Íme, a világ legjobban tisztító szappanja: furcsa dolgot fejlesztettek ki a kutatók

Hallottál már a mágnesszappanról? Íme, egy új kutatás eredménye.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Bristoli Egyetem kutatói kifejlesztettek egy különleges szappant, amely reagál a mágneses hatásra. A felfedezés pedig hozzájárulhat olyan tisztítószerek gyártásához, melyek használat után eltávolíthatók, így például a tengerbe került olajfoltot is kitisztíthatják anélkül, hogy tovább szennyeznék a vizet a vegyszerekkel, mindemellett a háztartásban is rendkívüli tisztítóhatást fejthetnek ki.

Korábbi kísérletek

Az egyetem kutatói már korábban is kísérleteztek hasonló céllal, régóta keresik a megoldást a felületaktív anyagok irányítására. Próbálkoztak már fényre, szén-dioxidra, PH-ingadozásokra, hőmérsékleti és nyomásváltozásokra érzékeny szappanok létrehozásával.

Ezek az anyagok többnyire vízből és átmenetifém-komplexekből álltak, melyek valamilyen nehézfém halogénekkel alkotott vegyületei voltak. De korábban azt feltételezték, hogy ezekben az anyagokban a fémes központok túlságosan elkülönülnek egymástól, ezért nem képesek a mágneses tulajdonságok megnyilvánulásához szükséges interakcióra.

A megoldás

A bristoli kutatók klorid- és bromid-ionokból álló, különféle semleges felületaktív folyadékokban oldották a vasat, ezzel fémes centrumokat hozva létre a szappanban. Az anyagot először kémcsőbe tették egy olajos réteg alá, majd mágneses térnek tették ki: a vasban gazdag szappan ekkor keresztülhatolt az olajon, legyőzve a gravitációt és a felületi feszültséget is. Az egyedülálló vasatomok azonban nem viselkedhetnek aprócska mágnesként, ezért azt feltételezték, hogy a kémiai folyamatban olyasmi is történt, amire nem számítottak előzőleg.

Ezért a franciaországi Laue-Langevin Intézetbe vitték a különleges anyagot, hogy közelebbről megismerjék a végbemenő folyamatokat, illetve intenzív neutronsugár-nyalábokkal vizsgálták meg az anyag összetételét. A végén kiderült, hogy a vasrészecskék szorosan illeszkedve helyezkedtek el, mintha csak vasból lévő nanoszemcsét alkotnának, ezért reagálhattak a mágneses mezőre.

Eldugott kórokozótelepek a konyhában

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így működik a tisztítóhatás

A szappan vegyileg aktív része olyan hosszú molekulaláncokból áll, amelyek egyik vége a zsírfolthoz kapcsolódik, a másikat körülveszik a vízmolekulák, úgynevezett hidrátburkot alkotva a mosóvíz belsejében. A tisztítóhatás úgy jön létre, hogy mozgatás hatására fellazul, és kis részekre esik szét a zsírréteg, amelyeket a szappan beburkol, az oldat részévé téve őket.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kutatók szerint a mágneses szappan egyelőre csak laboratóriumi körülmények között működik, de jól bizonyítja, hogyan lehet a teljesen megszokott vegyszereket rendkívüli tulajdonságokkal felruházni. A mágneses felületaktív anyagoknak széleskörű alkalmazási lehetőségük van. A szappan ugyan egyelőre messze van attól, hogy a háztartások polcaira kerülhessen, a kutatók azt remélik, hogy ipari használatra már hamarosan alkalmazhatóvá válik, majd bevethetik egyre szélesebb körben is.

Kipróbálnád a mágnesszappant?

Ezt is szeretjük