Évi félmillió forint lehet a giccsadó, és a kocsira is kivethetik: nézd meg, milyen esetben
Van, akit már meg is bírságoltak.
Budapest III. kerülete, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata 2016 elején fogadta el a köznyelvben giccsadóként élő, hivatalosan viszont településkép-védelmi települési adóról szóló rendeletet, melynek célja, hogy visszaszorítsák az olyan épületek felépítését, melyek megbontanák az utcakép esztétikai egységét, hangulatát.
Az adóról szóló rendelet tavaly áprilisban lépett hatályba, az azóta eltelt időszakban pedig számos épületet regisztráltak, és volt, hogy bírságoltak ki, évi 500 ezer forintra.
Mi az a giccsadó?
Az adó olyan épületek esetében merülhet fel, melyek a főbb építési előírásoknak megfelelnek, viszont nem veszik figyelembe azokat az egyedi irányelveket, melyek arra szolgálnak, hogy az adott övezet-, illetve településkép egységes maradjon. Van, ahol az esztétikum megőrzésének céljából a házak magasságát, hosszát, színét, sőt, az ablakok elosztását is előírják.
Az építészszakma képviselői közül sokan egyetértenek abban, hogy a ház azé is valamennyire, aki nézi, azért pedig, hogy a giccses házak ne szaporodhassanak el, a szakmát is felelősség terheli, nemcsak a tulajdonosokat. Az adó kivetése, sőt, már létezése ilyen szempontból inkább preventív jellegű, vagyis tulajdonképpen nem is adóról, hanem egyfajta bírságról van szó.
Eddig 61 adóalanyt regisztráltak
Az adó tavaly áprilisban lépett életbe. Visszamenőlegesen nem vetették ki, azóta is folynak azonban a személyes ellenőrzések helyszíni szemle formájában. Ahogy arról a Menedzsment Fórum is beszámolt, az adó létezésének van hatása, azonban így is 61 adóalanyt regisztráltak, mióta bevezették. Bírságot csak egy esetben szabtak ki, a többi hatvannál elég volt a figyelmeztetés, hogy az eredeti elképzelést módosítsák.
Az adót minden esetben olyan épületekre vetették volna ki, melyek nem törődtek a településképre vonatkozó előírásokkal, az említett cikk szerint azonban léteznek az adó potenciális kivetésének olyan esetei is, melyekre sokan talán nem is gondolnának.
Ilyen például, ha valaki a garázsából lakószobát csinál, ami miatt az autó nem fér el máshol, csak az utcán, így rontva az utcaképet, illetve zavarva a szomszédokat.
Bár az adó még csak a III. kerületben létezik, szakértők szerint a jövőben Budapest más részein is lehet esély a bevezetésére. Az adó évi félmillió forintot jelent, mely mindig egy összegben, szeptember 15-ig kell megfizetni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció