Rozészezon: a kacsamelltől a sorbet-ig

A nyáresték felejthetetlen kísérője egy pohár könnyű, zamatos bor, mely nemcsak érzékeidet kényezteti, de megalapozza a jó hangulatot is. (x)

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor az ember azt hallja, alföldi bor, először az üde, könnyed, gyümölcsös jelzők jutnak az eszébe, hiszen a Csongrádi, a Hajós–Bajai és a Kunsági borvidéket ezek a karakterjegyek jellemzik. Az alföldi bor a mindennapok bora: könnyed, kiváló szomjoltó. Az itteni borok könnyebbek, a hegyvidékieknél lágyabbak, viszonylag alacsony sav- és alkoholtartalmúak, ezért elsősorban halételekkel, szárnyasokkal, tésztákkal, salátákkal - azaz tipikusan nyári ételekkel - párosíthatók kiválóan.

Márpedig ez nem elhanyagolható előny: ahogy világszerte, úgy Magyarországon is egyre keresettebbek a könnyebb borok. A kevésbé gyakorlott fogyasztó számára a tapasztalatok szerint sokkal kevésbé idegen egy ilyen nedű, mint egy testes, nehéz, letaglózó bor.

Könnyű nyáresték kísérője

A nyár étele a lecsó - legyen szalonnás, tojásos vagy éppen cukkinis -, hozzá a nyár bora, a rozé dukál, ami csirkepaprikáshoz is kiváló. Különösen ajánlom a mostanság divatos rozé kacsamellet nyári ebédekre, kerti partikra, romantikus vacsorákra - bár a név csalóka: a rozé ebben az esetben nem a borra, hanem a hús színére, átsütöttségének fokára utal.

A friss, zamatos alföldi bor önmagában is jó frissítő, de készíthetünk mellé rozés sorbetet vagy gyümölcsös - például meggyes, málnás, epres -, illetve karamelles ízvilágú desszertet is.

Az áruházak, borszaküzletek kínálatából sokféleképpen lehet válogatni. Hiba lenne rangsort felállítani a hazai bortermő vidékek között. A termőterületek képviselőinek nem egymással kell vetekedniük, hanem mindenkinek meg kell találnia a maga helyét a piaci palettán, a helyi szőlő és az abból készült bor jellegzetességei alapján.

A borszakértő ajánlata

Termőhely alapján általában a szakértők, illetve a nagyobb tapasztalattal rendelkező borfogyasztók döntenek. Sokan egy-egy korábban már megismert és megkedvelt termelő borait keresik hűségesen, és vannak, akik csupán az árat figyelve választanak - bár az ár nem feltétlenül tükrözi a bor minőségét. Egyik megoldás sem jobb vagy rosszabb a másiknál, én mégis azt ajánlanám: mielőtt egy-egy ebéd vagy vacsora előtt bort választunk, lehetőség szerint kóstoljuk meg az italt! Erre országszerte számos rendezvény, fesztivál kínál jó alkalmat, és a termelők maguk is szívesen látják a borbarátokat mindenhol, nem beszélve a kereskedések, szakmai szervezetek programjairól.

Még egy tanács a nyári szezon előtt: sokan azt tartják, hogy a jó borból vétek fröccsöt készíteni, és így tönkretenni. Én ezzel szemben úgy vélem, minél illatosabb, zamatosabb, élénkebb egy rozé- vagy fehérbor, annál finomabb lesz a belőle készített fröccs. A jó borból jó fröccs lesz, és a legjobból lesz a legjobb fröccs.

 

Bodor Bence
borász, borszakértő
Villány, Diósviszló(%oldalmero(http://ad.adverticum.net/img.prm?zona=1759478&kampany=1778178&banner=1778179&ord=RANDOM_NUMBER)%)

Ezt is szeretjük