengedte a szülőknek például a fogyatékosan született gyermek megölését.

Az abortusz kérdése tehát a kezdetektől foglalkoztatta az emberiséget, és hasonlóan eltérő véleménnyel voltak elődeink, mint ahogy ma számos ország törvényalkotói. A világ nagy részén ma már engedélyezik a terhesség művi úton történő megszakítását.

A legtöbb országban a nemi erőszak útján történt fogantatás esetén is lehetősége van az anyának az abortusz mellett dönteni, ám még akadnak olyan helyek, ahol a jogszabályok még ekkor is tiltják a terhességmegszakítást: az abortuszra súlyos szankciók vonatkoznak, miközben a nemi erőszakot kevésbé szigorúan büntetik.

A nők helyzete a mélyen vallásos Brazíliában

A katolikus egyház a kezdetektől fogva a magzat védelmében állt, és ellenezte a terhesség megszakítását, az abortuszt gyilkosságként tartotta számon. Véleménye szerint az élet a fogantatás pillanatától kezdődik, így az abortuszt a terhesség bármely időszakában elítéli. Az olyan mélyen vallásos országokban tehát, mint például Brazília, szigorúan tiltott a terhesség művi úton történő megszakítása.

Míg sok országban figyelembe vesznek egészségügyi és szociális szempontokat is, és kivételt tesznek azokkal a nőkkel, akiknek gyermeke vélhetően súlyos fogyatékkal jönne világra, vagy az anya szociális helyzete nem teszi lehetővé a gyermek eltartását, addig Brazíliában erre semmi esély. A nők csak nagyon ritkán szakíttathatják meg a terhességet abban az esetben is, ha a fogantatás nemi erőszak következménye, de az abortusz az egyház szerint ekkor is illegális - volt eset, amikor az abortusz kiátkozást vont maga után. A nőnek ekkor is vállalnia kell a gyermekét, míg az erőszakot elkövető férfira semmilyen retorzió nem vár az egyház részéről.

8 ország, ahol még ma is sárba tiporják a nők jogait

Nézegess képeket!

Elolvasom

Máltán a válás és az abortusz is tilos

Málta egyike az Európai Unió azon országainak, melyeknek lakosai a leginkább elkötelezettek a vallás mellett. Míg átlagosan Európában közel 3000 hívőre jut egy pap, addig Máltán ez a szám 500 körül alakul.

A több száz templommal rendelkező Málta lakosságának 4%-a apáca, pap vagy szerzetes - és törvényileg nem ismert fogalom a válás, az eutanázia, az egyneműek együttélése, nem utolsósorban pedig az abortusz. Málta emellett abban is élen jár, hogy itt valósul meg a legkevésbé a nők és a férfiak közötti esélyegyenlőség. A férfiak a kenyérkeresők, a nők alig dolgoznak: a nők foglalkoztatottsága is csupán 12%-os volt néhány évvel ezelőtt.

A konzervatív szabályok a házaséletbe is begyűrűznek, ám a törvény inkább csak kötelez, mint jogokat biztosít. A családon belüli erőszak Máltán is megoldatlan probléma, ezzel szemben az abortusz tiltására és büntetésére vonatkozóan részletes törvényi háttérrel rendelkezik az ország. Málta egyike azoknak a helyeknek, ahol a nőknek akkor sincs lehetőségük a terhesség megszakítására, ha nemi erőszak áldozataként estek teherbe: az abortusz - ahogy a válás is - bűncselekménynek számít, míg például a férjre semmilyen büntetés nem vár, ha ő követte el az erőszakot.

Akik segítettek
A nők jogaiért az 1800-as évek végén indult meg a valódi harc. Szakszervezetek és nőegyletek alakultak azzal a céllal, hogy elérjék: a nőket is ugyanolyan jogok illessék meg, mint a férfiakat. Ismerj meg három asszonyt, aki a legtöbbet tette a nőkért!

Az erőszak mindennapos, az abortusz illegális Afrikában

A természeti kincsekben és csodákban rendkívül gazdag, színes kultúrával és mélyen gyökeredző hagyományokkal rendelkező Afrika a legszegényebb és a legelmaradottabb kontinens. A fejlődést a pénzhiány mellett elsősorban az elmaradott hiedelmekhez való ragaszkodás hátráltatja, valamint az, hogy hiányzik az egységes társadalmi berendezkedés.

A világ 10 legszegényebb országa

Nézegess képeket!

Elolvasom

Afrikában ugyanis az ősközösségtől a demokráciáig szinte minden társadalmi forma megtalálható. Ennek következménye az is, hogy nincs egységes jogrendszer. A nők a legtöbb országban nem rendelkeznek jogokkal, kötelezettségekkel viszont igen, melyeket az adott hit vagy vallás ró rájuk.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A nemi erőszak Afrikában mindennapos, amiért nem jár büntetés, ám ezzel szemben az abortuszt elítélik és tiltják. A terhesség művi megszakítására sem erőszak, sem más olyan körülmény fennállása esetén nincs lehetőség többek között Algériában, a Közép-afrikai Köztársaságban, Kongóban, Kenyában vagy Gambiában, amelyek kapcsán a világ más részein kivételt tesznek.

Ezt is szeretjük