Nem kell ahhoz erdőbe vagy kirándulni menni, hogy az ember számtalan védett fajjal találkozhasson. Ha valaki kertes házban lakik, bőven elég kimennie az udvarra, hiszen Magyarországon számtalan gyakori faj is védettséget élvez.
A védett fajok teljes listáját a 13/2001. (V. 9.) Környezetvédelmi Minisztériumi rendelet 2. melléklete tartalmazza, azok eszmei értékével egyetemben, erről mi most csak szemezgettünk a teljesség igénye nélkül, és igyekeztünk azokra a fajokra koncentrálni, amelyek megtalálhatóak a kertekben, a ház körül.
Védett állatok a kertben
Némelyik állatról nem is gondolná az ember, hogy védett, hiszen olyan gyakorisággal találkozni vele, és ki ne járt volna még úgy, hogy este, sötétben, egy kiadós eső után valami roppant a talpa alatt? Hát, ilyenkor bizony lehet, hogy egy védett faj egyedének lett váratlan vége. Mutatjuk, melyek a leggyakoribb védett állatok a kertekben és a ház környékén, és mennyi az eszmei értékük.

Védettnek számít az éticsiga, eszmei értéke 2000 forint, de ugyanígy védett a legtöbb csigafaj, a kerti csiga például 5000 forintot ér, tehát nem jó ötlet megtorolni, ha megrágcsálják a leveleket.
Fotó: Andyworks / Getty Images Hungary

A smaragdzöld virágbogár fák kifolyó nedvén és elhalt faanyagon található meg, eszmei értéke 10 ezer forint, külsőre nagyon hasonló testvérei, a pompás virágbogár, a márványos virágbogár és a magyar virágbogár szintén védettek.
Fotó: weisschr / Getty Images Hungary

Bár nem nyújtják a legszebb látványt, és rémmesék, valamint boszorkánytörténetek állandó szereplői, mind a barna, mind a zöld varangy védett állatok. Eszmei értékük 10 ezer forint. Bántani pedig már csak azért sem éri meg őket, mert sok kerti kártevőt fogyasztanak el, ezért kifejezetten hasznosak a ház körül.
Fotó: Allan Baxter / Getty Images Hungary

A gyíkok szintén hasznos kis jószágok, ráadásul mind a fürge, mind a zöld gyík 25 ezer, a homoki gyík pedig 50 ezer forintot kóstál. Kedvenc csemegéik közé tartoznak a pókok és a sáskafélék.
Fotó: Grigorii_Pisotckii / Getty Images Hungary

A feketerigó és az énekes rigó eszmei értéke 25 ezer forint, védettek, mint a legtöbb énekes madarunk, és kifejezetten gyakran fordulnak elő a kertekben. Bogarakat, lárvákat, szúnyogokat és gilisztákat esznek, de szívesen dézsmálják meg a gyümölcsöket is, ezért nem minden gazda rajong értük.

A füsti és a molnár fecske is védett Magyarországon, eszmei értékük 50 ezer forint, ezért nem szabad bántani se őket,
se a fészküket.

A vakond szintén védett, eszmei értéke 25 ezer forint. A túrásai ugyan zavaróak lehetnek, és fúrás közben árthat a növények gyökereinek, de számos kerti kártevő szerepel az étlapján. A
távoltartására számos praktika létezik, amely nem árt az állatnak.

A sün tavasszal bújik elő, és esténként gyakran hallani a kertben motozását (vagy a kutyák ugatását a motozása miatt). Éjszakai életet él, és nem tesz kárt semmiben, viszont főleg kártevőket vagy lehullott gyümölcsöket fogyaszt, így a jelenléte egy cseppet sem zavaró. Bántani őt sem szabad, 25 ezer forint az eszmei értéke.
Fotó: Gerdzhikov / Getty Images Hungary

A denevéreknek nincs jó hírük. Bár a hazánkban élő 28 fajuk közül egyik sem vérszívó, sokan tartanak tőlük, mert veszettséget terjesztenek, azonban elképesztően ritkán fertőznek fajok között. Ugyanakkor ezek a kis rovarevők a szúnyogok legnagyobb ellenségei. Egy denevér egy éjszaka alatt több mint ezer szúnyogot fogyaszt el. Magyarországon minden fajuk védett, eszmei értékük a 25 ezer és az 500 ezer forint között változik.
Fotó: fermate / Getty Images Hungary
A képek forrása: Getty Images