2009 legjobb magyar sajtófotói
Immáron 28. alkalommal díjazták a legjobb magyar sajtófotósok munkáit. A pályázatra érkezett alkotások lenyűgözőek.
Egy jó fotós nemcsak megörökít, hanem ábrázol, és tükröt tart. Úgy mutatja be a mindennapokat, a természetet, a körülöttünk lévő világot, ahogy azt a hétköznapi ember talán sohasem látná. Fotói elgondolkodtatnak, felkavarnak, megnevettetnek és lenyűgöznek.
2009 legjobb fotói, 13 kategóriában
Immáron 28 éve, hogy először megrendezték a Magyar Sajtófotó Pályázatot, népszerűsége pedig azóta töretlen a fotósok körében. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége által meghirdetett pályázatra 2008-ban közel 11 ezer kép érkezett, 2009-ben pedig 535 szerző több mint 12 ezer felvétele közül kellett a zsűrinek megneveznie a legjobbakat.
A 13 kategória közül a legtöbb felvétellel az emberábrázolás-portré, a természet és tudomány, a társadalomábrázolás, a dokumentarista fotográfia, a hír-esemény fotó és a művészet kategóriákban indultak a pályázók. A legjobb fotók kiválasztása 2010. január 15. és január 17. között zajlott, a zsűrizést pedig bárki figyelemmel kísérhette a Fotoklikk internetes portálon.
A legnagyobbak elismerése a legjobbaknak
A pályaművek elbírálását minden évben komoly szakmai zsűri végzi. A héttagú zsűri elnöke ezúttal Horváth Péter fotográfus volt, tagjai pedig Marián Pauer szlovák fotográfia-történész, Sam Stewart amerikai fotóriporter és képszerkesztő, Czagány Balázs fotóriporter, Hajdu András fotóriporter, Horváth M. Judit fotográfus és Pörneczi Bálint fotóriporter voltak.
A legkiemelkedőbb teljesítményért járó MÚOSZ Nagydíjat Szandelszky Béla, az AP fotóriportere érdemelte ki Roma gyász című képriportjával. A legjobb emberközpontú dokumentarista fotográfiáért járó André Kertész Nagydíjat Sopronyi Gyula szabadfoglalkozású fotóriporter nyerte el az Árvaház Havadtőn című sorozatával.
A legjobb hírképért járó Escher Károly-különdíjban Túry Gergely, a HVG fotóriportere részesült az Ítélet a lincselés ügyében című fotójával, a legjobb kollekcióért járó Munkácsi Márton-díjat pedig Kurucz Árpád, a Népszabadság fotóriportere érdemelte ki. A vidéken dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporternek járó díjat és a Természet és tudomány - egyedi - kategória első díját Somodi Ferenc, a harminc év alatti, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporternek járó elismerést pedig Németh András Péter, a Szabad Föld fotóriportere kapta.
A zsűri ugyan az Emberábrázolás-portré - sorozat - kategóriában nem osztotta ki a kategóriadíjakat, de Kollányi Péter, a MTI fotóriportere Magyar írók című sorozatát dicsérő oklevéllel ismerte el.
Ha kíváncsi vagy az összes díjazott fotóra, sőt, az elmúlt évek legjobb felvételeit is szívesen megnéznéd, akkor látogass el a Magyar Sajtófotó Portálra. Kattints ide! »
A pályázat képei a Magyar Nemzeti Múzeumban
A Magyar Sajtófotó Pályázatra érkezett képekből minden évben nagyszabású kiállítás nyílik, melynek évek óta a Magyar Nemzeti Múzeum ad otthont.
A 28. Magyar Sajtófotó Kiállítás és A divat világa a fotográfiában - tegnap és ma című kísérő kiállítás ünnepélyes megnyitójára 2010. március 18-án kerül sor a múzeumban, és a díjakat is ekkor adják át.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kiállítás a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjaként, a nagyközönség számára 2010. március 19. és április 25. között látogatható.
OLVASD EL EZT IS!
- botrány
- történelem
4 kínos fotó, 4 azonnal kettétört karrier
- büntetés
- média
3 fénykép, mely azonnal rács mögé juttatta készítőjét
- történelem
- természeti katasztrófa