A fogamzásgátló 3 ritka, de veszélyes mellékhatása

Amiről tudnod kell, mielőtt szedni kezded

Legyél tisztában a kockázatokkal!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindenkinek időbe telik, amíg megtalálja a számára ideális fogamzásgátló módszert. Bár tizenéves korban a leginkább még az óvszer használata javasolt, ha állandó partnered van, a fogamzásgátlónak is megvannak a maga előnyei.

Ugyan a nemi betegségektől nem véd, de a nem kívánt terhességgel szemben ez az egyik leghatékonyabb módszer, ráadásul rendszeressé teszi a menstruációt, enyhíti a görcsöket, és a bőröd is szebb lehet tőle.

A hormonalapú fogamzásgátló tablettáknak azonban természetesen mellékhatásai is lehetnek. Bár ezek nem gyakoriak, mégis fontos, hogy tisztában legyél a kockázatukkal, mielőtt a tabletta szedése mellett teszed le a voksodat.

A nők rémálma: a mellrák

A daganatos betegségek közül talán a mellrák az, amitől a legtöbb nő retteg. Tudományos kutatások szerint a fogamzásgátló tabletták ösztrogéntartalma miatt a mellrák kialakulásának kockázata valamivel magasabb azoknál a nőknél, akik fogamzásgátló tablettát szednek.

Bár a mai tabletták hormontartalma már igen alacsony, ha gyógyszert szedsz, a biztonság kedvéért fokozottan érdemes odafigyelned az önellenőrzésre, és a nőgyógyászodtól se felejtsd el kérni a vizsgálatot, amikor amúgy is felkeresed.

A mérleg másik serpenyőjében egyébként az áll, hogy bár a tablettát szedő nők körében valamivel magasabb arányban fordult elő emlődaganat, a petefészekrák kialakulásának kockázata csökken azoknál, akik gyógyszerrel védekeznek.

Fertőzésveszély

A fogamzásgátló tabletta némiképp megzavarja a hormonháztartásodat, a megemelkedett ösztorgénszint pedig kedvező környezetet teremt a különböző gombák számára. Ezért, ha fogamzásgátló tablettát szedsz, fokozottan ki vagy téve a nőgyógyászati betegségeknek, amiket nemcsak nemi úton, de akár az uszodában, illetve más, a kórokozók számára kedvező helyen is elkaphatsz.

Gyakori fogamzásgátló módszerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha hüvelyi folyást, égő, viszkető érzést tapasztalsz, ne habozz felkeresni a nőgyógyászodat, ha pedig a probléma visszatért, talán érdemes egy alacsonyabb hormontartalmú tablettára váltanod. A higiéniára való fokozott figyelemmel és immunrendszered erősítésével sokat tehetsz azért, hogy elkerüld a nőgyógyászati fertőzéseket.

Amit a fogamzásgátló módszerekről tudni érdemes

Nézd meg videónkat, és tudd meg, melyik fogamzásgátló módszert kinek ajánlja a nőgyógyász!

Depresszió

Egy felmérés szerint a depresszió kétszer olyan gyakran jelentkezik a fogamzásgátló tablettát szedő nők körében, mint azoknál, akik nem hormonális módszerrel védekeznek. A hangulatingadozás és az átmeneti levertség kamaszkorban még normálisnak tekinthető, és később is lehetnek valakinek rossz napjai - ez még nem krónikus, de nagyon fontos, hogy felismerd a depresszió tüneteit, és még időben segítséget kérj, ha szükséged van rá.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha hajlamos vagy a depresszióra, vagy a családban akad ilyen személy, akkor azt mindenképpen közöld a nőgyógyászoddal, mielőtt tablettát kezdesz szedni - elképzelhető, hogy inkább másfajta fogamzásgátló módszert fog javasolni.

Ezt is szeretjük