Több százezer forint járna havonta a házimunkáért: te is ennyit kapnál, ha kifizetnék

Sajnos sokan máig nem tartják igazi munkának a háztartási teendőket, holott rengeteg időt és nem kis fáradságot jelentenek.

Több százezer forint járna havonta a házimunkáért: te is ennyit kapnál, ha kifizetnék
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a nők és férfiak esélyegyenlőségének terén a világ fejlettebb részein számos előrelépés történt, a probléma korántsem megoldott, ami a máig húsbavágó bérrésen kívül többek között a két nem munkavégzésének értékítélete során is megmutatkozik.

Nagyon sok nő dolgozik ugyanis háztartásbeliként - akár önként, akár azért, mert például a gyermekvállalás miatt kiszorult a munkaerőpiacról -, az általuk elvégzett munka azonban az általános vélekedés szerint kevesebbet ér, mint egy konkrét jövedelmet termelő állás. Arról nem is beszélve, ha egy nő dolgozik, és mellette otthon kénytelen elvinni a "második műszakot".

Ennyit ér a házimunka

Több alkalommal is készültek már számítások arra vonatkozóan, mennyi lenne egy háztartásbeli havi jövedelme, ha minden egyes tevékenységet beáraznának.

A Pénzügyi Szemle Online Blog cikke szerint például körülbelül havi 450 ezer forint is lehetne egy otthon tevékenykedő nő fizetése. A konkrét eredmény eléréséhez a pénzügyi elemzők egy listát állítottak össze arról, pontosan milyen tevékenységeket végez egy nő a háztartásban, illetve hasonló foglalatosságért hivatalos munkaként mennyit kaphat egy alkalmazott.

Bár a számítások csak hozzávetőlegesek, az összegek a következők: a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatain alapuló kalkuláció szerint egy szakács havi jövedelme 120 ezer forint, a bevásárlásért járó fizetés havi 5000 forint, a takarítás, mosás és vasalás havi 20 ezer forintot ér, egy állandóan rendelkezésre álló bébiszitter fizetése 150 ezer forint, míg, ha egy anyuka fuvarozza is a családot, sofőri fizetésként mindehhez 160 ezer forint is hozzáadódik.

A több mint 450 ezres összeg igen soknak tűnik a magyar átlagkeresetekhez képest, arra pedig a számításokat közlő Onleány Társasblog is felhívja a figyelmet, hogy az eredmény igen viszonylagos, hiszen egy szakács egy családnál több emberre főz, ugyanakkor a takarítás ára ennél több is lehetne, illetve sok mindent nem vettek számításba, például az idősgondozást. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a család iránti elkötelezettségnek és szeretetnek nincs mértékegysége, és nem fejezhető ki pénzben, ám jogosan lenne elvárható nagyobb társadalmi megbecsülés.

A nők többet dolgoznak a férfiaknál

Hasonló felmérés már korábban, például 1993-ban is készült: ahogy arról az MTI is beszámolt, a Legal and General brit biztosítótársaság által végzett kutatás szerint évi 18 ezer fontba került volna a brit férjeknek, ha feleségük házimunkáját szolgáltató cégekkel végeztették volna el.

A felmérés már ekkor felhívta a figyelmet, hogy a nők így többet takarítanak meg a családnak, mint amennyit a férj hazahoz, ráadásul munkaidejük is jóval több volt, egy háztartásbeli hetente átlagosan 71 órát töltött házimunkával, egy részmunkaidőben foglalkoztatott 59 órát, és egy teljes állásban dolgozó nő is többet munkálkodott otthon, mint amennyi munkaórát állása jelentett.

Ha szeretnéd kiszámolni, pontosan mennyit ér a házimunkád jelenleg, kattints ide, és egy részletes, remek kis kalkulátor segítségével aktuális, személyre szabott választ kaphatsz a kérdésre.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ezt is szeretjük