Petyhüdt bőr, idő előtti ráncok, barna foltok: mindent a fotoöregedésről

A káros UV-sugárzás bizonyítottan bőröregítő hatással bír, ezt nevezik fotoöregedésnek.

Mit tesz a bőrrel a napsugárzás? - Mindent a fotoöregedésről
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A napozás és a fényvédelem hiánya felelős elsősorban a bőr öregedéséért, ezt fotoöregedésnek nevezzük. Az UV-sugárzás egyike a legfontosabb tényezőknek, melyek a bőr idő előtti ráncosodását és rugalmatlanságát okozzák. 

Az ultraibolya sugarak több sugártartományból állnak:  a nagy hullámhosszú UV-A, a közepes hosszúhullám UV-B, és a rövid hullámhosszú UV-C sugarakból. 

Mit tesz a bőrrel a napsugárzás?

Az UV-A sugarak felelősek a barna bőrért, illetve ezek okozzák a ráncokat, pigmentfoltokat is. Az UV-B és UV-C sugarak hatása negatívabb, a kellemetlen leégés és a bőrrák hátterében is ezek állnak. Bár az UV-A sugarak kevésbé intenzívek, mint az UV-B sugarak, előbbiek 30-szor vagy akár 50-szer nagyobb mértékben érhetik a bőrt. Az UV-A sugarak az üvegen is áthatolnak.

A bőr három rétegből áll. A legkülső réteg az epidermisz, a középső a dermisz, illetve a legalsó rétegből a szubkutiszból. A dermiszben található a bőr szerkezetét támogató kollagén, elasztin és egyéb rostok. Ezek az elemek adják a bőr sima, rugalmas és fiatalos megjelenését - és ezek károsodnak az UV-sugárzás hatására.

GettyImages-658263178
Fotó: Artur Debat / Getty Images Hungary

A fotoöregedés

A fotoöregedés, melynek következménye a dermatoheliosis, a bőr károsodásának folyamata. Az ultraibolya sugárzásnak kitett bőr felgyorsítja a bőr öregedését, ugyanis az UV-A sugarak mélyen behatolnak a bőrbe, serkentik a szabadgyökök termelődését, károsítják a kollagénrostokat. 

Az oxidatív stressz a metalloproteinázoknak nevezett enzimek termelését eredményezi. Ezek az enzimek, amelyek a sérült kollagént újjáépítik, gyakran hibásan működnek, és lebontják a kollagént, ami egy helytelenül újjáépített bőrt eredményez. Mivel ez a folyamat gyakorlatilag állandóan ismétlődik, a helytelenül újjáépített bőr ráncokat képez, a kollagén és elasztin hiánya pedig csökkenti a bőr rugalmasságát.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

UV-sugárzás esetén a bőrben található dermisz sejtjei mobilizálódnak, és melanint termelnek. Ez sötét pigmentfoltok képében jelenik meg a bőrön, ami egy védekező mechanizmus a sugárzás ellen, a bőr gyakorlatilag így próbálja megállítani a bőr túlzott károsodását. Azzal, hogy az UV-sugarak behatolnak a dermisbe, az öregedési folyamat is felgyorsul. A szem körüli területeket érinti először, de a kézfejeken, sőt az ajkakon is hamar látható eredményt hoz. 

GettyImages-1410298404
Fotó: Klaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Természetes öregedés vs. fotoöregedés

Fontos kiemelni, hogy a fotoöregedés nem egyenlő a bőr normál öregedésével. Kétféle öregedés létezik: intrinzik öregedés, ami belső okokból megy végbe, és kronologikus öregedésnek nevezzük, valamint extrinzik, azaz külső okokra visszavezethető öregedés. Míg a kronologikus öregedés elkerülhetetlen velejárója az életnek, addig az extrinzik öregedés egy környezeti tényezők miatti folyamat. A természetes öregedés befolyásoló tényezői közé tartoznak az etnikai jellemzők, a hormonális változások és az egyén anatómiai jellegzetességei. Az extrinzik öregedés az UV-sugárzáson kívül egyéb szennyező anyagok, mint például cigarettafüst, a szmog, az egészségtelen étkezés miatt is bekövetkezhet. A napfény és a már említett egyéb károsító tényezők serkentik a szabad gyökök képződését, valamint az antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező enzimek redukcióját idézhetik elő. Ez a két tényező, amire egy kis odafigyeléssel valóban ráhatással lehetsz.

A fotoöregedés tünetei

A fotoöregedés számos  tünettel jár, ilyen például a:

  • Bőrszárazság
  • Ráncosodás
  • Bőr rugalmasságának elvesztése
  • Egyenetlen barna pigmentfoltok megjelenése (májfoltok)
  • Hajszálerek kitágulása
  • Jóindulatú bőrelváltozások
  • Szoláris keratózis
GettyImages-1249064202
Fotó: Cristina Pedrazzini/science Phot / Getty Images Hungary

A szorális keratózis egy rákmegelőző állapot, ami a fokozott UV-sugárzásra adott válaszreakció. Keratózis során a bőr hámrétege túlszaporodik, és megvastagodik. Gyakori jelenség a dispigmentáció is, az ajkak elveszíthetik a színüket és rugalmasságukat. A vénák láthatóak lesznek az arc és nyak körül, súlyos esetben az állon is. A homlokon és arcon megjelenő ráncok elmélyednek.

A fotoöregedésnek a világos bőrűek, a szabadban fizikai munkát végzők és az idősebbek vannak leginkább kitéve.

Fotoöregedés egyéb hatásai

A fotoöregedés nem csak a bőrre van negatív hatással, a napsugárzás a hajnak és a szemnek sem tesz jót. Az UV-B sugárzás felelős ugyanis a haj fehérjevesztéséért, az UV-A sugárzás pedig a színváltozásért. A sugárzás elnyelése a haj fényérzékeny aminosavaiban és azok fotokémiai lebomlása szabad gyököket termel. Ezek káros hatással vannak a hajfehérjékre, különösen a keratinra.

GettyImages-1310989630
Fotó: Cavan Images / Getty Images Hungary

A túl sok UV-fénynek való kitettség a szembetegségek kockázatát is növeli. A szürke hályog és szemrák kialakulását nagyban növelheti, ha UV-szűrős napszemüveg nélkül tartózkodsz a szabadban. Azok, akik napjuk nagy részét a szabad ég alatt töltik, a szemen lévő kinövés - más néven pterygium - is megjelenhet. A szörfösszemnek is becézett betegség a kötőhártya kiemelkedő, ék alakú kinövését jelenti, ami a szaruhártyára is kinyúlik. 

Így kezeld a napfénykárosodást

A fotoöregedést leginkább megelőzéssel és védekezéssel lehet elkerülni. A napsütéses időszakokban a magas faktorú fényvédőkrém, a kalap és a minőségi napszemüveg nyújthat védelmet.

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük