3 gyanús jel, hogy feltörték a géped
Számos jel utal arra, hogy más is hozzáfér a számítógépedhez. Vedd észre ezeket, és tegyél ellene!
A leggyakrabban spamként emlegetett levélszemetek hatalmas forgalmát közel 70%-ban feltört számítógépekről bonyolítják. A profi hackerek úgy vonják saját irányításuk alá a gépeket, hogy arról tulajdonosuk aligha értesül.
A profik háttérben történő munkálkodását nehéz egyszerű felhasználóként észrevenni, ám a kevésbé profik - a kezdő, de lelkes hackerek, illetve azok, akik csak szórakozásból akarnak turkálni - számos gyanús jelet hagyhatnak maguk után. A következők elsősorban az ő tevékenységükről árulkodnak.
Összekuszált könyvtárak, megváltozott kezdőoldal
Legyen szó amatőrről vagy profiról, mindenki igyekszik a legkevesebb bizonyítékot hagyni maga után. Így aztán általában alig észrevehető jelekből következtethetsz csak arra, hogy esetleg nem csak te férhetsz hozzá a számítógépedhez.
Bármilyen apróság esetén érdemes gyanakodnod. Ha egy könyvtár eltűnt, de nem emlékszel rá, hogy törölted volna - és a Lomtárban sem találod -, vagy az állandóan használt kezdőlap a böngészőprogramban lecserélődött annak ellenére, hogy semmilyen frissítést nem végzett a géped. Bármi gyanúsat is észlelsz, járj utána a dolognak - nem használta-e esetleg a párod a gépet -, de, ha semmi nem magyarázza a furcsaságokat, a legjobb, ha megváltoztatod a Windows-ban a Felhasználói fiók jelszavát, és egy teljes körű víruskeresést is lefuttatsz.
Megváltozott jelszavak
A Windows-ba a Felhasználói fiókon keresztül lehet belépni, melynek jelszavát csak kevesen változtatják meg időről időre. A többség kezdettől fogva egy jelszót használ, melyet az esetek nagy részében a levelezésnél vagy internetes weboldalakon történő regisztrációnál is alkalmaz.
Ennek legnagyobb hátránya, hogy, amennyiben valaki megfejti a jelszót, nemcsak a számítógéphez fér majd hozzá, hanem a további weboldalakhoz is. Egyértelmű jel arra, hogy nem csak te használod a géped, ha az évek óta használt jelszóval már nyolcadszorra sem sikerül belépned a Windows-ban a Felhasználói fiókodba, de például az is, ha az internetes levelezésedben több olyan olvasatlan levelet találsz, melynek kapcsán úgy emlékszel, már megnyitottad.
Akkor is érdemes gyanakodni, ha az ismerőseid kapnak tőled olyan leveleket, melyek kapcsán biztos vagy benne, hogy nem te küldted. Ezek a jelek azonban vírusra is utalhatnak, tehát ne ess kétségbe, de feltétlenül tegyél a géped további biztonsága érdekében. A Windows tűzfalának ellenőrzése és magasabb biztonsági szintre való állítása sokat segít a védekezésben, ahogy a víruskereső lefuttatása is, ám, ha már egyáltalán nem tudsz belépni a gépedbe, mihamarabb kérj segítséget egy, a számítástechnika terén gyakorlott szakembertől.
Gyanúsan nagy internetforgalom
A profi hackerek elsősorban azért törnek fel számítógépeket, hogy levélszemetek küldésére használják őket. Ahogy említettük, ennek jeleire nehéz ráakadni, de a normálisnál nagyobb internetforgalom láttán tanácsos gyanakodnod.
Nem is biztos, hogy hackelésről van szó, az is lehet, hogy valaki az internetedet lopja - de utóbbi sem jó. A forgalomnövekedés azonnal látszik a számlán, amennyiben nem olyan előfizetéssel rendelkezel, mely korlátlan adatforgalmat tartalmaz. Utóbbi esetben - de a váratlan számlák miatt az előbbiben is - érdemes időnként ellenőrizned az adatforgalmadat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az aktuális helyzetről elsősorban a szolgáltatód tud felvilágosítást adni, melyet a számlákon feltüntetett általános adatforgalommal vess össze, ebből kiderül, hogy van-e jelentős eltérés, azaz valóban valami nincs rendben az internettel. Amennyiben lopásról van szó, cikkünkből megtudhatod, hogyan védekezhetsz ellene.
OLVASD EL EZT IS!
- internet
- szoftver
Duplázd meg a számítógép sebességét!
- internet
- hiba