15 érdekes tény a tulipánokról

A tavasz hírnökeihez számos izgalmas tény kapcsolódik. Most megtudhatod a legbensőbb titkaikat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
Évszázadok óta kísérleteznek a fekete tulipán létrehozásával, amely Alexander Dumas romantikus kalandregénye által lett világhírű. Eddig még nem sikerült előállítani ezt a különleges fajtát, de egészen sötétlila egyedeket már igen.
A közhiedelemmel ellentétben a tulipán őshazája nem Hollandia, és nem is ősi magyar virág. Egyesek szerint Perzsiából származik, de az biztos, hogy bölcsője Közép- vagy Belső-Ázsia, és Ázsia mérsékelt égövi területén őshonos.
Hollandia és a tulipánok kapcsolata a 17. században fonódott össze, amikor kitört a tulipánmánia. Az értékesebb virághagymákkal úgy spekuláltak a hollandusok, mint manapság a részvényekkel szokás. Egyetlen ritka alakú és különleges színű virág hagymájáért - mai pénzben számítva - akár 600 ezer forintot is kiadtak.
A 17. században a tulipántermesztés hatalmas üzletággá nőtte ki magát. Amikor hirtelen csökkent a hagymák értéke, nagyon sok család egész vagyonát elveszítette. 1637-ben törvénnyel vetettek véget a tulipánhagymákkal folytatott üzérkedésnek.
A tulipán elnevezése valószínűleg a perzsa dulbend, azaz turbán szóból ered, és alakja miatt kaphatta ezt a nevet. A tulipán török neve egyébként lale, az Allah szó anagrammája, ami utal arra a hódolatra, amellyel ezt a virágot illették.
A magyar népművészet ősi motívuma a tulipán. A fából készült mennyasszonyi láda elnevezése is tulipántos láda, de jegyajándékba is tulipánnal díszített tárgyakat ajándékozott a vőlegény kedvesének. Ez utóbbiakon a tulipán a leányt jelképezte.
A legkorábbi ismert tulipán-ábrázolást egy, az időszámításunk előtti 7. századból való dél-kaukázusi szkíta leleten találták. Az aranyból készült pecsétnyomón öt vastagodó hasban végződő tulipán látható. Írásos emlékek elsőként időszámításunk után 1000 körül említik.
Az első tulipán-nemesítők Törökországban éltek, a 16. században kezdték kifejleszteni a virág különböző változatait. A Török Birodalom terjeszkedésével jutott el Európába - ahol korábban nem ismerték -, elsőként Magyarországra.
A tulipán a liliomfélék családjához tartozik, mintegy száz eredeti, és több ezer nemesített fajtával. A Kárpát-medencében négy faj él vadon, közülük legismertebb a 40–50 cm magas, áprilisban nyíló magyar tulipán.
Ha otthonodban szeretnél tulipánt tartani, akkor a hagymákat érdemes szeptember -október környékén elültetned. Márciustól májusig várható a virágzása, arra viszont ügyelj, hogy ne öntözd túl, mert nem kedveli a pangó vizet. A sok fényt viszont meghálálja.

Kapcsolódó cikk:
A tavasz 3 gyönyörű hírnöke a nappalidban »
A sárga szín a féltékenység és az irigység színe. Ha azonban sárga tulipánt kapsz ajándékba, ne rögtön erre gondolj! A sárga ugyanis tiszteletteljes szerelmet is kifejezhet, és azt is, hogy az ajándékozó életében te vagy a napfény.
Nem tudni, mikor termett kertben először tulipán Magyarországon. Egyes kutatók szerint már az 1500-as évek végén megtalálható volt a tulipán Batthyány Boldizsár birtokán, mások szerint csak a 17. században, Lippay György pozsonyi barokk kertjében csodálhatták meg első alkalommal.
A tulipán ma Hollandia nemzeti virága, Törökországból a 16. század végén a bécsi udvar közvetítésével került egy híres holland botanikus, Carolus Clusius kertjébe. Állítólag azon kertészek által terjedtek el a tulipánok az országban, akik éjszaka kilopták a hagymákat a földből.
A tulipán nemcsak a népművészetben fontos díszítő elem, hanem egyes régészeti leleteken is megtalálható. Több kódexben, templomok freskóin, és többek között a Szent Koronán is felfedezhetőek tulipán-motívumok. Ez arra utalhat, hogy a törökök előtt is ismert volt hazánkban ez a virág.
Állítólag, ha egy férfi tulipánt ajándékoz, azzal lángoló, mély érzelmeit szeretné kifejezni. Különösen igaz ez a piros tulipánra, ami felér egy szerelmi vallomással. Ha egy fiatal lány várja kezében tulipánnal kedvesét, akkor odaadását szeretné kifejezni.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük