Szemüveg helyett kontaktlencse?
Mit jelent a kontaktlencse túlhordása? Mi a teendő, ha más szemszínre vágysz? Tudj meg mindent a kontaktlencse használatáról! (x)
Nagyanyáink, de akár még a szüleink idejében is, a látáshibával rendelkezők látásjavításának egyedüli módja a szemüveg volt. Gondolj bele, milyen kényelmetlen lehet a szemüveg a vízparti nyaralás, a téli síelés vagy egyéb sportok űzése során, de akár a mindennapokban is. Praktikus választás ilyenkor a láthatatlan szemüveg, azaz a kontaktlencse. Ma már nem csak egyféle lencséből lehet választani, mint akár még néhány évvel ezelőtt is.
Életstílusodtól, igényeidtől függően olyat választhatsz, ami a legjobban megfelel a szükségleteidnek. Aki sokat éjszakázik, vagy sokáig hordja a lencsét, azok számára javasolhatóak az úgynevezett lélegző, azaz szilikon alapú lencsék, melyek biztosítják a szem számára a megfelelő oxigén ellátást még egésznapos viselet során is.
Aki bonyolultabb cilinderes szemüveget visel, azok számára készülnek a cilinderes kontaktlencsék. Ha már nehezen megy az olvasás, kaphatsz közeli-távoli látást egyaránt biztosító progresszív kontaktlencsét is. Ha pedig csak alkalmanként szeretnél lencsét használni, ott vannak az egyszer használatos, napi lencsék, melyekhez nem kell ápolószert használni, a nap végén egyszerűen eldobhatod, és legközelebb ha szükség van rá, csak felbontasz egy újat.
Szabadságot ad
Egy dologban azonban minden kontaktlencse azonos: viseletét alkalmassági vizsgálatnak kell megelőznie! Ekkor kiszűrik a lencse viselését kizáró állapotokat, valamint ekkor határozza meg a szakember a kontaktlencse paramétereit és típusát is. Sokféle kontaktlencse kapható, főbb jellemzői a szem méreteitől és a látáshiba mértékétől függenek. Mint ilyenek egyediek, minden szemnél különbözőek, ezért soha ne kérj kölcsön kontaktlencsét mástól, és ne vegyél saját szakálladra az internetről sem, hanem bízd a választást szakemberre!
Ha nincs szükséged szemüvegre, mindössze a szemed színén kívánsz változtatni akkor vásárolhatsz dioptria nélküli lencsét, annak használata előtt azonban ugyanúgy meg kell ejteni a vizsgálatot. Ne feledkezz meg a rendszeres ellenőrzésekről sem! Legalább félévente keress fel egy szemorvost vagy optometristát!
Tartsd be az alapvető szabályokat!
Bár a korszerű lencsék viseletével, és az ápolásra vonatkozó szabályok betartásával a lencse alkalmazása biztonságos, mégis előfordulhatnak olyan - lencsehasználattal összefüggő - elváltozások, amelyek korai felismerésével meg tudod előzni a súlyosabb szövődményeket.
Az első leggyakoribb hiba a lencse túlhordása. Soha ne használd hosszabb ideig a lencséket, mint ahogyan azt a szakember ajánlotta. Az idő múlásával a lencsék oxigénáteresztő pórusai eltömődnek, így a szem oxigénellátása csökken. Az oxigénhiányos állapotba kerülő szemben pedig megjelennek a csak mikroszkóppal látható elváltozások.
Bizonyos lencsék akár még alvás közben is fennhagyhatók, de a kontaktlencsével történő alvással vigyázz! Túl azon, hogy erre nem mindegyik kontaktlencse alkalmas, nagy lehet az eltérés a viselők szemének oxigénigényében is. Csak abban az esetben aludj a lencsében, ha kontaktlencséd erre megfelelő, és a lencsében alvást a szakember is jóváhagyta!