A 3 legpofátlanabb módszer, amivel pénzt csalnak ki belőled
Az emberi lelemény nem ismer tréfát, ha simliről van szó.
Az Einsteinnek tulajdonított mondás szerint két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi butaság - de az előbbi nem teljesen biztos. Van azonban még két valami, ami nem ismer határokat, ez pedig a csalók kreativitása és lelketlensége, amikor arról van szó, hogy pénzt csaljanak ki belőled.
A jóindulat szép és sajnos kihalóban lévő tulajdonság, ezért semmiképpen sem szeretnénk arra buzdítani, hogy mostantól mindenkiről rosszat feltételezz, aki a segítségedet kéri, de ha nem szeretnéd, hogy néhány lelkiismeretlen alak a te pénztárcádon élősködjön, gondold meg kétszer is, mielőtt kinyitod azt.
Kinek segítesz?
Ha a városban jársz-kelsz, idővel biztosan belebotlasz valakibe, aki árva kutyáknak, beteg gyerekeknek vagy éppen bajba jutott családoknak gyűjt.
Elképzelhető, hogy még egy szívszaggató fotó is van nála, esetleg a kezedbe nyom egy képeslapot, majd ezután kéri érte a pénzt, arra játszva, hogy zavarba jössz, és inkább fizetsz, csak hogy szabadulj a kínos szituációból.
Az aluljáróban gyűjtögető alakok mindig gyanúsak, bár vannak olyan alapítványok, amelyek valóban élnek ezzel a lehetőséggel, hogy adományozókat toborozzanak.
Ők azonban legtöbbször egyáltalán nem fogadnak el készpénzt, csak a bankszámlájukra utalhatsz - így az adomány útja lekövethetővé válik.
Ha tehát valaki készpénzt kér, már okod van a gyanakvásra, hasonlóképpen akkor is, ha az adománygyűjtő nem tud megnevezni néhány konkrét esetet arra vonatkozóan, hogy mire költöttek már eddig a begyűjtött adományokból.
Ha jótékonykodni szeretnél, jobb, ha az utalásos módszert választod, és olyan szervezetnek adsz, amelynek ismered a munkásságát - különben könnyen lehet, hogy a koldulás legális formáját támogatod, a pénzed pedig eltűnik az alapítvány létrehozóinak zsebében.
A jogi holtpontról, illetve az ezt kihasználó egyik alapítványról itt találod cikkünket.
Levél a banktól
Mindig akad valaki, aki elfelejtett befizetni egy csekket, éppen lemerítette a hitelkártyáját, netán elfelejtett aláírni egy hivatalos megbízást.
Ezt használják ki azok a csalók, akik telefontársaságok vagy bankok nevében küldenek ki e-maileket, az eredetire megtévesztésig hasonlító logóval és betűtípussal. Mivel a leveleket gyakran több száz vagy több ezer címre elküldik, jó eséllyel akadnak néhányan, akik bekapják a csalit, és azt hiszik, valóban a bankjuk vagy a telefonszolgáltatójuk pirított rájuk.
Szerencsére a probléma néhány kattintással és pár adat beírásával orvosolható - látszólag, ugyanis a levélben található link sokszor egy hamis oldalra visz, az itt megadott adatok pedig elérhetővé válnak a csalók számára, akik aztán nem várnak sokat, hogy a teljes összeget leemeljék a folyószámládról.
Sose feledkezz meg róla, hogy sem a bankod, sem pedig valamelyik szolgáltatód nem fogja elkérni tőle a PIN-kódodat, főleg nem telefonbeszélgetés vagy e-mail formájában. Ha ilyen tartalmú üzenetet kapnál, azt azonnal jelezd a bankod felé, ők meg fogják tenni a szükséges lépéseket. Ha szeretnéd megtudni, hogy szűrheted ki a legszemtelenebb netes csalásokat, olvasd el cikkünket.
Van, aki a szerencsétlenségedet is kihasználja
Még az utcai harcnál is általánosan elfogadott szabály, hogy földön fekvő emberbe nem rúgunk, ám vannak olyan csalók, akik úgy hiszik, ez a dolog rendjén van addig, amíg a kezük tiszta marad.
Mivel munkát találni egyre nehezebb, sokan elkeseredettségükben azzal próbálkoznak, hogy mindent hátrahagyva, utolsó tartalékaikat felhasználva külföldön próbálnak szerencsét - és vannak, akik még ezt a kiszolgáltatott helyzetet is kihasználják.
A jobinfo.hu információ szerint az interneten egyre több a hamis álláshirdetés, amikben a csalók kedvező feltételű külföldi munkát ígérnek, majd a papírok intézésére, illetve a repülőjegyre előleget kérnek - akár 70 ezer forintot is. A kétségbeesett álláskereső átadja a pénzt, ám a közvetítő ezután soha többé nem jelentkezik, és a telefonja sem elérhető.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos tudnod, hogy ha külföldön vállalsz munkát, akkor neked soha nem kell fizetned a közvetítőnek, a felmerülő költségeket minden esetben a munkáltató állja kintről. Ha mégis úgy döntesz, hogy fizetsz, azt már csak a helyszínen, illetve a repülőjegy ellenében tedd meg. További árulkodó jelekről és biztonsági intézkedésekről a témában itt olvashatsz.
OLVASD EL EZT IS!
- munka
- munka törvénykönyve
Ennek kell benne lennie a munkaszerződésben
- vírus
- számítógép
5 apró, de biztos jel, hogy vírust telepítettek a számítógépedre
- számítógép
- munkahely