Erre ad rengeteg pénzt a kormány

Kinek lesz jó?

200 milliárd forint uniós pénzt fordítanának társadalmi felzárkózásra és ifjúsági programokra.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

200 milliárd forint uniós pénzt oszt szét a kormány az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó területek között. Az összegből elsősorban a hátrányos helyzetűeket és a társadalmi felzárkózást segítenék.

A milliárdokból kidolgoznának egy ifjúságtámogatási rendszert, amivel többek között a fiatalok elhelyezkedési esélyeit lehetne javítani, de növelné a kormány azoknak a külföldön dolgozóknak a számát is, akik hajlandóak lennének hazaköltözni.

Ösztöndíjprogram diákoknak

Az Útravaló programmal a hátrányos helyzetű gyerekeket segítenék, márpedig belőlük pedig rengeteg van: a köznevelési adatok szerint az óvodákban és az iskolákban a gyerekek egyharmada hátrányos helyzetű.

Az iskolázatlan családokban felnövő roma fiataloknak is csak az egyharmada tanul tovább, ezt az arányt javítanák a programra adott 6 milliárd forinttal. A 2005 óta működő ösztöndíjprogram az általános iskola hetedik osztályában kezdődik, és egészen a középiskola 13. évfolyamáig igénybe vehető. 

Az Útravaló programot eddig költségvetési forrásból finanszírozták, ezt most kiváltják az uniós pénzek. Ezeket a pályázatokat ráadásul nem egy, hanem három tanévre írják ki. Minden évben 9 ezer gyerek jut támogatáshoz, így három év alatt 27 ezer diák kaphat a programmal segítséget.

Több tanoda indulhat majd

A tanodai rendszert is kibővítené Balog Zoltán, erre 5 milliárd forint jutna. Ezek az évek óta nagyon sikeres intézmények elsősorban az iskolai felzárkózásban segítették a gyerekeket, de javarészüket nem az állam tartja fenn, hanem civil szervezetek működtetik őket. A tanodáknak köszönhetően sok olyan gyerek fejezte be végül az iskolát, akik ki voltak téve a lemorzsolódás veszélyének.

Még 2011-ben indította a kormány a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózatot, ezt is továbbfejlesztenék a pénzből: az erre a célra szánt 1,2 milliárd forintból várhatóan kilenc-tíz kollégium kapna támogatást.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Mobilon megjelenő fotó: Europress/Getty Images .

Ezt is szeretjük