Elengedik a hiteltartozásod negyedét: már csak néhány hétig jelentkezhetsz

Újabb segítséget kapnak a devizahitelesek.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Most azok is számíthatnak segítségre, akik nem feltétlenül kapnák meg a jó adós minősítését, vagyis 90 napot meghaladó hitelhátralékba csúsztak: akik nem tudták előteremteni a pénzt a hátralék rendezésére, azoknak március 1-jétől lehetőségük lesz átváltani devizaadósságukat forinthitelre, ráadásul akár el is engedhetik hiteltartozásuk negyedét.

Barabás Gyula, a Széchenyi Hitelszövetség elnöke szerint a 90 napon túl tartozók jelenleg körülbelül 180 ezren lehetnek, akik pedig várhatóan részt vehetnek a programban, mintegy 30-45 ezer adós. Íme, a feltételek.

Menekülőút a rossz adósoknak

A kormány és a Bankszövetség még decemberben egyezett meg a devizahitelesek megmentésére kialakított új csomagról. Ennek része nem csupán az új árfolyamrögzítésről szóló megállapodás, de a nagyobb hátralékkal rendelkező rossz adósok egy része is fellélegezhet az egyezség értelmében.

Azoknak ugyanis, akik 90 napon túli késedelemben vannak, felajánlották a teljes forintosítás lehetőségét, ráadásul akár a fennálló tartozás negyedének elengedésével is segítenek.

A Magyar Bankszövetség tagjai vállalják, hogy a 2011. szeptember 30-án a minimálbér összegét elérő és 90 napot meghaladó késedelembe esett deviza jelzáloghitel-adósok tartozását - amennyiben a deviza jelzáloghitel átváltására korábban nem került sor - forintra váltják, és a tartozás 25%-át elengedik. A bankok egyébként az elengedett tartozás 30%-át az idén esedékes banki különadóból levonhatják.

Mik a feltételek?

A forintra váltási igényt 2012. május 15-ig kérhetik az adósok abban az esetben, ha a devizakölcsön-szerződés megkötésekor a fedezeti ingatlanok forgalmi értéke nem haladta meg összesen a 20 millió forintot.

Ahhoz viszont, hogy a tartozás 25%-át elengedjék, az adósoknak nyilatkozatot kell tenniük arról, hogy a 90 napot meghaladó késés oka a fizetőképességükben beállott jelentős, igazolható romlás volt, vagyis önhibájukon kívül mulasztották el a rendes törlesztést - például megbetegedtek, vagy elveszítették az állásukat.

A 10 legveszélyesebb pénzfaló a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Erről legkésőbb 2012. március 15-ig kell nyilatkozniuk, különben lecsúsznak a tartozáselengedésről. Ebben az esetben pedig ugyan még kérhetik a forintosítást, ám a jelentős árfolyamveszteség és a nagyon magas forintkamatok miatt adósságelengedés nélkül nem biztos, hogy megéri. A devizáról forintra váltás a jegybank március 15. és április 15. közötti devizaárfolyamainak átlagán történik.

A csalások elkerülése érdekében csak az válthatja át devizaadósságát forinthitelre, aki már 2011. szeptember 30-a előtt megcsúszott a törlesztéssel. A forintosítás mellé kamattámogatás is jár az adósoknak. Ez - összhangban a kormány által elfogadott általános kamattámogatással - öt évre szól, mértéke az első évben az állampapír-referenciahozam 50%-a, a második évben 45, a harmadik évben 40, a negyedik évben 35, míg az ötödik évben 30%-a.

A kamattámogatásban részesülő hiteladósok hitelét a bank átütemezheti úgy, hogy az igénybevételétől számított öt évig a hiteladós csak a hitel kamatát törleszti. A kamattámogatásnak is van forgalmi értékhez kötött feltétele, ez fővárosi ingatlanok esetén 20 millió forint, vidéken 15 millió, és csak az kaphatja meg, aki legalább egy kiskorú gyereket nevel.

Igénybe vennéd a támogatást?

Ezt is szeretjük