Repedés a falon: mikor kell kihívni egy statikust?
Mit tegyél, ha repedést látsz a plafonon? Mikortól kell aggódni?
A repedések hirtelen tudnak megjelenni a házfalon, egyik nap még nyomuk sincs, másik nap már ott kígyóznak. Természetes reakció az ijedtség, főleg, ha a kérdéses házat eladni vagy megvenni készül az ember, azonban nem minden esetben kell kétségbeesni.
A házfal repedéseinek számtalan oka lehet. Megjelenhetnek a víz hatására egy beázás után, de az eső hosszas öntözésének következményeként is. Az is lehetséges, hogy a dinamikus terhelés okozza őket, vagyis a forgalom keltette rázkódás vagy nehéz gépek súlya. Egyéb földmozgásoknak is lehet hasonló hatásuk, ahogyan a szél okozta födémmozgások is megrepeszthetik a falat. Az igazán komoly gondokat azonban az alapozási és építési hibák generálják.
Mikor kell statikust hívni?
Alapvetően elmondható, hogy akkor nevezhető egészen biztosan komolynak a probléma, ha a repedések a fal mindkét oldalán - a külsőn és a belsőn is - jelentkeznek, vagy azok legalább egy centi mélyek. Az egy centi körüli repedések esetében már mindenképpen érdemes kihívni egy statikust, és szakvéleményt kérni a ház állapotáról.
A legkisebb, úgynevezett hajszálrepedésektől nem kell megijedni, ezek a legtöbbször nem jelentenek gondot, csak egy rosszul elvégzett vakolásnak a termékei, és saját kezűleg is könnyen javíthatóak. Mindössze szilikonra van hozzá szükség. A művelet előtt ki kell porszívózni a rést, majd fel kell tölteni szilikonkinyomó pisztoly segítségével.
A plafon repedései, amennyiben azok a gerenda vonalán húzódnak, és nem nagyobbak egy-két milliméternél, az esetek többségében szintén ártalmatlanok, ezeket a hőtágulás és a gerenda mozgása, annak formálódása okozza. Ez legfeljebb esztétikai gondot jelent, egy új vakolás és festés átmenetileg megoldhatja a problémát, de legtöbbet az álmennyezet segíthet.
Az oldalsó falak repedéseit irányuk alapján lehet rangsorolni, ez elárulja azt is, mi okozhatja őket. Különösen veszélyesek, de szerencsére különösen ritkák is a vízszintes repedések, ezek alapozási gondokról árulkodnak, és megjelenésükkor fontos statikust hívni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Általában az ajtók-ablakok sarkainál jelennek meg a 45 fokban szétfutó repedések. Bár ezek nem tűnnek olyan ijesztőnek, mint a vízszintesek, akár alapsüllyedésre is utalhatnak, így ezek esetében is mindenképpen fontos a szakember kihívása.
A függőleges repedések szintén rossz megépítésről vagy váratlan földmozgásról árulkodnak. A fal elemei ilyenkor nincsenek megfelelően összekötve, és a mozgás hatására elválnak egymástól, ezek jelezhetnek komoly gondot is, de az is lehet, hogy ártalmatlanok. Ha különösen mélyek, vagy a fal mindkét oldalán jelentkeznek, a probléma mindenképpen szakemberért kiált.
Tíz tipp egerek és patkányok ellen
A repedések a falon egyenes utat jelenthetnek a rágcsálóknak a házba, mert akár egy ceruzányi résen is beférnek. Mutatjuk, mit tehetsz az ellen, hogy ezek a hívatlan vendégek beköltözzenek az otthonodba.
10 tipp egerek és patkányok ellen: mutatjuk, mit hogy csinálj a ház körül, hogy a rágcsálók ne költözzenek be
Nézegess képeket!
ElolvasomA képek forrása: Getty Images.