Újra felmerült az ingatlanadó ötlete: ha mégis lesz, mennyi lesz?

Ugyan nem állami lesz, de helyi szinten kivethetik. Tudd meg, mire számíts a jövőben.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Még májusban tette közzé a kormány a településfejlesztéssel, a településrendezéssel és az építésüggyel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló előterjesztést, melyben szerepel két új, ingatlantulajdonosokat érintő teher, az út-, közmű- és parkolóépítési hozzájárulás és az értéknövekedési hozzájárulás.

Utóbbi lenne valójában az ingatlanadó másik neve, amelyet egyébként nem általánosan, csupán egyes önkormányzatok területén alkalmazhatnának. A tervezet indoklása szerint erre az adóra azért van szükség, mert sokszor közpénznek köszönhetően lesz értékesebb a magánember ingatlanvagyona. Ezt a pénzt pedig igazságosan lehetne közcélú fejlesztésekre felhasználni.

Nem központi lesz

Giró-Szász András a kormányszóvivői sajtótájékoztatón az MTI kérdésére akkor sietett leszögezni, hogy a kormány határozott álláspontja az, hogy nem kíván kivetni semmiféle központi ingatlanadót, ilyet nem tervez. Az anyag egy helyi adó kivetésének a lehetőségéről szól, és nem arról, hogy ha valaki az ingatlant értékesíti, akkor adót kell befizetnie.

Ez akkor állhat elő, ha valaki ingatlant szerzett, és az ingatlanszerzési területet időközben átminősítették.

Például, ha valaki termőföldet vásárolt, és azt időközben belterületté minősítették, és így értéke sokszorosára növekedett - magyarázta a kormányszóvivő.

Mit jelent az értéknövekedési hozzájárulás?

Az értéknövekedési hozzájárulás akkor lesz fizetendő, ha a telek vagy az épület forgalmi értéke növekszik. Ha a helyi építési szabályzat megalkotása, módosítása eredményeképpen a hatálya alá tartozó területen lévő telkek, épületek forgalmi értékében növekedés áll be, akkor a növekedés legfeljebb 10%-át a települési önkormányzat erről szóló rendelete alapján a képviselő-testület hatósági határozattal értéknövekedési hozzájárulás címen a tulajdonosoktól elvonhatja.

Kukkants be a házakba, ahol a gazdagok élnek: a legdrágább budapesti lakások

Nézegess képeket!

Elolvasom

Vagyis, ha valaki eladja az ingatlanát, és közben történik valamilyen módosítás, amely megemelhette a forgalmi értékét, akkor a növekedés legfeljebb 10%-át adóként az önkormányzatnak meg kell fizetnie. Tehát, ha például a házad előtti utat leaszfaltozza az önkormányzat, ezzel növekszik az ingatlanod értéke, ebben az esetben fizetned kell a hozzájárulást.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Van egy kikötés

A tervezet az önkormányzatra bízza, hogy mikor és hogyan vezeti be az adót, de csakis akkor alkalmazhatják, ha az önkormányzat a helyi építési szabályzat elkészítésével egyidejűleg az érintett területre elkészíti az ingatlanérték katasztert, vagyis egy olyan katalógust, amelyben szerepel minden egyes ingatlan becsült forgalmi értéke.

Igazságtalan?

Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület állásfoglalása szerint nem igazságos az értéknövekedési hozzájárulás, ugyanis annak ellenére, hogy az értéknövekedés csupán a jövőben következhet be, ezt mégis jelenbeli tényként kezeli, függetlenül attól, hogy a telek tulajdonosa képes-e, illetve kívánja-e valaha is kihasználni a feltételezett értéknövekedési potenciált.

Ráadásul, ha a telek tulajdonosa a telek értékesítésével realizálja az értéknövekedést, az eladási és a beszerzési ár különbözete - mint jövedelem - után adót köteles fizetni, azaz a telek felértékelődéssel szerzett jövedelmet összességében lényegesen nagyobb közteher sújtja, mint más jövedelmeket, például tőkejövedelmet. Figyelmen kívül hagyja továbbá az infláció értékre gyakorolt hatását.

Mit szólsz a tervezethez?

Ezt is szeretjük