4 jel, hogy hitelképes vagy
Sok szó esik azokról a tényezőkről, melyek meghiúsíthatják a hitelfelvételt. De honnan tudhatod, hogy hitelképes vagy? Az árulkodó jelekből!
A hitelekről nem lehet eleget beszélni egy olyan országban, ahol kevesen tehetik meg, hogy zsebből finanszírozzák saját lakásuk megvételét. Tudják ezt a bankok is, akik ennek, és a konkurenciájukkal folytatott versenynek köszönhetően egyre kedvezőbb feltételek mellett egyre többek számára biztosítanak több milliós hitelt.
Ám így is van néhány feltétel, aminek meg kell felelni, hiszen bármennyire is annak tűnik, egyik bank sem kedvességből kínálja több milliós kölcsöneit.
Azt már nagyvonalakban mindenki sejti, hogy bizonyos esetekben még csak gondolni sem érdemes hitelre, azt azonban talán kevesebben, hogy melyek azok a tényezők, amitől hitelképessé válhat az ember a bankok szemében. Most ezeket vettük sorba.
Nemcsak beágyaz, hanem a számlákat is rendesen fizeti
Bármennyire is furcsának tűnhet, a precíz emberek nemcsak a karrierjük területén számíthatnak sikerre, hanem a bankok is szívesen gyűjtik maguk köré őket. Hogy miért? Mert tudják, hogy velük jó üzletet kötnek. A pénzintézeteknek ugyanis egyáltalán nem az a céljuk, hogy a kedves, barátságos, megbízhatónak tűnő, ám üres zsebűeken segítsenek, hanem hogy forgassák azt a pénzt, amely a birtokukban van, és kamatokkal terhelve nyerjenek az üzleten. Kockáztatni pedig a lehető legkisebbet akarnak, ezért azok az ügyfelek, akik valószínűleg napra pontosan fizetik majd be a havi törlesztőrészletet, a szemükben a legjobb befektetések. Ezért ne csodálkozz, ha a hiteltanácsadóval vagy már a bank tanácsadójával folytatott beszélgetés során szóba kerül, hogy rendszeresen időben fizeted-e be a számláidat, ez ugyanis része a hitelképesség megállapításának. Ha pedig az ehhez hasonló kérdésekre igen a válasz, akkor nem kell sokat aggódnod, hogy megkapod-e a választott kölcsönt.
Nem kér kölcsön, és nem is tartozik
Bár a hitelintézetek nemigen érdeklődnek afelől, hogy szoktál-e, illetve kitől kölcsönkérni, az állami vagy más pénzintézetek felé történő tartozásról szeretnek tudni. Sőt, tudomást is szereznek, mégpedig az úgynevezett KHR-nek - Központi Hitelinformációs Rendszer, korábbi nevén BAR, azaz Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer - köszönhetően, melyhez minden bank rendelkezik hozzáféréssel. Ebbe a rendszerbe azok kerülnek fel, akik a mindenkori minimálbér összegével megegyező, vagy annál nagyobb mértékű tartozással rendelkeznek valamely intézet felé, és ez a tartozás legalább 90 napig fennáll. 90 nap után az ember automatikusan bekerül a nyilvántartásba. Hogy erről hogyan szerezni tudomást? Sajnos csak utólag, azaz a rendszerbe való bekerülésről előzetes tájékoztatást nem küldenek, bár minden állampolgárnak lehetősége van évente egyszer díjmentesen érdeklődni a bankoknál a listán való szereplésével kapcsolatban. Ha pedig nem szerepelsz rajta, akkor máris nyerőbb pozícióban vagy.
Bejelentett jövedelme jóval több, mint a minimálbér
Mint ahogy arról már nem egyszer szót ejtettünk, hazánk a kiskapuk országa, erre pedig a legjobb bizonyíték az a bizonyos, sokat emlegetett minimálbér. Természetesen számtalan esetben jogos az ezen összeg mellett történő bejelentés, ám számos munkaadó hajlamos arra, hogy a munkavállalója után kötelezően fizetendő járulékok mértékét csökkentendő teszi ezt, miközben kézbe sokkal többet ad az alkalmazottnak. Mindezzel addig semmi baj sincs, míg az ember nem kezd el saját lakáson gondolkodni, és a hitelfelvételt fontolgatni, a bankok ugyanis kevés esetben adnak szívesen hitelt annak, aki - bár csak papíron - néhány 10 ezer forintból tengeti az életét. Éppen ezért mérvadó a hitelintézeteknél a bejelentett jövedelem mértéke, amely minél nagyobb, annál csábítóbbá teszi számukra az ügyfelet. Ha tehát abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy a bejelentett jövedelmed jóval meghaladja a minimálbért, akkor nagy eséllyel számíthatsz hitelre - még akkor is, ha esetleg önerőt nem is nagyon tudsz felmutatni.
Ásó, kapa, nagyharang és babakelengye
Ha választhatnak - márpedig választhatnak -, akkor a bankok legszívesebben azoknak az ügyfeleknek hiteleznek, akik házassági anyakönyvi kivonatot is tudnak csatolni a hitelkérelmük mellé.
Nem is beszélve azokról a támogatásokról, melyeket szinte minden magyar, házasságban élő állampolgár igénybe vehet, és felhasználhat a lakásvásárlásnál, és amelyet az állam vagy az önkormányzatok egyösszegű, vissza nem térítendő támogatás formájában nyújtanak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ehhez azonban fontos, hogy még azelőtt kimondjátok azt a bizonyos boldogító igent, mielőtt belefognátok a hitelfelvétel korántsem egyszerű folyamatába. Ilyen esetben a támogatást akár önerőként is felhasználhatjátok, hasonlóan a szocpolhoz, amely akkor illet titeket, ha már utóddal is rendelkeztek, vagy a megelőlegező kölcsönhöz, amely pedig akkor jár, ha még csak tervezitek a picit. Ha tehát már úgy érzitek, itt az ideje a családalapításnak, akkor bátran felkereshetitek a bankokat is, hiszen jóval nagyobb eséllyel indulhattok majd a hitelért folytatott küzdelemben.
OLVASD EL EZT IS!
- reklám
- pénz
3 csalóka bankreklám, aminek ne dőlj be!
- pénz
- bank