A nagyi praktikái a konyhában

Ma már mindenre van csodaszer, de mi a teendő, hogy időben megpuhuljon a hús, vagy hogy ne fusson ki a tej? Eláruljuk!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Elég csupán egyetlen estét végigülni a tévé előtt ahhoz, hogy megtudd, ma már nincs az a folt, amelyet ne venne ki bármilyen ruhából az új csodamosópor, és nincs az az odaégett edény, amelyet ne lehetne megtisztítani valamelyik forradalmian új összetételű mosogatószer segítségével.

És bár a csodatisztítószerek között valóban van használható, arra még mindig nem született megoldás, hogy például ne fusson ki a tej.

Legalábbis újabb megoldás, nagyanyáink tarsolyában ugyanis már évtizedekkel ezelőtt is számtalan praktika bújt meg az ilyen esetekre. Hogy mit tettek ők a tejjel, és hogyan érték el, hogy időben megpuhuljon a hús? Most megtudhatod!

Az a fránya tej!

Hogy miért is? Mert ha egy percre nem figyelsz oda, máris kifuthat, leéghet, vagy éppen bebőrösödhet. Márpedig egyiket sem szereted, igaz? Akkor itt az ideje, hogy bevess néhány trükköt!

  • Biztosan nem ég majd le a tej, ha forralás előtt az edényt alaposan kiöblíted hideg vízzel.
  • Ha kiöblítetted, és így megakadályoztad, hogy leégjen, akkor egy kevés vajjal az edény peremét is kend át, a vaj ugyanis nem engedi majd kifutni.
  • Forralás közben nemcsak kifuthat, de össze is mehet a tej. Ennek megakadályozása végett érdemes még a forralás előtt némi cukrot tenni bele. A legideálisabb mennyiség egy kávéskanálnyi cukor minden liter után - így túl édes sem lesz.
  • Ha nem szeretnéd, hogy a már felforralt tej végül bebőrösödjön, akkor a cukor adagolása mellett a forralás alatt folyamatosan kevergesd is!

A zsírcseppeknek végük!

Legyen az zsír, extra szűz olívaolaj vagy gyengébb minőségű étolaj, mindegyik hajlamos melegítés közben a spriccelésre, mely nemcsak a konyha tisztaságát veszélyezteti, hanem a bőrre kerülve apró égési sérüléseket okozhat.

Ha legszívesebben megszüntetnéd a zsír és az olaj ezen korántsem előnyös tulajdonságát, akkor van egy jó hírünk: megteheted!

  • Nemcsak kevésbé spriccel a zsiradék, de a "sütnivaló" sem ég le, ha az olajat vagy a zsírt csak azután teszed a serpenyőbe, miután az már teljesen felhevült.
  • Ha sütés közben sűrű fémszitával borítod le a serpenyőt, akkor a zsír nem spriccel majd szét, a vízgőz viszont távozni tud.
  • Az is csökkentheti a zsiradék spriccelését, ha némi sót teszel bele a melegítéskor.
  • Mivel a zsír a víztartalma miatt spriccel, a legegyszerűbb, ha sütés előtt eltávolítod azt. A legegyszerűbb megoldás erre, ha először egy szelet kenyeret sütsz ki benne, annyi idő ugyanis elég ahhoz, hogy a felesleges víz eltávozzon.

Az omlósan puha hús titka

A hús sokszor lutri, hiszen lehet, hogy a kereskedő állítja, hogy frissen vágott, fiatal csirke bújik meg a csomagolásban: hogy valóban így van-e, az már csak a főzés során derül ki. Eláruljuk, mit tehetsz, ha a kereskedő ígérete mégsem egyezik a valósággal!

  • Ha a húslevesbe tett csirke egyszerűen nem hajlandó megpuhulni, akkor a lébe tegyél egy evőkanál gyenge ecetet.
  • Az ecet nemcsak a húslevest mentheti meg, az öreg tyúkok főzése előtt is hasznát veheted: mielőtt beletennéd az edénybe, kenegesd át némi ecettel. Így olyan íze lesz, mint egy fiatal csirkének.
  • A vadhúson vagy a kemény, rágósabb húsokon az áztatás segíthet. Főzd meg őket erőleveslében, majd hagyd a lében kihűlni, és néhány órát állni sütés előtt.
  • A baromfihúst úgy teheted omlóssá és puhává, ha sütés - vagy főzés - előtt egy kevés citromlével locsolgatod meg. Ráadásul nemcsak puhább lesz, hanem a citrom ízétől könnyedebb aromájú is.
  • A marhaszeletet ecet és olaj keverékével szelídítheted meg: egyenlő arányban keverd össze a kettőt, majd hagyd állni benne a szeleteket másfél-két órán át gyakori forgatás mellett.
Ezt is szeretjük