Ez a harmadik legveszélyesebb rákkeltő anyag

A te lakásodban is ott van

A túl sok takarítás állítólag rákot is okozhat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Míg vannak, akik az egészséges élethez vezető út alapkövének tartják a tiszta, makulátlan és baktériumoktól mentes otthont, mások ennek ellenkezőjét állítják.

A Canceractive.com nevű amerikai, rákmegelőzéssel és holisztikus rákgyógyítással kapcsolatos honlap például arra hívja fel olvasói figyelmét, hogy a túl sok takarítás káros lehet, és fokozza a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Bár a kijelentés meglehetősen merész, nem áll távol az igazságtól.

Rákot okozhat a gyakori takarítás?

A honlap számos olyan tényezővel kapcsolatban részletes információkkal szolgál, melyeket gyanúsnak tartanak a megbetegedések szempontjából, legyen szó környezeti ártalmaknak kitett lakóhelyről, a kémiai üzemek közelségéről vagy épp az elektromágneses sugárzásról, a mobiltelefonokról, a routerekről.

Mindemellett tájékoztatójukban vastagon szedve emelik ki, hogy nem szabad túl sokat takarítani, a túlzott tisztaság ugyanis ártalmas lehet. Példaként több kutatást is megemlítenek: egy tanulmány szerint például a háztartásbeli nők otthona 40%-kal több mérgező anyagnak ad helyet, mint azoké, akik dolgozni járnak, ugyanis kevesebb idejük marad takarítani, egy másik szerint pedig a Time Square-en is 16-szor tisztább a levegő, mint néhány túlságosan is takaros amerikai otthonban.

Az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség statisztikái szerint továbbá az otthon dolgozó nők esetében a munkába járókhoz képest 55%-kal nagyobb a kockázata annak, hogy rákbetegséggel szembesüljenek.

A vegyszerek jelentik a problémát

Az említett eredmények ijesztőek, azonban nem árt pontosítani, nem a takarítás gyakorisága ugyanis az oka a problémának, sokkal inkább az, hogy az egyes otthonokban mivel takarítanak.

Rákkeltő anyagok a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

A veszélyt az úgynevezett volatile organic compound - VOC -, vagyis illékony szerves vegyületek jelentik, melyek a meghatározás szerint olyan, szénhidrogéneket tartalmazó vegyületek, melyek nagyon könnyen, illetve akár alacsony hőmérsékleten, például szobahőmérsékleten is elpárolognak, vagyis gáz halmazállapotúvá válnak.

A Canceractive.com szerint ezek a vegyületek rendkívül könnyen kapcsolatba léphetnek az emberi szervezettel, amellett pedig, hogy gyengítik az immunrendszert, vagy épp a hormonháztartást károsítják, rák kialakulásához is vezethetnek, többek között a tüdőt érintve.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A honlap egy kanadai kutatásra hivatkozik, mely szerint az újabb tüdőrákos betegek egyharmada soha nem cigarettázott, még passzívan sem, ugyanakkor a betegség előfordulási aránya fiatalabb nők esetében látványosan növekszik. Felhívja a figyelmet továbbá arra is, hogy az American Environmental Protection Agency - a már említett környezetvédelmi ügynökség - szerint ezek a vegyületek a harmadik helyen szerepelnek a legveszélyesebb karcinogén, vagyis rákkeltő anyagok sorában a cigaretta és a radon után.

Veszélyes vegyszerek a lakásban

Ha érdekel a téma, és kíváncsi vagy a Fogyasztóvédelem véleményére is, nézd meg a videót!

Érdemes váltani

Illékony szerves vegyületeket számos, a háztartásban előforduló vegyszer tartalmazhat, többek között a tisztítószerek, festékek, lakkok, felületkezelő anyagok, ragasztóanyagok.

Az Európai Unióban törvényekkel és korlátozásokkal szabályozzák az egyes termékek VOC-tartalmát, nem árt azonban alaposan megnézni a címkét, illetve a lehető legtöbb területen természetesebb alternatívára váltani. A takarítás terén például számtalan házi praktika segíti a vegyszermentes háztartás kialakítását.

Ezt is szeretjük