Az A-vitamin-kúra tényleg eltünteti a pattanásokat, de kockázatokat rejt: vérvizsgálat is szükséges hozzá

Az A-vitamin bizonyítottan befolyásolja a bőr szerkezetét, de a szervezeten belül más területekre is hatással van.

a vitamin kúra
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az A-vitamin nem csak látásunkat védelmezi, hanem a bőr faggyúmirigyeinek működésére és a hámképződésre is hatással van. Ezen tulajdonságának hála nem csoda, hogy segítségével még az erősen pattanásos bőr is látványosan kitisztul. 

De ha valaki kúraszerűen alkalmazná a vitamint, annak nagyon óvatosnak kell lennie. Ami ennyire drasztikusan befolyásolja legnagyobb szervünk, a bőr működését, különböző más fontos szervekre is komoly hatást gyakorol.

Az A-vitamin forrása

Az A-vitaminhoz a szervezet az állati eredetű retinol formájában, amiben a máj, tojássárgája és tejtermékek bővelkednek, és a növények narancsszínéért felelős karotin formájában juthat. Fogyasztásuk hatására a szervezet A-vitamint termel, a répa és a sárgabarack kiemelkedő forrásnak számít. Zsírban oldódó fajta, és az E-vitamin is segíti hasznosítani a szervezetben. Az A-vitamin beindítja a bőrsejtek termelődését, nélküle könnyedén kiszáradhatna, emellett a retinoidok gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően valóban hatékony az aknék, pattanások kezelésében is.

GettyImages-1146682879
Fotó: Aamulya / Getty Images Hungary

Bár a májban raktározza a szervezet, táplálkozással túladagolni szinte lehetetlen. De ha valaki kúraszerűen szed retinolos étrend-kiegészítőket, csak szigorú bőrgyógyászati kontroll mellett teheti meg. A pontos dózist mindig az adott személy BMI-je szerint állapítják meg, így változó mennyiségekben és ideig írhatják elő. Hozzávetőlegesen egy átlagos felnőttnek a napi beviteli értéke az Amerikai Élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet, röviden FDA javaslata szerint 1500 mikrogramm.

Miért fontos a vérvizsgálat a kúra előtt?

Az A-vitamin leterheli a máj és a vesék működését. Éppen ezért még a kúra elkezdése előtt meg kell arról bizonyosodnia a kezelő bőrgyógyásznak, hogy a páciense nem szenved valamilyen májfunkciós vagy vesefunkciós elégtelenségben. Ez az első lépés.

Az A-vitamin-kúra alatt nem szabad alkoholt inni, legalábbis jelentősen mérsékelni kell a fogyasztását. Emellett még külön májvédő hatóanyagú étrend-kiegészítő, például máriatövis kivonatának a szedése is javasolt, mivel a méregtelenítésben nélkülözhetetlen kiválasztószerv külön támogatást igényel. Éppen ezért az sem mellékes, hogy milyen gyógyszerkészítményeket szed rendszeresen a páciens, amiről szintén konzultálnia kell az orvosával.

A cikk az ajánló után folytatódik

Túladagolás

Mivel a szervezet a már említett módon raktározza az A-vitamint, ha valaki nem az orvos által előírt mennyiséget szedi be, akkor könnyen túladagolhatja. Ennek tünete a hányinger, hányás, álmosság, ingerlékenység, görcsrohamok, fényérzékenység, bőrhámlás vagy viszketés, hajhullás, törékeny körmök és menstruációs zavarok. De a pszichére is hat, depresszió és skizofréniaszerű tünetek is jelentkezhetnek, így akinek tudomása van, hogy valamelyik ismerőse vagy szerette belevágott ebbe a kezelésbe, érdemes időnként figyelni, hogy történt-e bármilyen viselkedésbeli változás.

GettyImages-1276512853
Fotó: blackCAT / Getty Images Hungary

A túladagolás tünete 72 órán belül megszűnik, hogyha valaki abbahagyja a kúrát. Ez a kezelés általában fél évig tart, ebben az időszakban extrém terhelés éri a szervezetet, még a bőrgyógyászok is csak kirívó esetekben javasolják. Viszont valóban hatásosan eltünteti a pattanásokat, és segítségével újra magabiztosan nézhetnek a tükörbe azok a nők és férfiak, akik évek óta felnőttkori aknés bőrükkel küszködtek.

Kívülről és belülről is szépít az E-vitamin

Krémben, házi kencében és kapszulában is csodás hatásai vannak a bőrre, valamint a hajra az E-vitaminnak.

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük