4 dolog, amit áprilisban kell a kertben elvégezni – Ezért ne halaszd el a szakértő szerint

Ahhoz, hogy nyáron csodálatos legyen a kert, vannak munkák, amiket most kell megcsinálni.

Kerti munkák áprilisban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Áprilisban van néhány olyan teendő a kertben, amit ha elhalasztasz, később már nehezen pótolható. A tavasz közepén virágba borulnak a fák, kezd zöldellni minden, és miközben élvezed a napsütést a virágok között, gondolni kell a nyárra is, ami néhány hét múlva beköszönt. 

Kerti munkák áprilisban

Ha valaki saját termesztésű zöldségeket szeretne, és arra vágyik, hogy virágözönbe boruljon a kertje nyáron, akkor ebben a hónapban ehhez sok mindent el kell végeznie. Az ültetések mellett a növényvédelemnek is eljött az ideje, és a gyep is igényli már a gondozást.

Ahhoz, hogy néhány hét múlva tényleg élvezhesd a kerted szépségeit, azokat a feladatokat is érdemes most megcsinálni, amik feldobják a kert hangulatát, ahogy erről egy korábbi cikkünkben írtunk már.

Szőke Tamás kertépítő és -fenntartó szakembert  kérdeztük arról, hogy milyen munkákat kell feltétlenül elvégezni áprilisban.

kerti-munkák-áprilisban
Fotó: Rosemary Calvert / Getty Images Hungary

Milyen teendők vannak a kertben áprilisban?

Az időjárás kiszámíthatatlansága miatt senki nem csúszott még le a gyep alapos szellőztetéséről és felülvetéséről. (Erről itt olvashatsz bővebben  a szerk.) Ha ezt megfelelően elvégezi valaki, akkor a gyeppel sok dolga nincs, mint olyan sűrűn nyírni, amilyen sűrűn csak lehet, bár ez ilyenkor önmagában sem kicsi feladat, ha megkapta a megfelelő gondozást. Az év ezen szakaszában ez azért fontos, mert a sűrű nyírástól tud sűrűsödni és összezárni a gyep, ami a későbbiekben a gyomosodást gátolja és segíti az egyöntetű gyep egyik legnagyobb ellenségének, a muharnak a visszaszorítását.

kerti-munkak-aprilisban
Fotó: Jan Hakan Dahlstrom / Getty Images Hungary

Milyen növényeket érdemes ilyenkor metszeni, vagy visszavágni?

Áprilisban már kezdenek elvirágozni a kora tavasszal nyíló cserjék, például a magnólia, aranyvessző, vérszilva. Ezeket elvirágzás után érdemes kiritkítani, méretre igazítani vagy akár drasztikusabban visszavágni. Ezt annak érdekében kell ilyenkor elvégezni, hogy legyen idejük kinevelni azokat a hajtásokat, amiken jövőre újra bőven tudnak majd virágozni.

Áprilisban már a tavaszi hagymások is elhervadnak. Ajánlott az elvirágzott szárat visszavágni, hogy ne neveljen feleslegesen magokat, amik nagyon kis százalékban vesznek részt a szaporodásban. Így több energiája marad a sarjhagymák kinevelésére. Fontos, hogy a leveleket nem kell visszavágni addig, amíg teljesen el nem száradnak, mert ezeken keresztül termeli meg és tárolja el a hagymában azokat a tápanyagokat, amik a következő évi virágzáshoz elengedhetetlenek.

Az évelőkkel és egyéb cserjékkel, fákkal most nincs sok teendő, ha már korábban rendbe rakták őket, mint hogy figyelemmel kísérjék növekedésüket.

Hogyan érdemes hozzákezdeni a növényvédelemhez?

Az idő melegedésével nem csak a friss hajtásokkal bújnak elő, de a kártevők is lassan kezdenek felébredni. A csapadékos idő utáni gyorsan melegedő hőmérséklet igen kedvez a tetvek felszaporodásának, ezért esetenként szükség lehet védekezni ellenük. A fertőzés súlyosságától függően védekezhetünk természetes szerekkel vagy erőteljesebb (kontakt vagy felszívódó) növényvédő szerek kijuttatásával. Gyümölcsösökben, a csonthéjasok között az egyik legpusztítóbb betegség (a monília) ellen is ilyenkor lehet a leghatékonyabban védekezni.

A monília egy gomba, ami a virágon keresztül jut be a fa belsejébe, ezért most virágzásban lehet permetezni ellene. A megfelelő szerek kiválasztásában mindenféleképpen érdemes szakember segítségét kérni, a gazdaboltokban minden bizonnyal szívesen segítenek ebben. Fontos, hogy csak indokolt esetben kell növényvédő szereket használni, nem kell nyakra-főre permetezni, mert hosszú távon több kárt okozhat a kertben és környezetünkben is, ha ezáltal a nem kívánt fajokat is megritkítjuk vagy „sterilizáljuk” a kertünket. Ezért lehetőség szerint hajnali vagy késő esti órákban permetezzünk, amikor még vagy már nem veszélyeztetjük a hasznos beporzó rovarok életét vagy munkáját.

kerti-munkák-áprilisban
Fotó: Gabriel Codarcea / Getty Images Hungary

Ha valaki saját veteményest szeretne, mire figyeljen?

Ha még nem tette meg, akkor itt az ideje a veteményes előkészítésének. Jó minőségű, természetes trágyát kell beforgatni a talajba legalább egy ásónyom mélyen, majd el kell egyengetni a talajt, és ki kell alakítani a sorokat az előre elkészített ültetési rend alapján. Helyben vetéssel mehetnek már például a babfélék, tökfélék, a sárgarépa, cékla, míg a  paprika, paradicsom, cukkini, padlizsán palántázásával érdemes megvárni legalább a hónap második felét. Természetesen, ha már valóban melegebb az időjárás, és a reggeli fagyok már elmúltak. A néphagyomány a fagyosszentek elmúlásához köti az időpontot, szóval aki biztosra akar menni, várhat addig. A paradicsomot nyugodtan lehet mélyebbre ültetni, mert a szár föld alá kerülő része is gyökért ereszt, így stabilabb és erősebb tövet is kapunk, kevésbé lehet majd szükség a karózásra.

Ha korábban védett helyen előnevelte valaki a palántákat, akkor most jelenthet problémát a palántadőlés. Ez egy talajlakó gomba, ami ellen a legjobb védekezés a megelőzés, amit a gombának kedvező életkörülmények megszüntetésével lehet elérni. Például ha jó vízáteresztésű, laza a talaj, meg kell próbálni alacsonyabban tartani a hőmérsékletet. A páratartalom, valamint a fény hiánya is kedvezhet a gombáknak.  A körülményeket kevesen tudják ideálisan tartani, így ha már bekövetkezett a baj, akkor vegyszeresen lehet védekezni, a növényeket gombaölő szerekkel beöntözve. Ilyenkor ügyelni kell arra, hogy kezelés előtt száraz legyen a föld és legalább 1 napig nem szabad öntözni utána. A biomódszerek közül hatásos lehet a zsurlóteával öntözés vagy akár az őrölt fahéj szórása a tövekre és köréjük, aminek antiszeptikus hatása segítheti távol tartani a gombát.

39070119 deba965d5fdacfa6e7f2a2522a0d1d20 wm

Szőke Tamás tájrendező és kertépítő mérnök

22 éve foglalkozik a kertekkel, mind fenntartással, mind építéssel. Szakmai hivatásában a fenntarthatóságot, a kert és az ember igényeinek összehangolását, az ökológiai rendszerszemléletet tartja szem előtt.

Ez a filléres élelmiszer segít a meztelencsigák ellen - Környezetbarát megoldás, és minden konyhában megtalálható

A csupaszcsigák amellett, hogy nem túl esztétikusak, a kertben is komoly károkat tudnak okozni.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük