Mutatjuk, hogy éltek régen a magyarok: gyönyörű kertjeik voltak

A legkedveltebb közösségi élettér volt a kert.

Régi kertek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Igazán szerencsés, akinek kertje van, hiszen az élettér egyik legfontosabb része, ha foglalkoznak vele. Ez így volt régen is, így van ma is, és valószínűleg a jövőben sem lesz másként. A természethez való közelséget az ember így tudja a legfrappánsabban megoldani.

A kertnek csak haszna van

A kert nemcsak gyönyörű, de élettani hatásai is kiválóak. Az ember megnyugszik és lecsendesül, amikor kiül a kertbe, és összhangba kerül a természettel. A zöldellő pár négyzetméteren mindenki a saját ízlése szerint alakíthatja ki a látványt, így csak kedvére való virágok, cserjék és fák kerülnek oda. Aki csak pihenni vágyik, megelégszik a fűtengerrel, aki praktikus szempontokat tart szem előtt, saját kis biokonyhakertet kreálhat a földjére. Meglehet, hogy a kert kora tavasztól késő őszig munkát ad, de többszörösen megtéríti a belefektetett fáradtságot.

A régiek is így gondolták, mert előszeretettel pózoltak kedvenc kis kertjükben. Nézd meg hangulatos galériánkat!

Így nézett ki 1902-ben egy nagypolgári kert Budapesten. A képen Cholnoky Jenő és felesége, Barrois Petronella ejtőznek a grandiózus kertben.
Fotó: Fortepan/Cholnoky Tamás
Az 1900-as évek elején sem jutott mindenkinek zöld terület a városban. Aki hiányolta, a Füvészkertben keresett menedéket. Ott így néztek ki a virágzó amazóniai tündérrózsák.
Fotó: Fortepan/ELTE Füvészkert
A nagypolgári házak udvarai burjánzó cserjékkel és virágokkal voltak teli. Nyáron a gyerekek egész nap a kertben játszottak.
Fotó: Fortepan/Cholnoky Tamás
Az 1930-as években virágokkal teli, dzsungelszerű örökzöldeket növesztettek az udvaron is, ami szabadon lévő télikert hatását keltette. A nagy családi fotók is itt készültek.
Fotó: Fortepan/Székelyi Péter
Akinek nem jutott nagy kert, az a város díszkertjeit vagy zöldellő negyedeit kereste fel. Nem is lehet ráismerni, de ez a Gellérthegy egy része a '30-as években.
Fotó: Fortepan/Schoch Frigyes
A '40-es években a háború miatt érintetlen kert csak vidéken maradt. A rózsalugas, a gyümölcsfák és az esővízgyűjtő hordó alaptartozékai voltak a vidéki kertnek.
Fotó: Fortepan
A kutya szériatartozék volt, még a közös kertekben is. Az 1950-es években egy-egy szőlőtő a kertek nagy részében megtalálható volt.
Fotó: Fortepan
A '60-as években a külkerületek társasházaiban beosztással élt a háziasszony. Az udvarban mindig volt egy kis konyhakert a virágok mellett, ahol megteremtek a zöldségek is.
Fotó: Fortepan
A tisztviselőtelepeken mindössze pár négyzetméteres kert jutott, drótkerítéssel leválasztva a többiekétől. Ám azok tele voltak virággal, bokorral és tujákkal.
Fotó: Fortepan
1977-ben pózol a rakott szoknyás kislány a zsalugáteres kis ház kertjében. A szocialista építészet tömbszerű családi házait az ott lakók dús kerttel próbálták kompenzálni.
Fotó: Fortepan
1980-as években akinek egy zsebkendőnyi kert jutott az apró nyaraló mellett, boldogan ott töltötte az egész nyarat. A bográcsolás össznépi rendezvény volt, és odacsalogatta a szomszédokat is.
Fotó: Fortepan

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük