"Válok, de mi lesz a lakáshitellel?"

A házasságok nagy része ma tiszavirág-életű. Aztán jöhet a vagyonmegosztás - és a hitel körüli hercehurca...

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A házasság legtöbbször a nők életének meghatározó része. Amikor az esküvő előtt állsz, valószínűleg úgy gondolod, életed párja élethosszig fogja majd a kezed, ennek fényében rövid időnek tűnhet egy-egy húsz-harminc évnyi elkötelezettséget jelentő hitel. De mi történik ezekkel az anyagi terhekkel, ha mégsem válik be a kapcsolat? A lelked mellett gondolj a pénztárcádra is!

Mézesmadzag a mézeshetek után?

Léteznek olyan hitelkonstrukciók, amelyeket kifejezetten a fiatal házasok számára találtak ki: ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha bemutatjátok a házassági anyakönyvi kivonatot, a lakás árának nagyobb hányadára igényelhettek hitelt, mintha egyedül tennétek azt.

A kormány 2005. február 1-jével, a Fészekrakó program keretében hozta létre azt az új lakáscélú támogatási formát, amely keretében kedvezményesen vehetnek fel hitelt a harminc évnél fiatalabb párok állami garanciával. Azaz egyszer mindenki, így te is jogosult vagy az államilag támogatott lakáscélú jelzáloghitel igénybevételére. A lehetőségek igen csábítóak, hiszen ha friss házasokként úgy döntötök, hogy szocpolt is igényeltek - házastársak ezt megelőlegező kölcsön formájában igénybe vehetik a gyerek(ek) megszületése előtt is -, ami így akár önrészként is felhasználható, szinte készpénz nélkül juthattok ingatlanhoz.

A rózsaszín szemüvegen túl

Gond csak akkor van, ha mégis úgy látod, a hőn áhított házasság mégsem annyira fenékig tejfel, és már csak a válás lehet az egyetlen megoldás. Egy válás mindig szomorú dolog, a lelki megpróbáltatások mellett azonban figyelj arra, hogy a legkisebb anyagi kockázattal szállj ki a kapcsolatból! Ha nem tudtok megegyezni a vagyonról - hogy kié legyen a nagyi vázája, meg a nappali ülőgarnitúrája -, a házastársi vagyonközösség megosztásáért bírósági per keretében kell megegyeznetek.

Gondold végig!
Érdemes józan fejjel végiggondolnod, hogy megéri-e a pereskedés, hiszen ez esetben a követelt vagyon 6%-át illetékként be kell fizetnetek. Közös tulajdon esetén megállapodhattok, hogy milyen módon osztjátok meg a vagyont, de el is árverezhetitek a közös értékeiteket.

A hitelt nyújtó bank számára azonban az a legfontosabb, hogy visszakapja - természetesen kamatostul - a nektek nyújtott hitelt. Így az ingatlan értékesítése csak akkor jöhet szóba, ha a vevő átvállalja annak terheit. Az egyszerűség kedvéért azt is választhatjátok, hogy egyikőtök átvállalja a lakáshitelt, és akkor az ingatlan is a kizárólagos tulajdonába kerül. Ha tehát úgy döntesz, hogy a továbbiakban egyedül vállalod a havi törlesztőrészleteket, megkapod a lakás vagy ház tulajdonjogát is.

Ez esetben viszont lehet, hogy ki kell fizetned egykori kedvesed tulajdonrészét is - ez esetben a vételár mellett vagyonszerzési illeték is terhel. Ha viszont ő esetleg ajándékként adja át neked, akkor azért ajándékozási illetéket rónak ki rád.

Nem futószalagon

Hangsúlyoznunk kell, hogy a vagyonmegosztás minden esetben egyedi elbírálás alá esik. Akkor jársz a legjobban, ha nem kell hosszú ideig, óriási költséget felemésztő pereskedéssel lezárni a kapcsolatot.

Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?

Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha sikerül peren kívül megegyeznetek a házassági vagyonközösség megszűnéséről, akkor a vagyon felosztásáról ügyvéd vagy közjegyző által hitelesített dokumentumot kell a bank részére eljuttatni. Ha elfogadják a vagyonmegosztás szerinti megállapodást és a visszafizetés módját, nyugodt szívvel hajthatod a fejed a párnára.

Ezt is szeretjük