Az etikus, környezetileg és társadalmilag tudatos vásárlást, életmódot népszerűsítő Tudatos Vásárlók Egyesülete által működtetett TudatosVásárló.hu internetes magazin az elmúlt hónapban megjelent anyagában arra hívja fel a fogyasztók figyelmét, legyenek körültekintőek, amennyiben az irodában vagy épp otthonukban légfrissítőt használnak, a termékek jelentős része ugyanis ftalátokat tartalmazhat, melyek komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek.
A légfrissítőkben adalékanyagként alkalmazható vegyületek az összefoglaló anyag szerint összefüggésbe hozhatók az asztmával és az allergiával, emellett a levegőbe kerülve, majd belélegezve és a véráramba jutva károsan befolyásolhatják a hormonális rendszer működését is, férfiak esetében például csökkenthetik a tesztoszterontermelés mértékét, ami a termékenység terén is gondokat okozhat.
Ha légfrissítőket használsz, érdemes minél alacsonyabb ftaláttartalmú terméket választani, a lakás levegőminőségét azonban számos természetes, egyszerű és ártalmatlan praktikával is javíthatod. Ilyenek a következők is, melyek egy részét a TudatosVásárlók.hu is megemlíti, akiknek teljes anyagát a légfrissítőkben található ftalátokról ide kattintva éred el. A praktikákért pedig kattintsd végig a képeket!

A lakás levegőminőségének javításához elengedhetetlen a rendszeres szellőztetés, amit akkor is meg kell tenni akár naponta háromszor-négyszer is, ha kint hűvösebb van. Ilyenkor célszerű néhány perc erejéig teljesen kitárni az ablakot, ez jóval gyorsabb levegőcserét tesz ugyanis lehetővé, mint az, ha résnyire nyitod ki. Jó időben persze akár egész nap is nyitva lehet az ablak.

A jó minőségű levegő előteremtésében segíthet a szobanövények jelenléte is, melyeknek léteznek olyan típusai, melyeket még a NASA is ajánl a zárt helyek levegőjének megtisztítására. Kattints ide a listáért!

Ha megbabonáznak a különleges illatok, érdemes illóolajokat beszerezned, melyekből már néhány csepp is elég ahhoz, hogy kellemes legyen a lakás levegője. Készíthetsz például házi légfrissítőt, ha egy szórófejes flakonba vizet töltesz egy-két csepp illóolaj társaságában. Fontos azonban tudnod, hogy az illóolajok is kiválthatnak érzékenységet, ezért mindig kérdezz rá vásárláskor a megfelelő használatra, illetve olvasd el a dobozon, üvegcsén található tájékoztatást is.

Nemcsak a szoba levegőjét, de a zártabb helyeket, például a szekrények belsejét is felfrissítheted, ha kis illatzsákokat készítesz, például levendula vagy épp szegfűszeg felhasználásával.

A lakás illatosításának egyik legegyszerűbb módszere a párologtatás, melyhez akár az is elég lehet, ha egy kis tálkába meleg vizet teszel - vagy a tűzhelyen forralod -, amibe citrom- vagy narancskarikákat, illetve illatos fűszereket raksz, mint például a szegfűszeg vagy a fahéj. De bármilyen más, természetes illatanyag megfelel a célra.

Az olyan klasszikus módszereket sem csak karácsony tájékán alkalmazhatod, mint a narancshéj radiátoron való szárítása vagy az egész narancs, citrom szegfűszeggel való megtűzdelése.
10 kritikus pont, ahol mérgek juthatnak be az otthonodba
Az otthon sem jelent tökéletes biztonságot az ártalmakkal szemben. Ezekre figyelj, nézd meg a képeket!
10 kritikus pont, ahol mérgek juthatnak be az otthonodba
Nézegess képeket!
Elolvasom