7 dolog, amit nem érdemes használtan venni: igazi bacitenyészetek

A kanapétól a kiságyig sok használt holmi lehet veszélyes az egészségre.

Használt holmik
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Akár spórolni akarsz, akár csak megtetszett valami, előfordulhat, hogy használtan próbálsz hozzájutni egy új bútorhoz vagy ruhadarabhoz. Akár online, akár turkálóban válogatsz, érdemes odafigyelni az áru minőségére, illetve vannak termékek, melyeket kifejezetten rossz ötlet használtan beszerezni. 

Mindegy, hogy a Jófogáson válogatsz, vagy a Hádában, a nagy baj, hogy sosem tudhatod, ki használta előtted a kinézett darabot, és mit élt át a holmi, mielőtt hozzád került, ezért különösen fontos, hogy jól meggondold, mit vehetsz másodkézből, és mit nem. 

Mit ne vegyél soha használtan?

Csak olyan eszközbe szabad pénzt fektetni, amit alaposan ki tudsz tisztítani, vagy biztos vagy benne, hogy az előző tulaja rendesen kimosta. Azt is érdemes átgondolni, mennyivel jársz jobban, ha használtan vásárolsz, mert sokszor kifizetődőbb megoldás lehet inkább egy outletbe betérni. Akárhogy is, az itt felsorolt holmikat semmiképpen se másodkézből szerezd be, hacsak nem akarsz elkapni valami fertőzést.

Az olyan párnázott bútorok, melyek közvetlenül érintkeznek a testtel - a kanapék, matracok, fotelek -, melegágyai a baktériumoknak. Ha használtan veszed őket, a szövet szinte biztos, hogy temérdek testnedvet, port és elhalt bőrt magába szívott. És ki tudja, mi mindent látott még ezen kívül az a bútor az élete során. Ha nem vigyázol, az ágyi poloskákat is betelepítheted így a lakásodba. Ráadásul, mivel ezeket a nagy bútorokat nehéz tisztítani, sosem lehetsz benne teljesen biztos, hogy tökéletesen makulátlanok.
Ahogyan nem jó ötlet osztozni a barátnőiddel a sminken, úgy nem jó ötlet egy vadidegen sminkjét sem megvenni. A használt smink hemzseg a baciktól, és nem biztos, hogy a szádra, szemedre, arcodra szeretnéd kenni. A pattanások, gyulladások csak a legenyhébbek azon fertőzések közül, melyeket így elkaphatsz. Ha mégis egyéni eladótól veszel sminket, mielőtt fizetnél, győződj meg róla, hogy a doboz nincs kinyitva.
Az ember nem gondolná, hogy a porszívó is veszélyes, pedig az a rengeteg beszívott szennyeződés és baktérium bizony, ott marad, főleg, ha nincs jól kitakarítva, és amint kinyitod a készüléket, te is könnyen elkaphatsz egy fertőzést. Jobban jársz, ha a porszívót inkább újonnan szerzed be.
Akármennyire is vigyáz valaki a lábbelijeire, a cipőket nehéz tökéletesen tisztán tartani. Igaz, sok cipőt be lehet dobni a mosógépbe, de miért bíznál benne, hogy egy idegen megtette ezt? Ellenőrizni nem tudod. Általában véve alig viselt darabokat biztonságosan vásárolhatsz, de a gyakran hordott cipők felveszik a viselőjük lábformáját, és így az új tulajdonosnak feltörhetik a talpát, vagy komolyabb egészségügyi gondokat is okozhatnak.
A kiságyakra mindaz igaz, amit a párnázott bútorokról leírtunk, ráadásul a kisbabák immunrendszere érzékenyebb, így jobban kell vigyázni. A régi bútorok ki is szálkásodhatnak. Ha mégis használtan vásárolod, nézz utána a típusának, mert az elmúlt években több nagyvállalat is visszahívott gyerekágyakat sérülésveszély miatt.
A használt fürdőruha - akárcsak a fehérnemű - a legintimebb testrészekkel kerül kapcsolatba. A használt bikininél nem tudhatja az ember, ki viselte azt előtte, és mit csinált benne. Felsorolni is hosszú, mennyi betegséget lehet így összeszedni. Ha egyvalami van, amit semmiképpen nem szabad használtan venni, akkor a fürdőruha az.
Az autóülések nemcsak a bacilusok miatt veszélyesek - bár rájuk is igaz az, ami a párnázott bútorokra. A kocsi ülései felelősek az utasok biztonságáért, így, ha hibás, károsodott ülést veszel, a legjobb esetben csak a kényelmedet, de legrosszabb esetben akár az életedet is veszélyeztetheted. Az autóipar évről évre fejlődik. Érdemes lépést tartani vele.

A képek forrása: Getty Images Hungary, Pixabay.com.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük