Így ölöd meg a növényeidet anélkül, hogy tudnád!

Fontos, hogy rendszeresen gondoskodj a növényeidről, de az is, hogy hozzáértően tedd.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A növények többsége folyamatos odafigyelést igényel. Megfelelő időben, megfelelő minőségű és mennyiségű vízzel kell locsolnod, rendszeresen tápoldatoznod kell őket, biztosítanod a közvetlen napot vagy éppen a szűrt félhomályt, és arra is ügyelned kell, hogy elejét vedd a betegségeknek, melyek akár végzetesek is lehetnek a növény számára.

A lelkesség tehát vajmi kevés a növénytartáshoz. Ha azt szeretnéd, hogy lakásod zöld lakói még sokáig veled maradjanak, felelősen gondozd őket, és a tipikus hibákat is kerüld. A következőkben megtudhatod, mit nem tanácsos elkövetned a növényeid ellen.

Nincs szükség kavicsokra!

Annak érdekében, hogy a növény számára megfelelő vízelvezető tulajdonságokkal bírjon a talaj, a szakértők korábban azon a véleményen voltak, hogy a növénytartó edények aljára tanácsos kavicsokat vagy cserépdarabokat tenni.

Ma már azonban úgy tartják, hogy ez a módszer csak rosszat tesz a növénynek, elveszi ugyanis a helyet a cserépben a gyökerektől, ráadásul azok ezáltal nemcsak sérülhetnek, hanem meg is betegedhetnek, hiszen ez a módszer a gombásodást is elősegíti. Sérült, beteg gyökerekkel pedig nem sokáig él egy növény sem. Sokkal biztonságosabb és jobb megoldás, ha az egész cserepet megtöltöd földdel, utóbbi esetében azonban jó minőségűt, a növény számára megfelelő összetételűt válassz.

Ha pedig zavar, hogy a cserép alsó nyílásán át a föld kimosódik a locsolás következtében, csak a lyukra tegyél egy cserépdarabot, vagy béleld ki a cserép alját konyhai papírtörlővel. A gyökerek ezeket hamarosan átfonják, és meg is tartják a földet.

Igénytelen, de gyönyörű szobanövények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nem kell azonnal kártevőirtásba fogni!

Ha kártevő támadja meg a növényt, annak általában könnyen észrevehető nyoma van - foltok a száron vagy éppen lyukak a leveleken. Ilyenkor a legtöbb növénytartó hajlamos azonnal elrohanni a legközelebbi üzletbe, majd beszerezni a legerősebb kártevőirtó szert. Csakhogy ezzel akár a növényben is kárt tehet!

Éppen ezért ne ijedj meg azonnal egy tünet láttán, és ne kapkodj! Ha lyukakat fedezel fel a levélen, illetve egy-két száraz részt a végén, először fényképezd le, majd vidd el egy jó hírű kertészetbe vagy háztartási boltba, és kérj tanácsot. A növényi kártevőkkel, betegségekkel foglalkozó könyvekben is utánanézhetsz annak, hogy mi lehet a baj. A tanácsok vagy a könyvben olvasott információk birtokában már könnyebb lesz megtalálni a betegséget célzottan megszüntető kezelést. Azt pedig mindig tartsd szem előtt, hogy egy-két lyuk vagy száraz levél még nem a világvége: a növény talán nem tökéletes, de ilyenkor általában nem igényel semmiféle kezelést.

Körültekintően szellőztess!

Szellőztetésre minden évszakban szükség van, hiszen friss levegőre a lakásban lakóknak és a növényeknek egyaránt szükségük van. Fontos azonban tudnod azt, hogy a lakásban lévő növények között melyek azok, amelyek igénytelenebbek, és melyek azok, amelyek kifejezetten érzékenyek a huzatra.

A napi kétszeri szellőztetés tehát elengedhetetlen, de ilyenkor mindig helyezd az érzékenyebb fajtákat olyan helyre, ahol óvva vannak a huzattól - a fikuszok és a krotonok szempontjából akár végzetes is lehet néhány erősebb huzat.

A növényeket érdemes az ablakok közelében tartanod, hogy megfelelő mennyiségű fényt kapjanak, ám emellett az ablak szigeteléséről is gondoskodnod kell. Hiába ügyelsz ugyanis arra, hogy közvetlen huzat ne érje őket: ha az ablakok résein folyamatosan beszivárog a jeges levegő, az sokat árthat a növényeknek.

Cikkünk megírásában a Reader's Digest Elhallgatott tanácsok című könyve segített.

Ezt is szeretjük