Így maradhat pénzed a hónap végén is! 

Egy-egy átgondolt döntéssel és tudatos tervezéssel sokat megtakaríthatsz, és még a hónap végén is maradhat pénz a házi kasszában. Mutatjuk, hogyan! 

Így maradhat pénzed a hónap végén is! 
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cikket az OTP Bank támogatta. 

Szinte az összes pénzügyi szakértő egyetért abban, hogy az apró lépések is rengeteget számítanak, ha szeretnénk megtakarítani, hogy biztonsági tartalékot képezzünk, vagy elérjük egy célunkat. Sokan azonban neki sem állnak, mert azt gondolják, csak jelentősebb összegeket érdemes félretenni, pedig egy kis odafigyeléssel és tudatossággal a kis lépések is elvezethetnek a céljainkig – ami lehet egy kiruccanás, egy nagyobb összegű vásárlás, vagy biztonsági tartalék a váratlan helyzetekre.

A megtakarítások előszobája: a tervezés

A legegyszerűbb a házi kasszán és a háztartást érintő kiadásokon kezdeni a tudatos tervezést. Itt viszonylag gyorsan jöhetnek a sikerélmények, ez pedig motivációt jelenthet a nagyobb volumenű megtakarításokra az élet más területein is, például a lakástakarék, a nyugdíj-előtakarékosság vagy egészségpénztári megtakarítás elindítására.

Az első lépés az, hogy tudatosítod, mire, mennyit költesz: ehhez javasolt követni néhány hónapig az összes kiadást, így kiderülhet, melyek azok a költségek, amelyekből le tudsz faragni valamennyit, vagy melyek azok, amelyeket el tudsz hagyni. Néhány példa: a kedvenc kávézódban biztosan isteni a kávé, de ha kicsit korábban kelsz reggel, és elkészíted a saját verziódat, havi szinten jelentős összeget, akár 15-20 ezer forintot is meg tudsz takarítani. De gyors és kényelmes megoldás az is, ha lekapsz a bolti polcról egy kész salátát vagy szendvicset, de ha otthon összedobod, jóval kevesebb pénzből – alkalmanként kb. 500 Ft-tal olcsóbban – kihozható az irodai ebéd.

shutterstock 2027053166

A kiadások összegzésére számtalan megoldás létezik: a kockás füzettől az Excel-táblákon át az automatizálható és egyszerűen használható applikációkig és mobilbanki funkciókig. Ha tudatosítottad a fentieket, érdemes már a hónap elején meghatározni, hogy mennyit fogsz összesen költeni a háztartásra – és mennyit fogsz félretenni.

Kezdjük az étkezésnél! Az ételek otthoni elkészítése, illetve a felesleg, maradék képzése két terület, ahol már az első hónaptól szemmel látható eredményeket érhetsz el. Bármilyen étrendet is követ a család, érdemes előre megtervezni a heti menüt – ehhez számos tippet és mintát találsz a neten – és pontos bevásárlólistát készíteni. A legnehezebb az egészben az, hogy ehhez a listához tartani is kell magad, akkor is, ha épp a kedvenc desszertedet ellenállhatatlan áron kínálják egy akció keretében.

Mindez nem jelenti azt, hogy ne tartsd szemmel az akciókat – amennyiben az adott termékre tényleg szükség van, és el is fog fogyni. Ha sikerül elkerülni az impulzusvásárlást, vagyis, hogy komolyabb megfontolás nélkül költs valamire, már tettél egy lépést a megtakarítás felé vezető úton!

Szintén segít lefaragni a költségeket, ha szezonális és helyi alapanyagokat használsz, amennyire csak lehet, mert ezek a szezonban kedvezőbb áron kaphatók. Például 1 kg hajdina kb. 40 százalékkal kerül kevesebbe, mint a divatos quinoa, pedig szintén számos értékes tápanyagot tartalmaz és gluténmentes – próbáld ki, milyen köretek készülhetnek belőle! Fedezz fel új alapanyagokat, próbálj ki olcsó, sokoldalú, ugyanakkor tápláló és egészséges hozzávalókat! Az őszi-téli időszakban például olyan zöldségek is előtérbe kerülhetnek a konyhában, mint a sörretek, a karalábé vagy a cékla.

Természetesen az élet alakulhat máshogy, és vannak olyan napok, amikor nem fér bele a főzés, és csak arra van idő, hogy rendelj valamit vagy bedobj egy mirelit pizzát a sütőbe. Ez előfordul, de bármilyen kényelmesnek tűnik ez a megoldás, a feldolgozott termékek és a készételek gyakran drágábbak és sok esetben nem túl egészségesek. Legyen a fogyasztásuk vészmegoldás!

