Ők azok, akik hatalmas összeget nyernek az árfolyamgáton: nem éppen az adósok
Vannak, akiknek több milliárdos bevételt jelenthet az árfolyamrögzítés.
Nagy port kavart az árfolyamrögzítés közjegyzői díja kapcsán megjelent Napi Gazdaság-cikk, mely azt fejtegette, hogy az árfolyamgát 2-vel nagyot szakíthatnak a közjegyzők, viszont ugyanekkora többletkiadást jelenthet a bankoknak a szerződésmódosítások miatt.
A korábbi szabályok szerint még sem a bank, sem a közjegyzők nem kérhettek díjat az ügyféltől, a módosítások egyik pontjaként Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter javaslatára ugyanakkor a parlament elfogadta, hogy a korábban már árfolyamgát-szerződést kötött ügyfeleknél az átszerződést nem kell ismét közjegyzői okiratba foglalni. Később a közjegyzői kamara javaslata is ismert lett.
Kell-e közjegyző?
A Napi Gazdaság arról ír, hogy egyelőre nem lefutott kérdés, az átszerződésnél szükség lesz-e közjegyzői közreműködésre.
A korábbi törvényhez kapcsolódva a közigazgatási és igazságügyi miniszter rendeletben szabályozta, hogy az árfolyamrögzítés hitelszerződés-módosításáért és a gyűjtőszámlahitelkeret-szerződés közjegyzői okiratba foglalásáért nem kérhet díjat az ügyféltől sem a bank, sem a közjegyző, a költségeket a bank köteles magára vállalni.
Hatmilliárdot kaszálhatnak
A bankok és a közjegyzők tavaly nyáron 15 ezer forintos díjban állapodtak meg, de a MOKK szerint ez az összeg éppen csak a közjegyző költségeire elég, még a munkadíjat sem fedezi.
A várakozások szerint ugyanakkor idén akár több mint 400 ezer hitelszerződést kell módosítani, ez pedig a fenti díjazással több mint hatmilliárdos bevételt jelent a közjegyzőknek és ugyanekkora extra terhet a bankoknak.
Dr. Tóth Ádám, a közjegyzői kamara elnöke a Napi Gazdaság interjújában azt mondta, szó sincs arról, hogy ez a hatmilliárd a közjegyzők zsebébe vándorolna, ebből ugyanis mindössze 240 millió forint bevétele lehetne a szakmának, egy-egy okiraton ugyanis mindössze 500-600 forint a közjegyző haszna.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csökkenhet a közjegyzői díj, ha
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara javaslatot tett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak az új árfolyamgát szerződések közokiratba foglalása költségeinek csökkentéséről: tavaly nyáron az első árfolyamrögzítés-törvény megszületése után 14 800 forintos díjban állapodtak meg a Magyar Bankszövetséggel, a mostani javaslat ezt az összeget jóval tízezer forint alá csökkentené. Ugyanakkor a kamara szerint ehhez szükséges, hogy a szabályozó mentesítse a közjegyzőket az egyébként csak három évre szóló szerződésmódosítás elektronikus archiválási, illetve a papíralapú 50 éves őrzési kötelezettség alól.
Tóth Ádám szerint azt is meg kell fontolni, hogy az új árfolyamgát-szerződéseknél egyáltalán van-e értelme a közjegyzői okiratba foglalásnak. A jelenlegi feltételek szerint a gyűjtőszámlán lévő pénz nehezen végrehajtható, miután a szerződés megkötésekor sem az esedékességet, sem azt nem lehet pontosan rögzíteni, hogy mekkora összeg gyűlik össze a számlán. Az elnök emlékeztetett, hogy például Ausztriában, Szlovéniában vagy Csehországban a normál ügymenet része, hogy a bankok átvállalják a közjegyzői költséget ilyen esetekben az adóstól.
Neked is van hiteled?
OLVASD EL EZT IS!
- hitel
- lakás- és pénzügyek
Vigyázz, mert milliókkal nőhet a hiteled: ezért ne várd meg a végrehajtást
- villanyszámla
- spórolás
Ezreket spórolhatsz a villanyszámlán: 3 egyszerű dolog, amiért fizetned sem kell
- hitel
- lakás- és pénzügyek