A Fidesz megteheti, amit a szocialisták nem mertek

Fizetős lehet a bölcsőde

Kevés a férőhely, 10-15 ezer gyerek nem tud bölcsődébe járni, bővítésre viszont nincs pénz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma mintegy 10-15 ezer gyermek nem tud bölcsődébe járni, mivel nincs elég férőhely. Pénz nincs a bővítésre, így egyéb megoldásokat kell keresni a helyzet rendezésére. Eddig három eshetőség merült fel, melyekben egy mindenképpen közös, mégpedig az, hogy a jövőben fizetni kellene a szolgáltatásokért cserébe.

A bölcsődei férőhelyek problémájának fizetős megoldását először a Népesedési Kerekasztal vetette fel már több mint egy éve. Eszerint általánossá kellene tenni, hogy a felügyeletért a szülők térítést fizessenek, amely a család jövedelmi viszonyától függne - a tehetősebbeknek fizetni kéne, a hátrányos helyzetű családoknak pedig ingyenes maradna az ellátás.

A fizetést nemcsak saját keresetükből oldhatnák meg a családok, a munkáltatók is beszállhatnának a költségekbe, például adómentes gyermekintézményi térítési utalvánnyal, ami egy új cafeteria-elem lenne.

Régen nem tetszett az ötlet

A Fidesz-KDNP szakpolitikusa, akkor még ellenzékben a térítési díj ellen volt. Soltész Miklós, aki azóta államtitkár lett, az ötlet felvetésekor leszögezte: a bérből élő adófizetők többsége máról holnapra él, további sarcolásuk megengedhetetlen.

A Soltész Miklós vezette államtitkárság ma már más véleményen van. Erre utal, hogy Nyitrai Imre helyettes államtitkár a Népszabadságnak leszögezte: ha nem piacosítják a rendszert, akkor nem lesz elég férőhely.

Nyitrai nem zárta ki a térítés bevezetését a bölcsődékben, hozzátéve: a rendszer igazságtalan, mivel most nem a család anyagi helyzetén, hanem a kapcsolatain múlik, hogy a gyermek bekerül-e a bölcsődébe vagy sem.

A munkáltatók is fizethetnék

A Népesedési Kerekasztalhoz hasonló ötlettel állt elő három közgazdász, Reszkető Petra, Scharle Ágota és Váradi Balázs. A kutatók a Szerepváltozások 2011 című kötetben azt javasolják, hogy a gyesre költött költségvetési források egy részét tereljék át szabadon felhasználható gyermekellátási utalványok finanszírozására.

Az utalványokat a foglalkoztató is adhatná béren kívüli juttatásként. A kutatók szerint az utalványokat bárhol be lehetne váltani, ami azért jó, mert ez egyrészt az igények kiszolgálását ösztönözné, másrészt a férőhelyek bővítését, hiszen így vonzóbbá válna a bölcsődék működtetése.

A közgazdászok szerint ideális lenne, ha a bölcsődék a gyes havi összegének megfelelő hozzájárulást szednének be a szülőktől, a hátrányos helyzetű családok pedig kiegészítő támogatást kapnának.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Egyelőre nem lehet tudni, hogy a kormány mit lép az ügyben. Ami biztos, hogy hazai pénzből nem tudnak 10-15 ezer férőhelyet pluszban biztosítani, és erre az a pénz sem lesz elegendő, amit az EU-tól kapunk az elkövetkezendő években.

Bajnaiék elhatárolódtak

Az ügy pikantériája, hogy a Bajnai-kormány egy évvel ezelőtt elhatárolódott a fizetős bölcsődék ötletétől. Akkor a Budapest Intézet ajánlotta a térítési díjat egy tanulmányban, Szollár Domokos kormányszóvivő pedig kijelentette: a tanulmány nem a kormány álláspontját tükrözi, nem lesz fizetős a bölcsőde.

Ezt is szeretjük