4 gyanús jel, hogy más is hozzáfér a számítógépedhez
Bár kutatni kell utánuk, ha a következő jeleket észleled, szinte biztos, hogy nem csak te használod a géped.
Ha a számítógéped internethez vagy belső hálózathoz csatlakozik, akkor könnyű célpontja lehet a betolakodóknak. Ha nem vigyázol, olyan dokumentumokhoz és információkhoz juthatnak hozzá illetéktelenek, melyek egyáltalán nem tartoznak rájuk. Ráadásul az internetedet is használhatják, sőt, akár káros programokat is telepíthetnek a számítógépedre, melyek adatvesztést okozhatnak.
Szerencsére léteznek olyan módszerek, melyekkel a kevésbé tapasztalt felhasználók is védekezhetnek a betolakodók ellen, de csak akkor, ha időben észreveszik a jeleket. A következők esetén érdemes gyanakodnod.
Túl sokat dolgozik a gép, de lassúak a programok
Sajnos a számítógépek feltörésére azóta tesznek kísérletet nap mint nap, mióta ez a ma már nélkülözhetetlen eszköz megszületett. Ráadásul nem is feltétlenül azért, hogy megszerezzenek információkat - hiszen egy idegennek nem sokat jelentenek a nyaralásodon készült fotók -, hanem azért, hogy a gépet a saját céljaikra használják.
Gyaníthatod, hogy valami nincs rendben a te gépeddel sem akkor, ha a ventilátorok gyakran, látszólag minden ok nélkül felpörögnek, vagy a gép akkor is keményen dolgozik, amikor nem adtál különösebb feladatot neki, és nincs is megnyitva annyi program vagy weboldal, ami ezt indokolttá tenné. Természetesen a kevés memória, a poros ventilátorok mind eredményezhetik ezt, ennek ellenére nem árt gyanakodnod.
Furcsa levelek, spamek és üzenetek
Szintén gyanús jel lehet, ha anélkül küld a számítógéped leveleket az ismerőseid és a levelezőprogramodban elmentett személyek e-mail címére, hogy te arra külön utasítást adtál volna. Ilyen esetben előfordulhat, hogy csak a postafiókodat törték fel, de az is lehet, hogy egy kártékony program települt a gépedre, legrosszabb esetben pedig, hogy feltörték.
A legjobb, amit tehetsz, hogy azonnal megváltoztatod a postafiókodhoz kapcsolódó felhasználónevet és jelszót, és víruskeresőt futtatsz le a gépeden.
Hasonló a helyzet, ha nem e-maileket, hanem üzeneteket küld a géped a közösségi oldalakon lévő ismerőseid számára. Amint ilyet tapasztalsz, változtasd meg a jelszavad és a felhasználóneved, és szintén tanácsos egy teljes körű ellenőrzést lefuttatni a gépen.
A tűzfal bekapcsolásával, egy jó vírusirtó alkalmazásával és még néhány hasonlóan egyszerű dologgal sokat tehetsz a géped védelme érdekében. Kattints ide, és ismerd meg, hogyan!
Ismeretlen bejegyzések a Naplózásban
A számítógéped védelméről akkor is gondoskodhatsz, ha nem vagy gyakorlott felhasználó. Ráadásul az ellenőrzését is könnyen elvégezheted: néhány kattintással és egy-két beállítással elérheted, hogy a géped minden tevékenységet rögzítsen. Az úgynevezett naplózás segítségével bármikor ellenőrizheted, hogy járt-e bárki a számítógépedben rajtad kívül, továbbá arról is információt kapsz, hogy mit csinált, illetve mikor.
A naplózás beállításait a Vezérlőpultban a Teljesítmény és karbantartás menüpont alatt a Felügyeleti eszközök mappában találod. Az Eseménynapló ikonjára kattintva megjelenik egy ablak, melyben kategorizálva láthatod a számítógépeden rögzített eseményeket.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Alaphelyzetben a Biztonsági napló kategóriában nincs bejegyzés, de, ha beállítod, hogy a gép naplózza az eseményeket, itt tájékozódhatsz az esetleges felhasználókról és tevékenységükről. A naplózást bármikor megtekintheted, és, ha gyanús bejegyzéseket találsz, azonnal tedd meg a géped védelmében a szükséges lépéseket.
OLVASD EL EZT IS!
- internet
- számítástechnika
Duplázd meg a számítógép tárhelyét!
- internet
- szoftver
Duplázd meg a számítógép sebességét!
- történelem
- internet