Pazarlás helyett

A felmérések szerint rengeteg élelmiszer – a magyar háztartásokban évente fejenként közel 60 kg – kerül a szemétbe azért, mert túl sokat vásárolunk belőlük, illetve nem használjuk fel őket a lejárati időn belül. Ez személyenként kb. 40 ezer forintos felesleges kiadást jelent évente, és akkor még nem is beszéltünk az élelmiszer megtermeléséhez szükséges erőforrások felesleges felhasználásáról. Hogy ezt elkerüld, rendezd át úgy a hűtőt, hogy a közeli lejáratú élelmiszerek mindig szem előtt legyenek, a többit pedig tedd hátra! Ha mégis lesz maradék, készüljön belőle egy új fogás, vagy kerüljön a fagyasztóba! Ha sikerül megelőznöd a pazarlást, a statisztika alapján a család minden egyes tagjának havonta fejenként 3300 Ft-tal kevesebbe kerül az élelmiszer.

Fontos, hogy legyél türelmes magaddal! A megtakarításhoz rutinra van szükség, és lehet, hogy eleinte elcsábulsz egy-egy hangzatos akció hatására, de ne add fel!

Megtakarítás a konyhán túl

Nemcsak a konyhában lehet jelentősebb összegeket megtakarítani egy kis tervezéssel. Ott vannak például a tisztítószerek: szódabikarbónával és ecettel számos felület tisztává varázsolható, a neten számos tipp található az olcsón, házilag elkészíthető takarítószerekkel és kozmetikumokkal kapcsolatban. Ezeket betartva havi szinten 4000-5000 forinttal is többet meg lehet takarítani. Papírtörlők helyett bevethetsz darabokra vágott régi pólókat, és a tízórait csomagolhatod mosható textilszalvétákba az egyszer használatos megoldások helyett – újabb 2000-3000 forint megtakarítás.

A mosás során lehetőleg pakold tele a mosógépet, válassz energiatakarékos programokat, öblítő helyett pedig próbáld ki az illóolajokat, vagy ha bírod, az ecetet (máris havi 2000-3000 forinttal több marad a zsebedben.) És ha már az energiatakarékosságnál tartunk: ha csak néhány fokkal lejjebb csavarod a fűtést, és felveszel egy plusz réteg ruhát, máris sokat lefaraghatsz a fűtésszámlából. (Ha az otthonod átlagos hőmérsékletét 22°C-ról 20°C-ra csökkented, az éves fűtési energiaigényed körülbelül 17%-kal alacsonyabb lesz.

shutterstock 1585488139

Minden háztartásban előfordul, hogy eljár az idő egy bútor, elektronikai eszköz felett. Mielőtt újat vásárolsz ezekből, nézz körül a használt cikkeket kínáló oldalakon, csoportokban! Sok termék másodkézből is beszerezhető a megfelelő minőségben, kedvező áron.

Kis lépésekkel a nagyobb célok felé

Míg sokan azt gondolják, hogy megtakarítani csak olyan mértékű kiadások miatt kell, mint egy lakás felújítása vagy egy autóvásárlás, az öngondoskodást, a tudatos megtakarítást kis összegekkel is érdemes elkezdeni, és „kicsiben” kezdeni a félrerakást. Ha eleinte egyszerű, belátható időn belül megvalósítható célokat tűzöl ki magad elé, a sikerélmény sem marad el – a fenti tippekkel havonta akár 20 000 forintot is megtakaríthatsz.

Szerencsére ma már nem kell különböző feliratú malacperselyekbe gyűjteni a pénzt. A célok elérésében egy kényelmes digitális megtakarítási funkció, az OTP Bank internet- és mobilbankjában elérhető Persely lehet nagy segítség, amellyel kis összegeket is félretehetsz. Arra is van lehetőség, hogy egy adott összeg rendszeresen és díjmentesen az általad kijelölt Perselybe kerüljön a számládról.

Ha az élet másképp alakul – elromlik az autó, állatorvoshoz kell vinni a macskát, vagy valamilyen más krízishelyzet lép fel – pár kattintás, és bármikor kiveheted a Perselybe gyűjtött összeget vagy annak egy részét. De az is megoldható, hogy az általad kijelölt összeg elérése után is folytasd a gyűjtést, például egy még energiatakarékosabb mosógépre, egy komolyabb konyhai gépre, vagy egy pár nappal hosszabb nyaralásra.

shutterstock 739427623

Egy váratlan, anyagi kiadásokkal járó helyzet teljesen felboríthatja a pénzügyi helyzeted. Ha mindennap odafigyelsz egy kicsit arra, hogy takarékoskodj, nemcsak a nehéz helyzetekből kerülhetsz ki könnyebben, hanem a céljaidat is elérheted, amiben sokat segíthet egy OTP bankszámla, egy okostelefon és egy kis akaraterő.

Persellyel kis lépésekben is elérheted a célod. Az OTP Bank Persely funkciójáról a bank honlapján tájékozódhatsz részletesebben.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A Bank a kondíciók módosításának jogát fenntartja. További részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bankbankfiókjaiban és honlapján ( www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.

Ezt is szeretjük