Visszatérő pattanások a hajvonalon? Nem csak a samponod okozhatja őket
Több kiváltó ok is húzódhat a homlok felső részén újra és újra felbukkanó pattanások mögött.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Időnként szinte mindenki küzd pattanásokkal, hiszen még felnőttkorban is felbukkanhat egy-egy pötty az arcon. Ez teljesen természetes jelenség, azonban ha a puklik mindig ugyanazon a területen jelennek meg, érdemes jobban odafigyelni rájuk: ebben az esetben ugyanis általában a szervezet vagy a bőr üzen a tünetek által.
A homlok legfelső részén, a hajvonalnál feltűnő pattanásokkal a legtöbben nem foglalkoznak, vagy a sampon mellékhatásának tudják be őket. Való igaz, hogy a termékek bizonyos összetevői, többek között az illatanyagok, a szilikon, az akrilátok, a különböző olajok és a kőolajszármazékok is járhatnak hasonló következményekkel. De van, hogy nem a hajápolási kencék miatt jönnek létre a bőrproblémák.
Mi okoz pattanásokat a hajvonalon?
Shab Reslan bőrgyógyász elárulta, hogy gyakran a nem megfelelő tisztítás okoz pattanásokat ezen a területen. A hajvonal melletti részt sokan kihagyják az arctisztításkor, így a sminkmaradványok, a szennyeződések, az olajok eltömítik a pórusokat, és könnyedén irritációt, gyulladásokat eredményezhetnek.

Emellett főleg nyáron az izzadás miatt is felbukkanhatnak a pöttyök. Persze a verejtékezés teljesen természetes és egészséges jelenség, így nem lehet és nem is szabad megakadályozni, de néhány aprósággal segíthetsz a bőrödön. Például jó ötlet, ha gyakran hátrafogod a hajadat, nem viselsz frufrut, és az arctisztító kendők alkalmazása is beválhat napközben.
Figyelj arra is, hogy a sapkákat, kalapokat, fejpántokat rendszeresen mosd, mert az ezeken megtapadt baktériumok szintén puklikat eredményezhetnek.
Egészségügyi problémák a háttérben
A fentieken kívül egészségügyi problémák is állhatnak a háttérben. A hajvonalon leginkább a hormonális változások okoznak pattanásokat. Az egyensúly felborulása miatt fokozódik a bőr olajtermelése, az arc zsírosabbá válik, így pattanások alakulnak ki rajta, melyek leginkább a homlokon vagy az állon észlelhetőek.

A homlok felső része az emésztéssel és a hólyaggal van összefüggésben, így ezen szervek rendellenes működését is jelezhetik a visszatérő problémák. Érdemes ezért először az étkezésen változtatni: kerüld a cukros, szénsavas üdítőket, igyál meg naponta legalább 2,5 liter vizet, fogyassz zöld teát, és kerüld a túl nehéz, túl zsíros ételeket. Ezenkívül a rendszeres testmozgás beiktatása is sokat segíthet.
Ha a változtatások ellenére is újra és újra felbukkannak a pöttyök, érdemes kikérned bőrgyógyász véleményét, aki a vizsgálatokkal feltárhatja a háttérben húzódó okokat.
A hormonzavarok bőrtünetei
A hormonrendszer az egész szervezet működését befolyásolja, ezért ha ott adódik valami gond, akkor az sok helyen megmutatkozik. A baj viszont az, hogy ezeket a tüneteket szinte mindenki jelentéktelennek gondolja, és könnyen összetéveszti más rendellenességekkel. Hogy pontosan mi utal a férfi nemi hormonok túltengésére, ösztrogéndominanciára vagy a mellékvese-, esetleg a növekedési hormonok problémáira? A következő képeken megnézheted.
Képek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!

- bőrbetegség
- szemölcs