A halálból tért vissza a drakulamajom: megdöbbentő felfedezés Borneóban

Az egyik legrejtélyesebb főemlőst évek óta kihaltnak hitték a tudósok.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Izgalmas felfedezés hozta lázba a tudósvilágot egy Borneóban rögzített felvétel kapcsán. A kanadai Simon Fraser Egyetem kutatói kamerákat helyeztek ki, hogy a Wehea-erdő állatairól készítsenek filmet, de maguk is meglepődtek, amikor visszajátszották a felvételeket.

A filmen ugyanis egy rég kihaltnak hitt cerkófféle, a drakulamajomként is ismert Presbytis hosei canicrus, vagyis a Hose-langur csoportja sétált el a kamera előtt.

Rejtélyes állatok

A Presbytis hosei canicrus az egyik legritkább és legkevésbé ismert főemlős. Közkeletű nevét onnan kapta, hogy, bár a bundája sötét, az arcán maszkszerű foltban fehér a szőre, a nyaka körül pedig olyan szőrgallérja van, akár a filmekben ismert vérszívónak.

A kis cerkófféle nagyon félénk, ezért mindig is nehéz volt lencsevégre kapni, és alig néhány felvétel készült róla. Brent Loken, a kutatócsoport vezetője elmondta, nagyon nehéz dolguk volt, amikor igazolni akarták, hogy a felvételeken keresztülszökkenő majmok valóban a kihaltnak hitt Hose-langurokhoz tartoznak, hiszen nagyon kevés olyan fotó volt, mellyel összevethették az állatokat.

Az igazolást tovább nehezítette, hogy eleinte maguk a kutatók is kételkedtek abban, amit találtak, Borneóban ugyanis korábban is csak nagyon kis számban éltek Hose-langurok.

A világ 15 legkülönösebb állata

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az 1970-es években még volt néhány példány a Borneói Kutai Nemzeti Parkban, ám az illegális fakitermelés és az erdőtüzek miatt élőhelyük szinte teljesen megszűnt, ezzel pedig a drakulamajom is eltűnt a föld színéről - legalábbis eddig ezt gondolták.

Továbbra is veszélyben

Stephanie Spehar, a Wisconsini Egyetem főemlőskutatója elmondta, most, hogy megbizonyosodtak arról, hogy kihaltnak hitt cerkóffélék élnek a Wehea-erdőben, a kutatás további idejében az ő tanulmányozásukra koncentrálnak majd.

Éveken belül kihalnak! Képeken 10 állat, melyet a gyerekeink már nem fognak látni

Nézegess képeket!

Elolvasom

Bár az erdő maga egy körülbelül 40 ezer hektáros védett terület, a közelében bányászat folyik, közvetlen közelében pedig pálmaültetvények találhatóak - vagyis olyan emberi tevékenység zajlik a majmok élőhelyének közvetlen közelében, mely egyszer már elüldözte őket korábbi lakhelyükről.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kutatók most abban reménykednek, hogy a felfedezésnek köszönhetően sikerül nagyobb védelmet szerezniük az erdőnek, és megmenthetik a továbbra is a kihalás szélén álló főemlőst. A majmok élőhelyét egyelőre csak a helyi lakosok védelmezik, de a kutatók igyekeznek különböző vállalatokat és a helyi önkormányzatot is megnyerni az ügynek, így talán megmenthető lesz az egyszer már kihaltnak hitt, ritka és titokzatos drakulamajom.

Képek: www.dailymail.co.uk.

Ezt is szeretjük