40 ezer forint, és neked is kötelező
2013 januárjától még fontosabb lesz az energiatanúsítvány kiállítása.
2013. január 1-jétől változtak hazánkban a lakások energetikai besorolását osztályozó tanúsítványra vonatkozó jogszabályok. Bővült azon esetek köre, melyek fennállásakor kötelező a tanúsítvány kiállítása, ezért, ha ingatlantulajdonos vagy, nem árt tisztában lenned a megváltozott jogszabályi háttérrel.
Mivel a tanúsítvány bevezetése jelentősen átalakíthatja az ingatlanpiaci helyzetet, akkor is érdemes róla tájékozódnod, ha még nincsen saját lakásod.
Mi az az energiatanúsítvány?
Az Európai Unió 2002-ben foglalkozott először az épületek energiateljesítményével, és bevezette az energiatanúsítvány vagy más néven ingatlanzöldkártya használatát. A tanúsítvány az energiatakarékos, környezetkímélő megoldások felé tolja el az igényeket és ezáltal az ingatlanok piaci helyzetét.
Mivel információval szolgál a lakások általános műszaki, energetikai állapotáról, végeredményben a várható éves rezsiköltségről ad egyfajta információt. A lakást vásárolni vagy bérbe venni szándékozók könnyedén összehasonlíthatják a kiszemelt ingatlanokat, és képet kaphatnak a várható üzemeltetési költségekről is.
A tanúsítvány A+-tól I jelig osztályozza a lakásokat: az A+ osztályzat a nagyon energiatakarékos, míg az I jelű az energetikai szempontból legkevésbé gazdaságos lakásokat jelöli. A+-tól C jelig az ingatlan megfelel a jogszabályban előírtaknak.
Hazánkban 2009 óta új ingatlanok építésekor, 2013 januárjától pedig egyéb esetekben is kötelező lesz az energetikai tanúsítvány megléte. A dokumentum, amennyiben a követelményekre vonatkozó jogszabályok nem változnak, tíz évig érvényes.
Mikor kötelező?
A zöldkártya kiállítása a lakás tulajdonosának feladata. 2013-tól a következő esetekben kötelező elkészíttetni az energiatanúsítványt: új lakás használatbavételi engedélyének megszerzésekor, illetve üdülőépület lakóházzá való átminősítése esetén; használt ingatlan adásvételekor vagy a tulajdonjog átadásakor; 2015 végéig egy évnél hosszabb távra történő bérbeadáskor csak abban az esetben, ha a bérbeadás a teljes épültre vonatkozik; korszerűsítési pályázatok benyújtásakor; állami tulajdonú, ezer négyzetmétert meghaladó alapterületű, közhasznú épületek esetén. Bizonyos esetekben továbbra sem szükséges a lakászöldkártya kiállítása. Ezek közé tartozik például az ötven négyzetméter alatti lakás eladása.
Mit tartalmaz, és hol lehet elkészíttetni?
A tanúsítványt a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara független műszaki szakértőivel készíttetheted el. Az interneten több céget is találhatsz, akik a tanúsítással foglalkoznak, de érdemes lehet az ismerőseid között is körbekérdezned. A szakértők szigorú műszaki előírásoknak megfelelően vizsgálják a fűtési rendszer hatékonyságát, a szigetelést, a nyílászárókat, a falak vastagságát, és ezek alapján adnak végül információt a lakás energiafogyasztásáról. A kész energiatanúsítvány tartalmazza a besorolás jelét, és egy színskálán szemléletesen is bemutatja az ingatlan energetikai helyzetét.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezen kívül tartalmazza a dokumentum kiállításának időpontját, a megrendelő és az ingatlan adatait, illetve a hitelesítő személy aláírását. Rosszabb besorolás esetén javaslatokat is tartalmaz az ingatlan hatékonyabb üzemeltetésére és korszerűsítésére vonatkozóan. A tanúsítvány megléte már önmagában növelheti ingatlanod értékét, ha pedig kedvező besorolású, akkor mindenképpen javíthatja annak piaci megítélését.
Így spórolj a lakásban!
Spórolni akkor is tudsz, ha lakásod nem tartozik a legjobb besorolásúak közé. Fogadd meg egy szakértő tippjeit!
Bár az árajánlatok a verseny miatt egyre kedvezőbbé válnak, ha olyan energiatanúsítványt szeretnél, mely a helyszíni építészeti és gépészeti felmérést, illetve a energiahatékonysági konzultációt is magában foglalja, a 30-40-60 ezer forintot is elérheti az ára.
Update:
Egy olvasónk arról tájékoztatott, hogy nem szinte minden, hanem minden lakás után meg kell csináltatni a tanúsítványt. Az eddigiek szerint 50 négyzetméter alatti épületeknél nem volt kötelező, de a lakásoknál eddig is az volt. A mostani változás szerint már az épületekre is kötelező.
Az aktuális árak pedig jelenleg:
Panel lakás, 100 négyzetméterig: 16 ezer forint
Egyéb társasház: 21 ezer forint
Családi ház, 100 négyzetméterig: 26 ezer forint
OLVASD EL EZT IS!
- adó
- albérlet
Gondold meg, akarsz-e így pénzt keresni
- víz
- probléma