5 botránykönyv, ami kiverte a biztosítékot

Rossz korban jelentek meg, vagy túl merész témával álltak elő. Íme, öt botránykönyv, mely évtizedes vitákat szült!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az örök érvényű mondanivalóval rendelkező könyvek mellett számtalan olyan mű is született, melynek már megjelenése is viták sorát indította el.

16 könyv, amit muszáj elolvasnod!

Nézegess képeket!

Elolvasom

A betiltott könyvek némelyikét később az idő igazolta, így a róluk alkotott vélemény is átértékelődött.

Egyik-másik azonban a mai napig negatív megítélésű, mivel szélsőséges kijelentéseik a történelem folyamán túl sok vitát és felháborodást gerjesztettek.

Niccoló Machiavelli: A fejedelem

Az olasz politikus és hadtörténeti író a 16. század kiemelkedő gondolkodója volt, sorsa összefonódott a Mediciek uralmával és a reneszánsz Firenze harcaival. Legnagyobb hatású műve, A fejedelem halála után öt évvel jelent meg először, azonnal fel is került a katolikus egyház tiltott könyveinek listájára. A tanulmányban a szerző pontról pontra kifejti a hatalom gyakorlásának művészetét, beleértve az erőskezű fejedelem erkölcsi tulajdonságait és alattvalóival szembeni viselkedését is, melyhez mintául Cesare Borgia szolgált. Ez utóbbi témát illetően Machiavelli úgy vélte, az etika és a hatalom nem fér össze az uralkodásban. A cél szentesíti az eszközt - hangzik a szállóigévé vált mondat, mely a követők kezében sajnos fegyverré vált, mellyel igazolni lehetett a diktátorok embertelen, népirtó tetteit.

A történészek a mai napig vitatják, vajon mi vitte rá Machiavellit a sok bajt okozó sorok leírására. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a mű 1513 körül született, Machiavelli utolsó éveiben, igaztalan bebörtönzése és kínvallatása után, mely magyarázat lehet a kiábrándult, kemény és cinikus hangra.

Kiadja a Cartaphilus Kiadó.
Ára 1900 forint.
A könyvet itt rendelheted meg. »

Margaret Sanger: The Pivot of Civilization

Az amerikai szülésznő, aktivista és irodalmár a 20. század első felében tevékenykedett, védőnőként New York legszegényebb negyedeit járta, így jól ismerte a nemi betegségek, a nem kívánt terhességek és a nők kiszolgáltatottságának következményeit. Harcos feministaként írni és publikálni kezdett a kényes témáról. Munkája során kidolgozta a születésszabályozás programját, klinikát nyitott, és bevezettette a fogamzásgátló tablettát, így a családtervezés tabutémából lassan gyakorlattá vált. Sanger az egész női nem jogaiért harcolt, de tény, hogy a probléma elsősorban a nyomornegyedek színes bőrű asszonyait érintette. A The Pivot of Civilization című 1922-es tanulmányában - szabad fordításban
A civilizáció tengelye - is a feketék szexuális szokásait elemezte, ajánlva a nők terhességmegszakítását és a férfiak sterilizálását.

Faji színezetű, szélsőséges teóriája a harmincas években a rasszizmus, fajgyűlölet és náci népirtás alapműve lett. Hiába ítélte el Sanger többször is a németek tetteit, sorai szörnyűségeket generáltak, ezért művein örökre rajta maradt a rasszista bélyeg.

Margaret Mead: Coming of Age in Samoa

Az amerikai antropológusnő számtalan értékes tudományos és ismeretterjesztő munkát írt, nevével kapcsolatban mégis inkább csak egyet, az 1928-ban megjelent, Coming of Age in Samoa - szabad fordításban Felnőtté válás Szamoán - című tanulmányt emlegetik. A mű a csendes-óceáni Szamoán végzett 1925-ös terepmunkáján alapult, melynek során a szigetország kamaszainak életét vizsgálta. A szigorúan tudományos tényeken senki sem akadt volna fenn, de az antropológusnő olyan merész kijelentéseket is leírt, miszerint a szamoai fiatalok közötti válogatás nélküli szexuális kapcsolatoknak köszönhető, hogy az ottani tinik nem küzdenek olyan lelki konfliktusokkal, mint amerikai társaik. A harmincas évek tisztes családanyái az írónő szavaiból szemérmetlen bátorítást véltek kihallani, miszerint csemetéik nyugodtan feküdjenek csak össze fűvel-fával, egyedüli üdvözítő megoldásként pubertáskori problémáikra.

A könyv egyszerre lett siker- és botránykönyv, sőt, még 20 év múlva sem hagyta nyugodni a téma szakértőit. A műből magyarul is olvashatók részletek az írónő Férfi és Nő című munkájában.

Dr. Benjamin Spock: Csecsemő- és gyermekgondozás

Dr. Spock amerikai gyerekorvos és szakíró könyve, az 1946-ban megjelent Csecsemő- és gyermekgondozás minden idők egyik legnagyobb bestsellere. A hiánypótló szakmunka a poroszos neveléssel merőben ellentétes alapokra helyezte a gyermekgondozást, szülők generációinak adva útmutatást. A magyarul is megjelent, több utánnyomást megért könyv a mai napig hasznos kalauz gyakorló anyáknak, de sajnos tény, hogy a szakorvos egyik jó szándékú tanácsa súlyos tragédiákat okozott.
Spocknak ugyanis meggyőződése volt, hogy a kisbabát nem szabad a hátára fektetni, nehogy a felböfögött tejtől megfulladjon, ezért az anyukáknak a hason altatást javasolta.

Ez azonban - mint utóbb kiderült - több csecsemőnél légzésleálláshoz, vagyis bölcsőhalálhoz vezetett. A szakértők közel 50 ezerre teszik azon elhalálozások számát, melyhez a fenti rossz módszer vezethetett, ezért a könyvet még Spock életében átdolgozták.

Kiadja a Medicina Kiadó.
Ára 4580 forint.
A könyvet itt rendelheted meg. »

Michael J. Behe: Darwin fekete doboza

Az 1952-es születésű amerikai biokémikus professzor a darwini evolúcióelmélettel szemben alkotta meg saját, sok vitát kiváltott elméletét, melyet többek között a Darwin fekete doboza című művében fejtett ki. Érvelése szerint az élővilág sokkal összetettebb annál, hogy eredetét az evolúciós mechanizmus és a természetes szelekció magyarázza. Behe ugyan elfogadja a fajok közös eredetét, de vallja, hogy az élet - mint rendkívül bonyolult struktúra - egy intelligens tervező, vagyis a teremtő által jöhetett csak létre. Mindezt azonban hiába támasztotta alá biokémiai, sejtszintű bizonyítékokkal, a tudós közösség általánosan elvetette nézeteit, és áltudománynak minősítette elképzelését.

Egyesek vallási fundamentalizmussal vádolták, mások a Biblia szavainak kiforgatásával. Több tudós pontról pontra meg is cáfolta művét, de Behe továbbra is fenntartja elméletét, és azóta is aktívan publikál.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kémikus könyve 2002-ben magyarul is megjelent a Harmat Kiadói Alapítvány gondozásában, és a botránynak köszönhetően olyan jól fogyott, hogy egy darab nem maradt készleten.

Ezt is szeretjük