Így biztosíthatod a higiéniát az otthonodban! (x)
A rendszeres takarítás talán mindenki számára evidens, arról azonban már sokkal inkább megoszlanak a vélemények, hogy mi is tartozik az alaptakarítás kategóriájába.
Van, akinél az alaptakarítás kimerül egy porszívózás-felmosásban, de aki igazán tiszta otthonra vágyik, az ennél sokkal részletesebb munkát végez hétről hétre. Nézzük, hogy mit is tehetünk azért, hogy valódi tisztaság és higiénia legyen az otthonunkban!
Fertőtlenítés a lakás minden sarkában
Az első és legfontosabb szabály, hogy a lakásnak nem csak azon részei koszolódnak, amelyek szem előtt vannak. Sőt, a rejtett kis zugokban akár több kórokozó is lakozhat, mint a nyitottabb, nagyobb felületeken.
A zuhanykabin sarka, a folyamatosan nedves szappantartó, a szekrény mögött összegyűlő porcicák, a hűtőszekrény vagy akár a radiátor rejtett barázdái mind potenciális kórokozóforrások lehetnek. Éppen ezért fontos, hogy kerüljük a felületes takarítást, és inkább haladjunk lassabban, de legyünk precízek, ha az otthonunk tisztaságáról van szó.
Az ágynemű és a törülköző is gyakori cserét igényel
Mivel a törölközővel tisztán érintkezik a bőrünk, az ágyba pedig az esti fürdés után tisztán fekszünk be, rengeteg háztartásban nem gondolnak arra, hogy az ágyneműt és a fürdőszobai textileket is érdemes minél gyakrabban cserélni. A törölközők lassan száradnak a nedves fürdőszobában, így kedvező táptalajként szolgálhatnak a kórokozóknak, melynek következtében cseréjük legalább heti egyszer ajánlott.
Ugyanez a helyzet az ágyneműhuzattal is, hiszen az ágyban töltjük életünk egyharmadát, és éjszakánként a bőrünk sejtjeiből is kerül a párnánkra és a paplanra is, mindez pedig kedvező környezetet teremt az atkák és más baktériumok szaporodásához. Így a heti szintű csere mindenképpen szükséges minden ágynemű tekintetében.
A mosógép is terjeszthet kórokozókat
Hasonlóan a törölközőkhöz és az ágyneműhöz, a mosógép sem a lakásunk legtisztább eszköze. Bár arra hivatott, hogy a ruháinkat patyolattisztára mossa, a mosógép maga is tisztítást és törődést igényel ahhoz, hogy a rejtett kórokozók ne bújjanak meg benne. Ha nem takarítjuk rendszeresen, vagy nem használunk megfelelő vízlágyítót, akkor rengeteg kosz lerakódhat a mosógépben.
Szerencsére már van olyan vízlágyító, ami megoldhatja a problémánkat, hiszen a Calgon Hygiene Gél ötvözi a vízkő elleni védelmet az antibakteriális összetevőkkel, így a mosógépben található baktériumok 99,9%-át elpusztítja,* semlegesítő hatása pedig védi a mosógép minden fontos részét. Javasolják, hogy használjuk minden mosásnál a vízkő elleni védelem érdekében. Ugyancsak érdemes a Calgon 3az1-ben Gélt is használni, ami pedig megvédi mosógépét a vízkőtől, kosztól és a kellemetlen szagoktól.*
A konyhai mosogató is terjesztheti a fertőzéseket
A konyhai mosogatót mindenki szinte napi szinten használja, ha van mosogatógép otthon, ha nincs. Arra azonban kevesen gondolnak, hogy a mosogatáshoz használt szivacs mennyi kórokozót szívhat magába a rendszeres használat során. Nem beszélve arról, hogy ezek a kórokozók a nedves közegben még szaporodhatnak is.
Éppen ezért tisztítsuk rendszeresen a mosogatót, ne halmozzuk fel a mosatlant, és cseréljük akár néhány naponta a szivacsot, hogy biztosan elkerüljük a vírusok, gombák és baktériumok terjedését az otthonunkban.
Apró berendezések, amelyeket naponta többször is megérintünk
Vannak olyan pontok az otthonunkban, amelyeket a család összes tagja naponta többször is megérint. Ilyenek a kilincsek, a távirányító, a villanykapcsoló, a csaptelep vagy például a szekrények gombja is. Ez pedig nagy veszélyeket rejt, éppen ezért javasolt, hogy rendszeresen fertőtlenítsük ezeket a felületeket is.
*EN13697 szerint tesztelve, 40°C vízhőmérsékleten végzett 60 perces mosáson.
*Biocidok alkalmazásakor ügyeljen a biztonságra! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!
* Használja minden mosásnál / ¹ közepesen kemény víz területek alapján!
(Képek forrása: Shutterstock)