Visszaigényelheted a villanyszámla egy részét
Az ad-vesz mérővel rengeteget spórolhatsz a villanyszámlán.
Ha valóban drasztikus energiaköltség-csökkenést szeretnél elérni, akkor érdemes kipróbálnod az alternatív módszereket: a hálózati visszatápláló üzemmód egyszerű és kezelésmentes energiatermelési módnak számít, és egy jól felépített rendszerrel akár nullára is futhat a villanyszámlád, persze ezt nagyban befolyásolják a fogyasztási szokások is.
Ha csak visszafogottan takarékoskodsz is az energiával, akkor is megéri, hiszen elszámoláskor visszaigényelheted a villanyszámlád egy részét a szolgáltatódtól. Ismerd meg a részleteket!
A módszer lényege
Az alternatív energiatermeléshez szükséged lesz napelemre, mely a szokásos módtól eltérően ezúttal nem akkumulátort tölt, hanem egy különleges elektronikus szerkentyű segítségével a hálózati feszültség tulajdonságait követve rácsatlakozik a hálózatra.
Vagyis a napelemed által termelt energia azonnali elfogyasztás helyett visszakerül a közüzemi hálózatba, megspórolva a villanyszámla erre az energiamennyiségre vonatkozó részét. Valójában olyan, mintha te magad válnál szolgáltatóvá, és eladod a termékedet - vagyis ebben az esetben a megtermelt energiát - az ELMŰ-nek, E-ON-nak, ÉMÁSZ-nak vagy DÉMÁSZ-nak.
Később a visszatáplált energia mennyiségét megmérik, majd a fogyasztás és a termelés különbözetét számlázza ki neked a szolgáltató.
Így, ha ügyes vagy, előfordulhat, hogy megfordul az arány, és megtermeled a fogyasztásodat. Termelés szempontjából persze napközben van a csúcsidőszak, este pedig már nem termel energiát a napelemes rendszer, így a háztartás ekkor hagyományos módon, a hálózatból vesz energiát, amit mér is a villanyóra.
A telepítési helynek és igényeknek megfelelően a hálózatra visszatápláló rendszer lehet egy-, illetve háromfázisú.
A csatlakozás feltételei
Az ELMŰ-nél a következőképpen működik: a hatályban lévő Villamos Energia Törvény a beépített teljesítmény szerint megkülönböztet háztartási méretű kiserőművet és kiserőművet. A háztartási méretű kiserőműnél a rendszer beépített teljesítménye nem haladhatja meg az 50 kVA-t. Mielőtt telepítenéd a napelemes rendszert, jelezned kell az ELMŰ felé igénybejelentés formájában még azt megelőzően, hogy rákapcsolódnál a villamosenergia-hálózatra.
A tervezési osztályon kell bejelentened a csatlakozási kérelmet, majd attól függően, hogy történik-e kereskedelmi energiaátvétel, kétféle módon folytatódhat a csatlakozás: egyszerűsített eljárással - 5 kW-ig - vagy általános, kiserőművekre vonatkozó eljárással - 5 kW fölött.
A közcélú hálózatra visszatápláló napelemes rendszert az ELMŰ a hálózati visszahatások szempontjából vizsgálja. A napelemes rendszernél így az inverter - amin keresztül a megtermelt energia eljut a közcélú hálózatba - típusa a lényeges: itt a megkötés az, hogy magyarországi minősítéssel kell rendelkeznie. A különféle cégek árulnak napelemeket kifejezetten a visszatáplálás céljára is, ez esetben ezek árától sem kell megijedned.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így történik az elszámolás
A megtermelt többlet visszatáplálása a közcélú hálózatba egy kétirányú mérést biztosító mérőórán, úgynevezett ad-vesz mérőn keresztül történik: a jogszabály szerint elszámolási időszakonként a leolvasott termelt és fogyasztott energiamennyiségből egyszerű szaldószámítással határozzák meg a fogyasztást vagy a többlettermelést.
A szaldóelszámolás alapján adódott fogyasztott energia mennyiséget kell csak kifizetni, illetve a többlettermelést 85%-os fogyasztói áron fizetik ki neked. Havi, negyedéves vagy egyéves elszámolási időszakot kérhetsz.
Az elszámolás módja szolgáltatónként változik, maradva az ELMŰ példájánál, ha a fogyasztás nagyobb a termelésnél, a különbözetet számlázzák az aktuális fogyasztási áron, ha a fogyasztás megegyezik a termeléssel, jelenlegi jogszabály alapján senki nem fizet senkinek, ha pedig többet termelsz, mint amennyit fogyasztottál, a többlettermelés az évi átlagos termékár 85%-ával kerül elszámolásra.
Hogyan spórolsz a villanyszámlán?
OLVASD EL EZT IS!
- villanyszámla
- spórolás
Ezrekkel csökkentheted a villanyszámlád: a 3 legolcsóbb megoldás
- építészet
- veszélyes
Sorra dőlnek össze a panelházak: a magyar épületekre is ez vár?
- építészet
- rezsicsökkentés