4 bevált praktika fekete és kényes ruhákhoz

A fekete ruhák mágnesként vonzzák a szöszöket, ráadásul könnyen kifakulnak. A következő praktikákkal megóvhatod őket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha betartasz néhány egyszerű mosási, illetve ruhakezelési fortélyt, könnyen megóvhatod fekete ruháidat a makacs szöszöktől, ráadásul a színüket is megőrizheted.

Előzd meg a szöszök letapadását!

Sok bosszúságtól megkíméled magad, ha a sötét, fekete színű ruhákat nem mosod együtt a színesekkel - a gépbe egyszerre csak feketéket tegyél.

Mosás előtt minden egyes darabot fordíts ki, a cipzárokat húzd be, és üríts ki nagyon alaposan minden zsebet, hiszen a rejtőzködő papírzsebkendők, apró fecnik igen kellemetlen meglepetést okozhatnak. A kényesebb selymeket, valamint a műszálas, könnyen gyűrődő viszkóz anyagokat mosózsákban is moshatod, arra azonban figyelj, hogy a zsákon se legyenek lerakódott pihék, szöszök.
A fekete ruhadarabok meghálálják, ha minden mosás előtt körülbelül fél órára hideg vízbe áztatod őket, mert így sokkal tovább megőrzik mély, egyenletes, fekete színüket.

Jól válaszd meg a mosószert!

Az éjszínű ruhadarabokat célszerűbb folyékony mosószerrel tisztítanod, mert a hagyományos szemcsés mosópor megtapadhat a ruhán, és foltokat hagyhat a szöveten. Kimondottam fekete ruhák mosására is létezik speciális folyékony mosószer, népszerű például a Perwol fekete ruhákhoz kifejlesztett folyékony terméke - bár nem a legolcsóbb, az eredmény kárpótol majd az áráért.
Az öblítőt vízzel fele-fele arányban hígítsd, és egy kávéskanál ecetet is tehetsz a keverékbe. Az ecet biztosítja a sötét ruhák foltmentes öblítését, a kellemetlen szöszöket pedig szinte leradírozza az anyagról.

Mosódió, a fekete ruhák őre

A szappanfafélék családjába tartozó, Dél-Indiában honos mosódiófa termése a mosódió, amely hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Sikerét annak köszönheti, hogy teljesen antiallergén, és ára is kedvezőbb, mint a hagyományos mosószereké.
Ideális erős színű és fekete ruhaneműk mosásához, mert nem fakítja, sőt élénkíti a színeket, és az ecethez hasonlóan taszítja a szöszöket.
Allergiában szenvedőknek megváltás lehet a dió használata, mert nem tartalmaz agresszív foszfátokat. Ráadásul sokat spórolhatsz, ha átállsz a mosódió használatára, hiszen egy négytagú család egy éves mosódió-adagja nagyjából négyezer forintba kerül, míg a hagyományos mosószerekkel való mosás ennek a többszöröse - ráadásul a mosódió mellett öblítőre sincs szükség.

Szöszteleníts!

Ha megtettél minden óvintézkedést, kevés az esélye annak, hogy szöszök költözzenek a ruháidra. Ha mégis megjelennek, célozd meg a legközelebbi drogériát vagy háztartási boltot, és szerezz be szösztelenítő mágikus hengert. A ragadós felületű eszközt finoman gördítsd vagy húzd végig az anyagon, ezzel könnyen és gyorsan megszabadíthatod ruháidat a nemkívánatos pihéktől.

Ugyanezt a hatást érheted el, ha széles ragasztószalagot tapasztasz az anyagra, majd óvatosan, száliránnyal ellentétesen húzod le a ruháról.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Bevált módszer emellett, ha néhány csepp öblítőt és néhány csepp ecetet keversz el egy tál vízben, és az ily módon kapott keverékkel átitatott ruhakefével tisztítod meg az anyagot.

Fontos tudnod!
A ruháid belső felére varrt mosási, illetve ruhakezelési útmutatót mindig tartsd meg, és az azon szereplő utasításoknak megfelelően kezeld az egyes darabokat.
A színes és fekete ruhákat soha ne mosd 40 °C feletti, a kényesebb anyagokat és a gyapjútermékeket pedig 30 °C feletti hőmérsékleten. Ha kézi mosást javasolnak az útmutató címkén, a ruhát - épsége érdekében - ne tedd gépbe.
Ezt is szeretjük