3 dolog, amit tegyél meg szenteste, hogy szerencsés légy jövőre
A babona szerint néhány aprósággal bebiztosíthatod a jövő éved szerencséjét.
Nemcsak újévkor, hanem karácsonykor is vannak bizonyos népszokások, amik segítenek abban, hogy Fortuna az új évben is a kegyeibe fogadjon. Ismerd meg a hajdani szokásokat, és alakítsd úgy őket, hogy most is szerencsét hozzanak!
Helyes terítés
A karácsonyi asztalra vagy alá, vagy akár csak a közelébe helyezett tárgyaknak, eszközöknek különös jelentőséget tulajdonított a néphagyomány. Egyrészt mágikus erejűnek vélte, másrészt keresztény magyarázatot fűzött hozzá. Az asztalra és az az alá helyezett dolgok közül legáltalánosabb volt a gabona, különböző terménymagvak, valamint a szalma és a széna. A magvak a következő év jó termését, a bőséget biztosították, például a baromfinak adtak belőle, hogy több legyen a tojás.
A szénát és a szalmát karácsony után az állatok alá tették, vagy megetették velük, hogy szaporák, egészségesek legyenek; a jobb termés reményében a gyümölcsfákra is kötözték. Ha nincs is szalma az otthonodban, azért odafigyelhetsz arra, hogy mi mindent helyezel a terített asztal környékére. A szerencsét szimbolizáló tárgyak, például a patkó vagy a lóhere ebben az esetben is jól jöhetnek - persze, azért ügyelj rá, hogy az ünnepi hangulata meglegyen a terítéknek.
Karácsonyi ételek
A karácsonyi asztalra helyezett ételek - a szentelt ostya, mézbe mártott fokhagyma, dió, alma - a néphit szerint a család tagjainak az egészségét biztosították. A böjt miatt szegényes ételeket ettek, ugyanakkor sokat és sokfélét, hogy a következő esztendőben elegendő ételük legyen.
Úgy hitték, hogy ha karácsonykor babot, borsót, tököt, mákos tésztát, halat fogyasztanak, akkor a következő évben sok pénzük lesz. Nem véletlen, hogy manapság a legtöbb háztartásban ott van a karácsonyi asztalon a töltött káposzta, a mákos bejgli, a rántott hal vagy éppen a tökös rétes - nemcsak a gazdagság, de a szerencse miatt is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Add meg a módját!
Már nagyanyáink idejében is szokás volt a féltve őrzött ünneplőruhát - amit csak a templomban és különleges alkalmakkor hordtak - elővenni a szekrény mélyéről, és belebújni. Manapság sem múlhat el az ünnep anélkül, hogy az emberek ki ne csípnék magukat, ami jó is, ugyanis a babona szerint az eseményhez illően felöltözni szerencsét hoz.
Viszont a hiedelem azt is kimondja, hogy ennek a ruhadarabnak nem szabad újnak lennie, máskülönben az új esztendőben a balszerencse fog kísérteni.
Cikkünk megírásában Tártrai Zsuzsanna és Karácsony Molnár Erika Jeles napok, ünnepi szokások című könyve segített, mely a Planétás Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- szerencse
- babona
A 13 legelterjedtebb babona, amivel megalapozhatod a szerencsédet
- szerencse
- karma
Képek! Íme, a legerősebb szerencsehozó kristályok
- szerencse
- babona