A Dunába fulladt - Nem érhette meg regénye kiadását az írónő

Rudnóy Teréz, a Szabaduló asszonyok szerzője író volt már akkor is, amikor deportálták.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kaffka Margit után és Szabó Magda előtt Rudnóy Teréz volt – lett volna – az az író, akinek női mivolta nem mentség, hanem többlet, akinek csupán különleges érzékenysége, a sajátos megfigyelőkészsége jelzi, hogy a másik nemhez tartozik - írja Nyerges András. A Szabaduló asszonyok - A szabadság első 24 órája című műve a Noran Könyvesház kiadásában jelent meg.

8 magyar írónő könyve, amit el kell olvasnod!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Rudnóy Teréz: Szabaduló asszonyok - A szabadság első 24 órája

Az írónő 1910-ben Léván született, úgynevezett irodalmi életet sosem élt, nem publikált folyóiratokban, három regényével váratlanul robbant be a köztudatba, és aratott szakmai sikert.

Az Új Magyarság nevű fasiszta lap 1943-ban leleplező-feljelentő cikket közölt róla - ezek után csöppet sem volt meglepő, hogy Rudnóyt egy évvel később deportálták.

1945-ben visszhangtalanul jelent meg korábban írt Kerekhold című regénye, és ezt már csupán, művészi értékét tekintve is, főműve, a Szabaduló asszonyok követte 1947-ben. A regény már posztumusz alkotásként jelent meg, mert írója 1947. március 12-én Léváról hazatérőben a zajló Dunába fulladt.

Aztán ez a kivételes erejű, a holokausztot nem a szabványnak megfelelően ábrázoló alkotás és írója még az irodalmi köztudatból is jóformán eltűnt. Itt az ideje, hogy végre beemeljük a korról alkotott képünket meghatározó művek közé, mert a Szabaduló asszonyok még mindig - és már megint - eleven és provokatív, megrendítő és felzaklató, egyszóval minden ízében időszerű alkotás.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Részlet Nyerges András a műhöz írt utószavából

Rudnóy Teréz író volt már akkor is – három megjelent és egy kéziratban maradt regénnyel a háta mögött –, amikor deportálták. Szerencsére nem érte be a szenvedések és borzalmak regisztrálásával, képes volt szelektálni a fontos és másodlagos körülmények között.

A társait - ha akarta, ha nem - már a lágerben is úgy figyelte, mint majdan megörökítendő figurákat. Érteni akarta a látszólag felfoghatatlant, megfejteni az embereket: szenvedőket és kínzóikat, naivakat és céltudatosakat, érzékenyeket és közömbösöket.

Ezt is szeretjük